Technologie

Elektromagnetické záření a hodnota SAR. Podívejte se, jak je na tom váš telefon

V současné době jsou elektrická a chytrá zařízení součástí běžného života. Denně používáme mobilní telefony, notebooky a tablety. Všechna tato zařízení ale vyzařují elektromagnetické záření, které je v kontaktu s naším tělem. Určité množství se do tkáně také absorbuje a hlavní otázkou je, zdali to může být škodlivé a jaké mohou být následky.

Elektromagnetické záření a hodnota SAR. Podívejte se, jak je na tom váš telefon
Elektromagnetické záření a hodnota SAR. Podívejte se, jak je na tom váš telefon

Jak funguje elektromagnetické záření

Jedná se o vlnění magnetického a elektrického pole. Podle frekvence lze určit například rentgenové záření, rádiové vlny, infračervené záření a mnoho dalších. Mobilní telefony používají ke své funkci vysokofrekvenční záření. Takové se pohybuje v rozsahu 880-960 MHz nebo 1710-1880 MHz. Stejné používají také televize, rádiové vysílače, ale například i mikrovlnné trouby.

Po úspěchu s nejmenším mobilem přichází Zanco s telefonem ve tvaru tužky

Záření, které působí na naše tělo, se nevyhnete. Pokud žijete ve městě nebo alespoň v blízkosti civilizované oblasti, jste pod vlivem mnoha vln. Lidské tělo, stejně jako každý další materiál toto záření v určité míře absorbuje. Konkrétně se ukládá v našich tkáních a může na ně mít vliv. Hodnotě, která udává míru absorbovaného záření, se říká SAR (Specific Absorption Rate) a udává se ve wattech na kilogram.

Vliv na lidské tělo

Lidské tělo funguje na principu impulsů. Mozek dává fyzicky pokyny nervové soustavě, a tím ovlivňuje, jak tělo funguje. Jakmile se člověk dlouhodobě vystavuje vyššímu elektromagnetickému záření, mohou být tyto přirozené procesy narušeny.

Mobilní telefony vydávají mnohonásobně menší hodnotu záření než například mikrovlnná trouba, problém je ale v tom, že jej využíváme stále častěji. Nahrazujeme jím papírové diáře, budík, posloucháme skrze něj muziku a využíváme ho někdy i několik hodin denně. Zdali může mít mobilní telefon vliv na bolest hlavy, nechutenství, závratě, špatný spánek a další zdravotní problémy zkoumalo několik studií.

Alexander Graham Bell vynalezl telefon, protože chtěl pomoct sluchově postiženým

Ve světě jsou stanoveny různé hodnoty SAR, které nesmí mobilní telefony překračovat.

Maximální povolená hodnota SAR v určité oblasti

Oblast

Maximální hodnota

Evropa

2, 0 W/kg na 10g tkáně

Austrálie

1, 6 W/kg  na 1 g tkáně

USA

1, 6 W/kg na 1 g tkáně

Pro Evropu stanovuje hodnotu standart ICNIRP Guidelines 1998.  Konkrétně v České republice jde o nařízení o ochraně zdraví před neionizujícím zářením.

Stanovisko Světové zdravotnická organizace

Přímo na svých webových stránkách WHO upozorňuje, že mobilní telefony jsou Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny klasifikovány jako potenciálně karcinogenní a v současné době je využívá kolem 6, 9 miliardy lidí. V nemocnicích a letadlech jsou tato elektronická zařízení často zakázána, jelikož mohou poškodit funkci některých dalších zařízení.

Záření je absorbováno pokožkou, dostává se až do tkání a zde se může zvyšovat teplota. Nejčastěji se při telefonování jedná o mozek. WHO dále financovala spoustu studií, které měly odhalit, zdali mobilní telefony mohou způsobit zhoršení kognitivních funkcí, spánku, srdeční frekvence a dalších, ale zatím nebylo nic potvrzeno. Vědci ale také dospěli k názoru, že není vyloučen vznik rakoviny a označili zařízení jako potenciálně karcinogenní.

Záření z mobilního telefonu je absorbováno vaší pokožkou.

Podle odborných studií, jako je literatura od E. M. Czerska, E. C. Elsona[1] a dalších autorů z roku 1992, navíc lidské lymfocyty, což jsou typy bílých krvinek, začaly při kontaktu s elektromagnetickým zářením vykazovat stejné chování, jako u pacientů s leukémií. Stejné studie také prokázaly, že se může zvýšit riziko neplodnosti, potratů, ztráty hemoglobinu z červených krvinek, vznik autismu a další.

Hodnoty SAR u různých mobilních telefonů

Naměřené hodnoty SAR u různých typů mobilních telefonů

Zařízení

Hodnota SAR

Alcatel Alcatel U5

0, 880 W/Kg

Apple iPhone 11

1, 52 W/Kg

Huawei Honor 10

0,790 W/Kg

LG K41S

0,396 W/Kg

Motorola Droid Maxx

1, 54 W/Kg

Samsung Galaxy S3

0, 87 W/Kg

Xiaomi Mi 10 Lite

0, 79 W/Kg

Hodnoty jsou uvedeny podle manuálu výrobců. Informace o svém mobilním telefonu a hodnotu SAR najdete taktéž ve svém manuálu nebo na internetových stránkách prodejce.

WHO také upozorňuje všechny, kteří by chtěli záření odstranit ze svého dosahu, aby využívali technologii handsfree. Záření SAR kromě hlavy působí také na další části těla, proto je důležité mít na paměti, že zapnutý telefon v kapse, pod polštářem nebo v neustále blízkosti může představovat stejné riziko, jako při častém telefonování.

Stejné záření mohou mít také chytré hodinky, tablet nebo notebook, proto je vhodné tato zařízení na noc dávat do jiné místnosti a ve dne je dostatečně často odkládat, aby nebyly v neustálém kontaktu s vaším tělem.

Výrobci také často ve svých manuálech udávají dvě hodnoty. Jedna je platná, když držíte mobil přímo u ucha, kdy působí hlavně na hlavu a druhá ve chvíli, kdy je v kontaktu s tělem, například nošený k kapse. 


[1] Czerska E.M., Elson E.C., Davis C.C., Swicord M.L., Czerski P., Effects of continuous and pulsed 2450-MHz radiation on spontaneous lymphoblastoid transformation of human lymphocytes in vitro. Bioelectromagnetics (13), 1992