Vše o elektřině

Jak vybrat kávovar: Udělejte si jasno v různých typech, funkcích i cenách

Nic se nevyrovná šálku dobré kávy, která vás po probuzení nakopne do nového dne. Často nepohrdneme dalším hrnkem ani během dopoledne, když potřebujeme dobít energii. A proč nezajít na kávu i odpoledne? Aspoň máte výmluvu, proč na chvíli přestat pracovat. Ať už jste závislý kávoholik nebo jen občasný konzument, poradíme vám, na co se zaměřit, pokud zvažujete koupi kávovaru do vaší domácnosti.

Jak vybrat kávovar: Udělejte si jasno v různých typech, funkcích i cenách
Jak vybrat kávovar: Udělejte si jasno v různých typech, funkcích i cenách

Plánujete si pořídit domácí kávovar, ale trochu se vám motá hlava z rozličných druhů kávovarů i jejich funkcí? Pomůžeme se vám zorientovat ve světě lahodné černé tekutiny. Před nákupem přístroje si nejdříve ujasněte, co všechno by váš nový kávovar měl umět.

Pákové kávovary patří do ruky zkušeným kávomilcům

Kdo si vypěstoval silnou závislost a hltá litry kávy denně, aniž by mu příliš potrpěl na výraznou chuť nápoje, sáhne po klasickém kávovaru na překapávanou kávu, díky kterému připraví velké množství své oblíbené „drogy“. Naopak opravdový fanjšmekr, co touží po dokonalém espresu a nebojí se proniknout do alchymie přípravy černého moku, bude hledat pákové neboli manuální kávovary. U pákového typu totiž mletí kávy, odměřování kávy i vody stejně jako pravidelná údržba (vyprazdňování páky, proplachování, odvápňování) leží na bedrech lidské obsluhy. V rukou nezkušeného začátečníka se pak káva může proměnit v nepoživatelný patok. Za pákový kávovar zaplatíte 2 500 až 25 000 Kč.

Snadnou manipulaci a přípravu zajistí automatické kávovary

Pokud vás neuspokojí překapávaná káva, ale ani se nechcete příliš „babrat“ s přípravou kávy, budou vás zajímat spíše automatické kávovary. Zmáčknutím jediného tlačítka dokážete velmi rychle a jednoduše vykouzlit širokou škálu nápojů od espresa až po cappuccino. Navíc přístroj se automaticky čistí a odvápňuje. Výhody automatických kávovarů se odrážejí i v jejich vyšší ceně. Náklady se pohybují od 10 do 40 tisíc korun.

S kapslovým kávovarem vyjde 1 šálek na 8 až 16 Kč

Pokud se nechcete vzdát espresa, ale vaše peněženka vám investici do automatického kávovaru nedovolí, máte dvě možnosti. První alternativou jsou kombinované presovače s překapávačem, které vyjdou na 4 až 8 tisíc korun. Do malé kuchyně se ale moc nehodí, protože zaberou hodně místa. Nebo můžete zvolit levnější výrobky mezi přístroji na kapsle či PODy (polštářek s porcovanou kávou), které pořídíte nejméně za 2 500 Kč, ale lze za ně utratit i desetkrát tolik. Ani tady se s přípravou kávy moc nenadřete. Stačí koupit kapsle nebo PODy, a přístroj udělá vše za vás.

Zatímco PODy využijete většinou v kávovarech od různých výrobců, u kapslí si budete muset dávat pozor na kompatibilitu kapslí a přístroje. U kávovarů na kapsle či PODy zůstávají náklady na přípravu jednoho šálku vyšší než u jiných variant, proto nejsou příliš vhodné pro časté „pijáky“.

Speciální funkce: co všechno může váš kávovar umět?

Co dalšího by vás mělo zajímat při výběru kvalitního kávovaru kromě jeho typu a ceny? Pokud si chcete pochutnat na pravém espresu, budete se pídit po informaci o maximálním tlaku kávovaru. Pro přípravu espresa by měl přístroj vyvinout tlak alespoň 9 barů, nejlépe pak 15 barů. Podívejte se také, jestli je kávovar schopný vyvíjet daný tlak po celou dobu přípravy nápoje (cca. 30 sec.). Milovníci cappuccina budu určitě hledat přístroje se zabudovaným zařízením na pěnění mléka – tzv. cappuccinátorem. Mezi doplňkové funkce patří i časovač, který lze nastavit tak, aby vám dopřál čerstvou kávu zrovna, když se po ránu probudíte.