Technologie

Nový vynález: Elektrická čepice pomáhá lidem myslet a opicím hrát poker

Zdá se vám, že už na vás pomalu leze skleróza, i když do důchodu máte ještě hodně daleko? Američtí vědci možná našli řešení. Pošlou vám do hlavy pár elektrických šoků a hned z vás bude génius. Z orangutana se jim stejnou metodou podařilo vycvičit mistra v hraní pokeru. Dokázal porazit i bývalého světového šampiona. Jak elektrická myslící čepice vlastně funguje?

Nový vynález: Elektrická čepice pomáhá lidem myslet a opicím hrát poker
Nový vynález: Elektrická čepice pomáhá lidem myslet a opicím hrát poker

Elektrická myslící čepice z vás sice Einsteina neudělá, ale pomůže vám rychleji se učit a dělat správná rozhodnutí. 

Elektrostimulace mozku trochu svědí, ale není nebezpečná

Pokud chcete svému mozku dopřát tento “upgrade”, neurovědci z Vanderbiltovy university v americkém státě Tennessee vás rádi využijí jako dobrovolníky pro své pokusy. Nejdříve vám obalí tváře a temeno hlavy čelenkou s mycími houbami nasáklými solným roztokem pro lepší vodivost a připnou na obličej několik elektrod. 

Dalších dvacet minut budou stimulovat váš mozek slabými elektrošoky. Nemusíte se bát, podle slov Laury, která pokus podstoupila, cítíte jen slabé svědění a brnivý pocit, na který si rychle zvyknete. Nejde o nic bolestivého. Síla elektrického napětí odpovídá 9voltové baterii.

Kdo má pod čepicí elektřinu, rychleji se učí a dělá méně chyb

Vědecký tým kolem psychologa Geoffa Woodmana pak se zatajeným dechem čeká, jak si povedete ve zkoušce paměti, kdy máte za úkol metodou pokusu a omylu přiřadit správné barvy k různým tlačítkům. 

Jak dopadly testy provedené na více než 60 lidech v roce 2014? Pokud elektrický proud směřoval od temene k tvářím 75 % lidí s myslící čepicí dosáhlo dvojnásobně lepších výsledků než bez ní. Zrychlené reakce a lepší paměť zůstala dobrolníkům dočasně po dobu 5 hodin. Woodman věří, že myslící čepice by jednou mohla usnadnit práci chirurgům, pilotům letadel anebo zmírnit následky schizofrenie. 

U příštího testu z chemie vám "chytrá" čepice zatím nepomůže. Do běžného prodeje se vynález může dostat, až další výzkuzm potvrdí, že elektrostimulace mozku opravdu nezpůsobuje žádné negativní vedlejší účinky. Navíc Woodmanův tým chce dosáhnout toho, aby se efekt na pamět a lidské rozhodování po pár hodinách nevytrácel, ale stal se dlouhodobým.

Když primáti mastí karty, hrají o banány

Proto se pustili do dalších testů na lidoopech a opicích. Skupinám orangutanů, šimpanzů a goril nasadili myslící čepice a učili je hrát zjednodušené verze karetních her jako černý petr nebo vojna. Opice s vítěznou sadou karet byla vždy odměněna kolečkem banánu. 

Dokáže vás orangutan obrat při pokeru o všechno?

Nejrychlejší pokroky v učení dělali orangutani, u kterých se podařilo prodloužit účinky čepice na paměť a učení až na neuvěřiitelné dva měsíce. Proto vědci zkusili naučit je také upravený opičí poker. V této verzi se karty vykládaly vždy v pátém kole. Samozřejmě se nehrálo o peníze, které pro orangutany nemají žádnou cenu. Jako tvrdá měna posloužily opět kolečka banánu. 

Po prvotních neúspěších primáti pravidla hry pochopili a během exhibice v Nashvillské ZOO dokonce sehráli nejlepší orangutani partičku s bývalým světovým mistrem v pokeru z roku 2006, Jamie Goldem. Ve dvou hrách z deseti se jim ho dokonce podařilo porazit. Ze samotného výsledku se samozřejmě ještě nedají dělat žádné závěry o inteligenci primátů podpořené myslící čepicí. Možná Gold jenom neměl chuť na další banány. 

 

O aprílový článek jde jen částečně. Výzkum možností elektrostimulace lidského mozku pod vedením psychologa Woodmana s popsanými výsledky skutečně probíhá. Pouze část o úspěších opic v kartách je smyšlená, (tedy celý text od věty: Když opice mastí karty..)