Vše o elektřině

Jak na fotovoltaiku: Jaká jsou PRO a PROTI solárních panelů?

Nabíjejí vás jarní sluneční paprsky pozitivní energií? A co takhle využít slunce k výrobě vlastní elektřiny? Proklepli jsme výhody i úskalí instalace solárních panelů. Pokud uvažujete o pořízení domácí fotovoltaiky, napovíme vám, zda pro vás solární energie bude to pravé ořechové.

Jak na fotovoltaiku: Jaká jsou PRO a PROTI solárních panelů?
Jak na fotovoltaiku: Jaká jsou PRO a PROTI solárních panelů?

Pokud si pohráváte s myšlenkou pořídit si domácí fotovoltaickou elektrárnu, zřejmě o ní neuvažujete jen proto, že by se na vaší střeše pěkně vyjímaly solární panely. Faktorů, kvůli nimž si lidé fotovoltaiku pořizují, je hned několik. 

Pro někoho je primární úspora, kterou vlastní výroba elektřiny skýtá, byť k ní nedochází ihned, zatímco pro jiného může být největším lákadlem energetická soběstačnost či ohleduplný přístup k životnímu prostředí.

Fotovoltaika je investice s rychlou návratností. Konzultujte se s odborníkem zdarma

    +420

      Kolik stojí instalace 1 mdomácí solární elektrárny v roce 2020?

      Získejte konzultaci ohledně fotovoltaiky zdarma! Chci konzultaci

      Na své si díky solárům přijdou i milovníci nových technologií a neotřelých řešení, neboť fotovoltaické panely z křemíkových článků, které přetváření sluneční paprsky v energii, zkrátka v Česku nemá na střeše každý, i když k jejich instalaci přistupuje stále více domácností.

      Dopravní elektrárna: Francouzi se chystají vybudovat 1000 kilometrů fotovoltaické silnice

      Pokud stále váháte, zda je fotovoltaika správnou cestou právě pro vás, připravili jsme pro vás soubor informací, díky kterým se možná rozhoupáte k rozhodnutí, zda se do solárního dobrodružství pustit, či nikoliv. Server Elektřina.cz také publikovala ebook, který vám pomůže zorientovat se komplexně v problematice fotovoltaiky. 

      5 DŮVODŮ PRO SOLÁRNÍ ENERGII:


      1. Finanční úspora

      Rozhodnete-li se dát solární energii zelenou, můžete se těšit na snížení účtů za elektřinu. Slunce je totiž, řečeno s nadsázkou, od Země příliš vzdálené na to, aby vám posílalo faktury. Instalace fotovoltaické elektrárny sice vyžaduje vstupní investici, která ovšem není tak vysoká, jak se mnoho lidí domnívá, a navíc se vám bude postupně vracet v podobě poklesu výdajů za elektrickou energii.

      Watt peak (Wp)

      Jednotkou výkonu fotovoltaického panelu je Wp (watt peak). Wp je jednotkou špičkového výkonu dodávaného solárním zařízením za ideálních podmínek, jde tedy přibližně o výkon dodávaný panelem či fotovoltaickýcm systémem za běžného bezoblačného letního dne. Výkon běžně budovaných solárních elektráren je udáván v kWp (tedy tisících Wp). Instalovaný výkon 1 kWp je přitom schopen vyrobit přibližně 1 000 kWh elektřiny ročně.

      Fotovoltaické panely také nemusí být pouze zdrojem výroby elektrické energie, ale lze je používat i k vytápění či ohřevu vody. Čím více využití pro ně najdete, tím více ušetříte. Solární systémy vám každým rokem ušetří přibližně 12 000 - 16 000 korun na cenách elektřiny. 

      2. Energetická soběstačnost a ohleduplnost k životnímu prostředí

      Energie ze solárních panelů dodává domácnostem částečnou energetickou soběstačnost. Díky fotovoltaice proto nemusíte být zcela závislí na dodávkách elektřiny ze sítě, neboť využíváte vlastní energii

      Fotovoltaika také představuje řešení, které je ohleduplné k životnímu prostředí, neboť solární panely kromě slunečního svitu, který je obnovitelným a nevyčerpatelným zdrojem energie, nevyžadují žádné palivo, které by znečišťovalo ovzduší či jinak zatěžovalo přírodu.

      3. Dlouhá životnost a nízké náklady na údržbu

      Pro solární panely je charakteristická dlouhá životnost, výrobci standardně garantují, že křemíkové články vydrží funkční několik desítek let. Fotovoltaika také představuje zdroj elektřiny, který neobsahuje žádné pohyblivé součásti, proto se jedná o technologii s nízkou poruchovostí.

