Vše o elektřině

Výpadky elektřiny online mapa: Kde nejde proud?

V současné době jsou výpadky elektřiny téměř běžnou realitou moderních domácností. Mohou způsobit krátkodobou, nebo dlouhodobou ztrátu dodávek elektřiny. A proto je velmi důležité vědět, o jaký druh výpadku jde a jak se při něm zachovat.

Výpadky elektřiny online mapa: Kde nejde proud?
Výpadky elektřiny online mapa: Kde nejde proud?

Jaké jsou druhy výpadku elektřiny

Existuje několik faktorů, které mohou způsobit výpadky elektřiny. Jednou z nejčastějších příčin je porucha elektrického zařízení nebo příliš velký příkon několika zapojených spotřebičů v domácnosti. V takovém případě se může stát několik věcí - vyhozené pojistky, hlavní jistič nebo přepálení proudového chrániče. 

Vedle lokálního výpadku může být výpadek také v obci, městské čtvrti, nebo i celém regionu. Rozsáhlý výpadek, který je zaznamenán v několika obcích nebo i státech, se již nazývá blackout. Na vině bývá nějaká událost v celé přenosové soustavě a většinou jde o přetížení sítě nebo vliv přírodních katastrof. 

Výpadky můžeme rozlišovat na:

Plánovaný výpadek 

O plánovaném výpadku elektrického proudu byste měli být dostatečně dopředu informováni (15 dnů pro výpadek nad 20 minut). Většinou výpadek souvisí s údržbou sítě a bývá oznamován přes obec/město/městkou část. Informace se tak může objevit na webových stránkách obce, sociálních sítích, nebo pomocí obecního rozhlasu. O plánované odstávce elektřiny je možné se dočíst na webových stránkách distributora podle oblasti, pod kterou spadáte. Využít lze i zákaznickou linku.

Distributoři rovněž sami nabízí způsob, který si můžete zvolit pro informování o odstávkách. Většinou jde o možnost SMS, e-mailem nebo datovou schránkou.

Neplánovaný výpadek

Neplánovaný výpadek má hned několik nevýhod. Není očekávaný, takže přichází náhle bez jakéhokoliv upozornění. Samotný distributor musí také zjistit, co za výpadkem stojí, a to může nějakou dobu trvat. Kvůli tomu, že lidé očekávají okamžité informace, může také dojít k přetížení zákaznické linky. 

V obou případech je nutné počítat s nedostupností elektrického proudu na 12 až 18 hodin.

Výpadky elektřiny online: Kde najít přerušení dodávek?

Mapa distribučních oblastí

Česká republika je rozdělena do několika distribučních oblastí, kterou zajišťují společnosti ČEZ Distribuce, E.ON (respektive eg.d) a PRE Distribuce. Distributor přivádí elektřinu k vám domů pomocí distribuční sítě. Oproti tomu dodavatel dodává samotnou koncovou silovou elektřinu. 

Nevíte, do jaké distribuční oblasti spadáte? Rozdělení ukazuje následující mapa, ale pro jistotu jsme pro vás vypsali také všechna krajská města, která do jednotlivých oblastí spadají:

Město Distribuce
Praha PRE
Brno eg.d
Ostrava ČEZ
Zlín eg.d
Plzeň ČEZ
Karlovy Vary ČEZ
Pardubice ČEZ
Olomouc ČEZ
Liberec ČEZ
Jihlava eg.d
Hradec Králove ČEZ
České Budějovice eg.d

 

Co dělat při výpadku elektřiny?

Pokud došlo k výpadku elektrického proudu, je nutné se nejdříve podívat, zda nemáte vyhozené pojistky nebo hlavní jistič. Je totiž možné, že jste způsobili lokální výpadek vlastní domácnosti, pokud došlo k velkému příkonu několika zapojených spotřebičů najednou. Pokud je ale vše v pořádku, zkuste se podívat do mobilu nebo kalendáře, zda jste náhodou nezapomněli na plánovaný výpadek, který vám distributor přes obec nahlásil. 

Jestli se nestalo nic z toho, jde pravděpodobně o rozsáhlejší neplánovaný výpadek elektrického proudu. Můžete zkusit zavolat na zákaznickou linku, ale je pravděpodobné, že se nedovoláte. Proto je dobré, abyste byli na tyto chvíle dostatečně připraveni. Bez elektrického proudu nebude fungovat ohřev vody, nezapnete spotřebiče, jako je pračka, myčka, sušička, nenabijete si telefon a počítač a pokud je výpadek v noci, nemůžete si posvítit. 

Plánujete kontaktovat distributora kvůli výpadku energie? Pak budete muset sdělit následující informace:

Tipy, jak se vypořádat s výpadkem elektrické energie

Kde získám informace o výpadku elektřiny

Každý distributor informuje o plánovaném výpadku, ale i průběhu neplánovaného výpadku na svých sociálních sítích a webových stránkách. Sami můžete poruchu a výpadek nahlásit. K tomu máte často možnost nejen po telefonu, ale i online, pokud je zákaznická linka přetížená.

Distributor Web a informace o odstávkách Kontakt
ČEZ https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/odstavky 800 850 860
eg.d https://www.egd.cz/odstavky-elektrina 800 225 577
PRE https://www.predistribuce.cz/cs/distribucni-sit/stav-distribucni-site/ 800 823 823