Vše o elektřině

Jak vybrat kávovar: Udělejte si jasno v různých typech, funkcích i cenách

Nic se nevyrovná šálku dobré kávy, která nás po probuzení nakopne do nového dne. Často nepohrdneme dalším hrnkem ani během dopoledne, když potřebujeme dobít energii. A proč nezajít na kávu i odpoledne? Aspoň máme výmluvu, proč na chvíli přestat pracovat. Ať už jste závislý kávoholik nebo jen občasný konzument, poradíme vám, na co se zaměřit, pokud zvažujete koupi kávovaru do vaší domácnosti.

Jak vybrat kávovar: Udělejte si jasno v různých typech, funkcích i cenách
Jak vybrat kávovar: Udělejte si jasno v různých typech, funkcích i cenách

Plánujete si pořídit domácí kávovar, ale trochu se vám motá hlava z rozličných druhů kávovarů i jejich funkcí? Pomůžeme se vám zorientovat ve světě lahodné černé tekutiny. Před nákupem přístroje si nejdříve ujasněte, co všechno by váš nový kávovar měl umět.

Pákové kávovary patří do ruky zkušeným kávomilcům

Kdo si vypěstoval silnou závislost a hltá litry kávy denně, aniž by mu příliš potrpěl na výraznou chuť nápoje, sáhne po klasickém kávovaru na překapávanou kávu, díky kterému připraví velké množství své oblíbené „drogy“. Naopak opravdový fanjšmekr, co touží po dokonalém espressu a nebojí se proniknout do alchymie přípravy černého moku, bude hledat pákové neboli manuální kávovary. U pákového typu totiž mletí kávy, odměřování kávy i vody stejně jako pravidelná údržba (vyprazdňování páky, proplachování, odvápňování) leží na bedrech lidské obsluhy. V rukou nezkušeného začátečníka se pak káva může proměnit v nepoživatelný patok.

Víme, jak využít a vybrat chytrý prsten

Při výběru se zaměřte na tlak

Pokud tedy máte čas na experimentování s různými způsoby přípravy a hledání receptu na ideální šálek kávy přesně podle vašeho gusta, pákový kávovar pro vás bude jasná volba. Při jeho výběru se zaměřte hlavně na tlak, který je přístroj schopen vyvinout. Nejlevnější modely pracují s tlakem okolo 2 bar, což je hodnota, která pro přípravu dobrého espressa rozhodně není dostačující. Dobré je, když je kávovar schopen tlaku alespoň 9 bar, úplně ideální tlak pro domácí kávovar je ale minimálně 15 bar.

V případě, že vás tyto hodnoty zaráží, protože jste slyšeli o tom, že profesionálové v kavárnách pracují s tlakem okolo zmiňovaných 9 bar a dosahují perfektních výsledků, pak vězte, že je to proto, že používají profesionální přístroje. Ty jsou schopné udržet stálý tlak, a proto skvěle fungují i na hodnotách okolo 9 bar. Domácí pákové kávovary však zpravidla nejsou schopné udržet tlak konstantní, takže je potřeba, aby byl o něco vyšší.

Samozřejmě se nabízí také otázka, proč nekoupit rovnou profesionální přístroj, když je jeho funkčnost o něco lepší než u domácích modelů. Důvodem číslo jedna je rozhodně cena. Zatímco domácí pákový kávovar pořídíte od 1 500 do cca 25 000 Kč, za profesionální „mašinku“ můžete zaplatit i čtvrt milionu.

Bez mlýnku se neobejdete

Další věcí, na kterou musíte při koupi pákového kávovaru myslet, je také mletí kávy. Přístroje v sobě totiž většinou nemají zabudovaný mlýnek, takže je potřeba jej koupit zvlášť. Výběr přitom také není úplně jednoduchý. Na tom, jak hrubě budou kávová zrnka pomletá, totiž z velké části závisí konečná chuť černého moku. Na mlýnku by tedy mělo jít nastavit, jak hrubou kávu připraví.

Výhody pákových kávovarů

Snadnou manipulaci a přípravu zajistí automatické kávovary

Pokud vás neuspokojí překapávaná káva, ale ani se nechcete příliš „babrat“ s přípravou kávy, budou vás zajímat spíše automatické kávovary. Zmáčknutím jediného tlačítka dokážete velmi rychle a jednoduše vykouzlit širokou škálu nápojů od espressa až po cappuccino. Navíc přístroj se automaticky čistí a odvápňuje. Výhody automatických kávovarů se odrážejí i v jejich vyšší ceně.