      Zcela bezproblémové pochopitelně není žádné řešení, ale míra poruchovosti solárních panelů se díky neustálému vylepšování výrobních postupů pohybuje na velice nízké úrovni. Obsluha panelů je navíc velice nenáročná, po jejich instalování prakticky není, kromě pravidelných servisních prohlídek, třeba se o ně starat. U fotovoltaiky se stárnutím snižuje účinnost. V praxi mohou panely vydržet i 35 let. „Životnost fotovoltaických panelů je rozhodně větší než 15 let. Většina výrobců dává záruku na 25 let, a to ve formě garance výkonu nad 85 %. Panel ale má větší životnost, jen mu postupně začíná klesat výkon. V praxi tedy panel vydrží klidně i 35 let, jen s nižším výkonem,“ uvádí Vít Pokorný, specialista na fotovoltaické systémy ve společnosti E.ON Energie.

      Získejte konzultaci ohledně fotovoltaiky zdarma! Chci konzultaci

      4. Snadná a rychlá instalace

      Fotovoltaická elektrárna nepředstavuje výrazný zásah do stavby, kam je instalována, celý proces probíhá překvapivě rychle a  „čistě“. Obavy, že vám úpravy související se solárními panely na nějakou dobu zkomplikují život a oberou vás o pohodlí, proto nejsou na místě.

      Nová zelená úsporám: 7 otázek a odpovědí k dotacím na fotovoltaiku pro rodinný dům

      5. Možnost získání dotace

      Protože stát podporuje udržitelné formy získávání energie, můžete coby budoucí majitel fotovoltaické elektrárny požádat o dotaci z vládního programu Nová zelená úsporám. O dotaci může zažádat každý, kdo se rozhodl dát solárům šanci. Výše státního příspěvku se pohybuje od 35 000 do 170 000 korun podle druhu a náročnosti budoucího fotovoltaického systému. O přidělení příspěvku z programu Nová zelená úsporám lze zažádat do konce roku 2021.

      Modelové příklady nákupu FVE s dotací

      Fotovoltaika pro ohřev vody a výrobu elektřiny

      celková cena FVE 171 900 Kč
      výše dotace 60 000 Kč
      cena FVE po započítání dotace 119 000 Kč

      FVE pro výrobu elektřiny s ukládáním přebytků do baterie

      celková cena FVE 284 900 Kč
      výše dotace 105 000 Kč
      cena FVE po započítání dotace 179 900 Kč

      Zdroj: Informace z webu E.ON Energie. V druhém příkladu je počítáno s možností využití produktu Virtuální baterie od společnosti E.ON.

      Na nejvyšší příspěvek dosáhnou ty domácnosti, které se rozhodnou pro vybudování fotovoltaické elektrárny s akumulací do baterií. Pokud si navíc vyberete správného dodavatele solárního systému, vyřeší žádost o dotaci za vás, a tak vám ušetří mnoho práce i nervů. Značka ideál pro odpůrce papírování obíhání úřadů.

      3 FOTOVOLTAICKÉ SLABINY:


      1. Instalace se nevyplatí všude

      Solární panely lze namontovat na jakýkoliv typ střechy včetně té ploché. Trh navíc disponuje celou řadou možností upevnění panelů, a proto nebývá překážkou ani druh střešní krytiny. V českých podmínkách představuje nejoptimálnější místo pro soláry šikmá střecha se sklonem 35 °, která je navíc v ideálním případě orientována na jih. Mezi jednotlivými městy mohou vznikat drobné odchylky, třeba pro dům v Ostravě je nejvhodnější sklon 33 °.

      Potíže ovšem může způsobit zastínění střechy.

      2. Vysoká pořizovací cena akumulátorů

      Nejsložitější a také nejnákladnější typ fotovoltaické elektrárny představuje model, při němž je vyrobená energie akumulovaná do speciálních baterií, takže ji můžete využít kdykoliv se vám zachce, a tak se postupně odstřihávat od závislosti na elektřině ze sítě. Získáváte tak vyšší míru energetické soběstačnosti.  

      Ačkoliv na tento typ elektrárny můžete z programu Nová zelená úsporám získat dotaci v plné výši, tedy v hodnotě 170 000 korun, pořizovací náklady zůstávají kvůli sofistikované technologii stále vysoké. Provedení bateriových systémů se ale neustále vyvíjí a v posledních letech docházelo spíše k pozvolnému poklesu jejich ceny. Cena akumulátorů ale v posledních letech klesla, stejně jako narostla jejich účinnost. V chytře navrženém systému se tak vyplatí. 

