Technologie

Kyborgové mezi námi: Vnímají severní magnetický pól, UV záření nebo wi-fi sítě

Chcete mít šestý smysl? Ne, nejde o to, že vidíte mrtvé lidi jako v hororu N. M. Shyamalana. Novodobí kyborgové vylepšují staré známé smysly jako zrak či sluch, ale také vytvářejí zcela nové. Můžete cítit, kde se nachází wi-fi, vibrace na Měsíci nebo komunikovat s drahou polovičkou pomocí cvakáním umělého zubu ve vašich ústech. Komunita kyborgů dokonce bojuje za svá práva. Tušíte, jaká to jsou?

Kyborgové mezi námi: Vnímají severní magnetický pól, UV záření nebo wi-fi sítě
Kyborgové mezi námi: Vnímají severní magnetický pól, UV záření nebo wi-fi sítě

Úvodní fotografie: Neil Harbisson/Facebook

Prvním oficiálně uznávaným kyborgem se stal v roce 2004 Neil Harbisson z Británie, kterému z hlavy čouhá anténa. Díky ní jinak barvoslepý Brit barvy „slyší“. Anténa rozdílným vlnovým délkám vyzařovaného světla přiřazuje tóny, takže Harbisson slyší odlišné odstíny včetně infračerveného záření či UV světla, které lidské oko normálně nevnímá.

Jaký je rozdíl mezi kyborgem a androidem? To mě zajímá!

Kyborg už chápe, co pozoruje jeho domácí mazlíček

Kromě toho, že teď není úplně mimo, když se lidé baví o žlutých stránkách nebo o někom s modrýma očima a černými vlasy a vlajky Francie, Irska a Itálie už se nepodobají jedna druhé, chápe třeba i kam se upřeně dívá jeho kočka. Právě tato zvířata totiž vidí ultrafialové světlo.

Jsme první generace lidí, která může získat smysly a orgány, které tradičně lidé neměli. To nám umožní více se spojit s přírodou a vcítit se do zvířat lépe než kdy dřív.

- Neil Harbisson, 1. oficiálně uznaný kyborg na světě

Cyborg Foundation bojuje za práva kyborgů

Neil Harbisson a katalánská umělkyně Moon Ribasová založili organizaci Cyborg Foundation. Ta od roku 2010 sdružuje komunitu kyborgů a pomáhá jim bojovat za jejich práva. Sem patří právo vytvořit svůj nový smysl nebo rozšířit ten stávající i právo podstoupit chirurgickou operaci za účelem získání umělého smyslu. Kyborgové de facto ztělesňují myšlenky transhumanistického hnutí.

Ribasová díky zabudovanému senzoru uvnitř svého těla vnímá jakékoli zemětřesení na zeměkouli, které přesáhne 1 stupeň Richterovy škály.

Harbisson i Ribasová mají oba umělý zub, který po cvaknutí posílá vibrace do úst toho druhého. Dvojice zná Morseovku a může si tak posílat zprávy „z úst do úst.“ Pohyb zubu nejdřív vyšle skrze bluetooth data do mobilního telefonu, ten se spojí s druhým telefonem, který následně posílá vibrace do druhého zubu.

Kyborg jako rosnička nebo vyhledávač dostupné wi-fi

Další člen Cyborg Foundation dokáže předpovědět, kdy bude pršet, protože díky implantátu dostává vibraci, když se mění atmosférický tlak. Jiný vnímá existenci wi-fi sítě ve své blízkosti. Ribasová nově přidala ke své schopnosti „cítit zemětřesení“ na zemi i vnímání otřesů na Měsíci. Harbisson uvažuje o získání dalšího vylepšeného umělého zubu. Nový kousek by měl fungovat jako nouzové světlo.

Roboti, androidi a umělá inteligence: 10 zásadních filmů, které musíte vidět

Podle zástupců Cyborg Foundation dnes na kyborgy společnost nahlíží podobně jako kdysi na lidi, kteří se rozhodli změnit své pohlaví. Dříve to bylo nemyslitelné, dnes mohou běžně podstoupit chirurgický zákrok za účelem změny pohlaví.

Anketa

Tušíte, co je gynoid?

Sám Harbisson podstoupil operaci pro začlenění antény do své lebky u lékaře, který si přál zůstat v anonymitě, než odejde do důchodu. Tomu předcházelo několik odmítnutí podobné operace v mnoha britských nemocnicích.

Komunita kyborgů se rozrůstá. Mají v hrudi zabudovaný kompas

Na prodeji umělých smyslů rozjela podnikání firma Cyborg Nest (v překladu doupě kyborgů), jejíž motto zní: „Naše biologická evoluce je nádherná, ale probíhá příliš pomalu.“

Tiskárna na lidi? 3D systém ITOP dokáže vytvořit funkční lidské tkáně

První produktem se stal Severní smysl. Malý čip, který vám dá vibrací vědět, jestli stojíte směrem k severnímu magnetickému pólu, si nechalo na hruď připevnit mnoho lidí z různých odvětví, od technologických nadšenců po právníky či účetní. Aktuálně nosí na své hrudi Severní smysl přes 3 stovky lidí.

Ptáte se k čemu takový strojek vlastně slouží? Zakladatel Cyborg Nest, Liviu Babitz, argumentuje tím, že podobný smysl má mnoho zástupců zvířecí říše a on sám si díky tomu například uvědomí, jakým směrem se nachází jeho syn, když cestuje, nebo zjistí, že dráha metra není rovná, i když se to tak při jízdě jeví.

Po Severním smyslu přijde další umělé vylepšení člověka

Aktuálně probíhá výzkum, jakým způsobem se liší život kyborgů se Severním smyslem od ostatních lidí.

Firma v současné době doprodává poslední kusy jejich prvního produktu a připravuje se na vývoj dalšího nového smyslu, který si komunita kyborgů zvolí. Uvažuje se třeba o smyslu, který umožní vnímání toho, co se děj za zády člověka nebo o nočním vidění. Objednání Severního smyslu vyjde na 425 USD, tedy přes 9 tisíc Kč.

V době, kdy spousta společností investuje peníze do snah učinit chytřejšími auta nebo stroje, my jsme se rozhodli udělat chytřejšími lidi. Nemáte žádná tlačítka či páčky. Komplexnost celého řešení nevychází ze složitosti stroje, ale z toho, jak ovlivňuje váš mozek. Dnes jsou naše vzpomínky skládačkou všech našich smyslů. Toho, co vidíme, cítíme či slyšíme. Najednou máte možnost přidat další vrstvu vnímané reality a začnete si vybavovat vzpomínky i podle orientace k pólu.

- Liviu Babitz, zakladatel Cyborg Nest a uživatel Severního smyslu