Technologie pro foodies: Zkuste kávu s vlastním portrétem i čokoládu z 3D tiskárny

U automatických kávovarů se zaměřte na mechanismus mletí

Pokud vás láká káva téměř bez práce, při výběru se stejně jako u pákových kávovarů musíte zaměřit na tlak. Ideální hodnota je opět přibližně 15 bar. Mimo to však musíte ohlídat také to, jaký má kávovar mechanismus mletí. Narozdíl od svého pákového kolegy má totiž mlýnek přímo zabudovaný, a tak je nutné vybrat takový přístroj, který si s mletím dobře poradí. Zajímat by vás mělo hlavně to, zda kávovar zrnka mele noži a nebo speciálními mlecími kameny. Největší výhodou tříštivých nožů je jejich dlouhá životnost, na druhou stranu však neumí umlít kávu rovnoměrně, což se může odrazit i na její výsledné chuti. Kameny naopak kávová zdrna rozdrtí rovnoměrně, přesně podle toho, jak si nastavíte. Výsledný šálek je díky tomu chutnější a aromatičtější.

Náklady na automatický kávovar se pohybují od 6 do 80 tisíc korun, podle toho, co všechno přístroj umí. Některé modely vám zvládnou připravit desítky nápojů, včetně těch s mlékem, na stisk jediného tlačítka.

Výhody automatických kávovarů

S kapslovým kávovarem vyjde 1 šálek na 8 až 16 Kč

Pokud se nechcete vzdát espressa, ale vaše peněženka vám investici do automatického kávovaru nedovolí, máte dvě možnosti. První alternativou jsou kombinované presovače s překapávačem, které vyjdou na 4 až 8 tisíc korun. Do malé kuchyně se ale moc nehodí, protože zaberou hodně místa. Nebo můžete zvolit levnější výrobky mezi přístroji na kapsle či PODy (polštářek s porcovanou kávou), které pořídíte nejméně za 900 Kč, ale lze za ně utratit i desetkrát tolik. Ani tady se s přípravou kávy moc nenadřete. Stačí koupit kapsle nebo PODy, a přístroj udělá vše za vás.

Zatímco PODy využijete většinou v kávovarech od různých výrobců, u kapslí si budete muset dávat pozor na kompatibilitu kapslí a přístroje. U kávovarů na kapsle či PODy zůstávají náklady na přípravu jednoho šálku vyšší než u jiných variant, proto nejsou příliš vhodné pro časté „pijáky“.

U kapslových kávovarů je důležitý příkon

Při výběru se stejně jako u jeho větších bratříčků zaměřte na tlak, mimo to si však ještě ohlídejte příkon. Vzhledem k tomu, že kapslové kávovary jsou variantou pro ty, kteří mají rádi hlavně jednoduchá řešení, dá se předpokládat, že nikdo z majitelů tohoto přístroje nebude moc nadšený, když bude muset čekat na rozehřátí kávovaru déle než pět minut. Pokud tedy chcete své ranní kafíčko dostat okamžitě po probuzení, vsaďte na kapslový kávovar, který má příkon 1 450 W a více. Zkontrolujte si také objem zásobníku na vodu, jehož velikost by měla být v souladu s tím, kolik káv denně plánujete připravovat.

Příkon a výkon: Jak se vyznat v pojmech?

Výhody kapslových kávovarů

Orientační přehled jednotlivých typů kávovarů

Název

DeLonghi ECOV 311

Catler ES 8011

DeLonghi ECAM 22.110 B

NIVONA NICR 520

Krups KP100B Piccolo PF

Bosch TASSIMO Vivy 2 TAS1402

Typ

pákový

pákový

automatický

automatický

kapslový

kapslový

Cena

od 3 000 Kč

od 12 000 Kč

od 6 800 Kč

od 10 000 Kč

od 900 Kč

od 900 Kč

Tlak

15 bar

15 bar

15 bar

15 bar

15 bar

3.3 bar

Objem vody

1.4 l

1.8 l

1.8 l

2.2 l

0.6 l

0.7 l

Příkon

1100 W

1750 W

1450 W

1455 W

1460 W

1300 W

Ceny dle srovnávače Heureka ke dni 7. 6. 2020
 

Speciální funkce: co všechno může váš kávovar umět?

Co dalšího by vás mělo zajímat při výběru kvalitního kávovaru kromě jeho typu a ceny? Dnes na trhu narazíte i na takzvané Smart kávovary, které můžete ovládat na dálku díky bluetooth. Speciální mobilní aplikace vám umožní například přesně nastavovat různé parametry vaší kávy a nebo si ukládat oblíbené volby. Milovníci cappuccina budu určitě hledat přístroje se zabudovaným zařízením na pěnění mléka – tzv. cappuccinátorem. Mezi doplňkové funkce patří i časovač, který lze nastavit tak, aby vám dopřál čerstvou kávu zrovna, když se po ránu probudíte.