      Získejte konzultaci ohledně fotovoltaiky zdarma! Chci konzultaci

      3. Klimatické podmínky v České republice  

      Solární panely logicky nejefektivněji pracují, když na ně míří přímé sluneční záření. Čím více je obloha zamračená, tím nižší je jejich výkon. A protože se Česko nenachází zrovna pod rovníkem, jsou pro místní počasí typické výkyvy, které se projeví i v kolísajícím množství generované energie.

      Ačkoliv je úspora energie během slunečných dnů značná, nelze v našich klimatických podmínkách spoléhat pouze na Slunce, a proto je třeba využívat doplňkový zdroj energie, který pokryje spotřebu elektřiny ve dnech, kdy počasí panelům nepřeje.

      Z podobného důvodu je také vhodné panely instalovat tam, kde je největší odběr energie během dne. Z fotovoltaiky budou nejvíce těžit místa s elektrickým vytápěním, tepelným čerpadlem, bazénem nebo elektrickým ohřevem vody.

      Vyplatí se mi fotovoltaika? 

      Jak už asi předchozí řádky napověděly, určit, zda se fotovoltaika vyplatí právě vám, není tak úplně jednoduché. V některých případech může jít o výhodnou investici, která se velmi rychle vrátí, jindy ale energie ze sluníčka nemusí být úplně vhodnou volbou. Před tím, než uděláte konečné rozhodnutí, byste si proto měli spočítat, jakou návratnost budou mít solární panely, které chcete instalovat. Jak na to? Zohlednit musíte následující faktory:

      Pořizovací cena za instalovaný kWp

      Cena za kWp bude jiná, když se rozhodnete pro nákup stavebnice a umístíte si panely sami, než když se spolehnete na profesionální instalaci na klíč. Svou roli sehraje také cena střídače a rozvaděče, která většinou v přepočtu vychází výhodněji u elektráren s větším výkonem.

      Produkce energie na instalovaný kWp

      Produkci energie hodně ovlivňuje například místo, kde žijete. Nejvíce hodin Slunce svítí na jihu Moravy, takže panely postavené právě zde mají potenciál vyrobit o něco více.

      Využití vyprodukované energie

      Návratnost z velké části ovlivní také to, jak efektivně dokážete vyrobenou elektřinu využít. Obecně by se dalo říci, že je nejvýhodnější jí co nejvíce spotřebovat doma.

      Cena elektrické energie

      Čím dražší elektřinu nyní nakupujete, tím rychleji se vám investice vrátí. Určitě však není moudré brát v potaz jen částku, kterou vidíte na faktuře. V posledních letech totiž cena elektřiny stále roste, a tak musíte zvážit i to, že za pár let byste vašemu dodavateli zřejmě platili o něco více.

      Modelový příklad:

      Jak tedy bude vypadat přibližná cena a návratnost solárních systémů pro dvoučlennou rodinu žijící v jednopodlažním rodinném domě s podlahovou plochou 155 m2, která využívá elektrického vytápění a elektrického bojleru s tím, že za elektřinu běžně měsíčně zaplatí okolo 1 500 Kč?

      Cena a návratnost solárních systémů

      Celková roční úspora

      Návratnost

      Cena

      Cena po odečtení dotace

      Výroba elektřiny s ukládáním do Virtuální baterie

      10 559 Kč

      13 let

      200 900 Kč

      140 900 Kč

      Ohřev vody

      3 719 Kč

      20 let

      114 900 Kč

      74 900 Kč

      Výroba elektřiny s ukládáním do Virtuální a fyzické baterie

      15 081 Kč

      13 let

      295 900 Kč

      190 900 Kč

      Zdroj: Kalkulačka E.ON Solar, informace aktuální k červenci 2020
       

      Tip na závěr: S návratností fotovoltaiky může hodně „zamávat“ volba střídače. Je to hlavně kvůli tomu, že u nás a na Slovensku se elektřina měří po fázích. Každá fáze se tedy řeší zvlášť, což je nepřekonatelným problémem pro symetrické střídače. Vsaďte proto na asymetrický střídač, ať máte jistotu, že potenciál solárních panelů využijete naplno.

      Získejte konzultaci ohledně fotovoltaiky zdarma! Chci konzultaci

      Střídače do fotovoltaické elektrárny: Jak vybrat ten nejvhodnější?