Technologie

Chytré šperky: Když se elektronika stane módním doplňkem

Pojem nositelná elektronika se v poslední době stal synonymem zejména pro chytré hodinky a náramky, které na trh chrlí většina technologických firem. Chytří elektroničtí pomocníci ovšem mohou mít i mnohem zajímavější podobu. Spojením technologie, důrazu na design a precizního zpracování vznikají neotřelé doplňky, u nichž by jen málokdo odhalil, že mají i jinou než jen estetickou funkci.

Chytré šperky: Když se elektronika stane módním doplňkem
Chytré šperky: Když se elektronika stane módním doplňkem

Zdroj úvodní fotografie: www.bellabeat.com

Boom „wearables“, čili nositelné elektroniky, zapříčinil jednak rozvoj a neustálé zmenšování technologií, ale také zvýšený zájem lidí o vlastní tělesnou schránku. S nadsázkou lze konstatovat, že kdo neběhá nebo se jinak pravidelně nehýbe, je zkrátka „out“, stejně jako ten, kdo své tělo nemonitoruje prostřednictvím chytrých vychytávek. 

Prsten Nimb: Nenápadný šperk, který vám může zachránit život



Nositelná elektronika pochopitelně neslouží pouze k těmto účelů, může také, navzdory svým zanedbatelným rozměrům, diskrétně suplovat mobilní telefon a částečně i počítač. Stejně tak sleduje a zaznamenává životní rytmy a rituály svého nositele, a tak dokáže odhalit a s jeho přičiněním také eliminovat třeba i některé zlozvyky a nezdravé návyky.

Vybírat si mohou sportovci i elegáni

Může se zdát, že wearables jsou spíše doménou mužů, o nichž se říká, že jsou od přírody větší „hračičkové“ a je pro ně přirozenější se zajímat o nejnovější technologické výdobytky. Je sice pravda, že například chytré hodinky a fitness náramky častěji zdobí mužská zápěstí, nicméně výrobci, kteří začínali s hi-tech a sportovním designem, postupně přicházejí se vzhlednějšími, elegatnějšími a sofistikovanějšími modely. 

Nositelná elektronika rozhodně nemusí být pouze mužskou záležitostí.



Na své si tak přijdou muži i ženy, kteří sportovnímu stylu příliš nefandí, případně si ho nemohou, třeba kvůli požadavku na formální oděv v práci, dovolit nosit. Proto některé společnosti a startupy, v jejichž čele často stojí právě ženy, přišly s nositelnou elektronikou, která více než technologický výkřik připomíná šperk. A my jsme se zaměřili na některé z nich.

1. BELLABEAT

Startup Bellabeat založila v roce 2014 Slovinka Urska Sršen. Za své působení v oblasti technologií si v letošním roce vysloužila čestné místo v prestižní anketě magazínu Forbes 30 pod 30, která upozorňuje na mladé talenty do 30 let. Bellabeat se nijak netají tím, že svými produkty cílí téměř výhradně na ženy. 

Bellabeat Urban.

Společnost dosud představila dva elektronické šperky – LEAF NatureLEAF Urban. Základem ozdoby je oblý přívěsek ve tvaru listu, který lze nosit jako brož, zavěsit na krk jako náhrdelník či omotat kolem zápěstí coby náramek, záleží, která varianta je konkrétní klientce bližší. Pro správné fungování elektronického lístku je zkrátka třeba, aby ho nositelka měla co nejblíže u těla.

A co LEAF v kombu s chytrým telefonem umí? Cílem společnosti Bellabeat, která ve svých počátcích uspěla na crowdfundingovém portálu Kickstarter, je umožnit ženám, aby lépe porozuměly svému tělu. 

LEAF proto monituruje denní cyklus nositelky včetně kvality spánku, v případě stresu nabídne dechové cvičení pro uklidnění, funguje jako intuitivní menstruační kalendář, během sportovních aktivit počítá zdolanou vzdálenost i spálené kalorie. Chytrý šperk zaujal i tím, že v případě těhotných žen dokáže skrze tělo matky monitorovat také tělesnou aktivitu nenarozeného dítěte, což je pro budoucí maminky vítaný benefit.

VIDEOČLÁNEK: Novinky na poli 3D tisku: Šaty, Rembrandtův olej a tajemná krabička OLO

2. RINGLY

Stejně jako tomu je v případě Bellabeat, i za startupem Ringly stojí žena, je jí Christina Mercando d'Avignon. Společnost, kterou spolu s ní tvoří další technologičtí a designoví nadšenci, se zaměřuje na výrobu chytrých prstenů a nově i náramků. 

Drobným a elegantním produktům Ringly na pohled dominují opracované polodrahokamy obdélníkového tvaru se zkosenými rohy zasazené do kovového prstenu či náramku, a tak by skutečně málokdo tipoval, že se jedná o zástupce nositelné elektroniky. Uvnitř šperku se nachází miniaturní baterie, motorek, který zajišťuje vibrace, LED dioda, která barevně odlišuje jednotlivá upozornění, nebo třeba krokoměr.

Napadlo by vás, že se díváte na chytrého elektronického pomocníka?

Po propojení prstenu či náramku Ringly s aplikací v chytrém telefonu chytrý šperk kromě jiného upozorňuje svou nositelku na příchozí hovory, SMS, e-maily a notifikace na sociálních sítích a měří vzdálenost, kterou během dne ujde či uběhne.

3. ALTRUIS

Šperky ALTRUIS pocházejí z dílny londýnské společnosti VINAYA, která se soustředí na výrobu designové nositelné elektroniky. ALTRUIS, který může mít podobu prstenu, náramku i přívěsku, je vlajkovou lodí britského startupu.

Dělá vám potíže odlepit oči od displeje telefonu?



Podobně jako Ringly i ALTRUIS umožňuje zůstat majitelce prostřednictvím chytré aplikace, bluetooth připojení a jemným vibracím v samotném šperku v kontaktu se smartphonem, aniž by ho musela neustále kontrolovat a rozptylovat se.

ALTRUIS sází na minimalistický design.



Díky tomu ALTRUIS dle svých výrobců snižuje stres a zvyšuje efektivitu práce, protože telefon, pokud ho lidé mají neustále po ruce, je nebezpečným lákadlem, které svádí k nejrůznějším mimopracovním aktivitám a odvádí pozornost od důležitějších úkolů. A totéž platí i pro soukromý život: mnoho lidí místo kontaktu s blízkými raději visí očima na telefonu. V době, kdy závislost na smartphonu přestává být ojedinělým jevem, mnozí chytrý šperk jistě ocení.