Technologie

Pneumatiky budoucnosti? Výroba na 3D tiskárně a konec plnění vzduchem

Michelin představil futuristický koncept pneumatik vyrobených z recyklovaných materiálů pomocí 3D tisku. Inovativní ale není jen použitý materiál a technologie výroby. Na motoristy možná v budoucnu čeká konec obav o ztrátu tlaku v pneumatikách, s plněním vzduchem se totiž vůbec nepočítá. Radikální proměnu čeká i přezouvání na zimní pneumatiky.

Pneumatiky budoucnosti? Výroba na 3D tiskárně a konec plnění vzduchem
Pneumatiky budoucnosti? Výroba na 3D tiskárně a konec plnění vzduchem

Úvodní fotografie: Michelin

Bezpečnější, efektivnější a ekologičtější, tak si společnost Michelin představuje budoucnost mobility. A nutno dodat také bez možnosti defektů na pneumatikách. Nový vizionářský koncept kombinuje funkce pneumatiky a samotného kola.

K výrobě už by pak nebyla potřeba žádných ropných produktů, pneumatiky by se tiskly na 3D tiskárnách výhradně z recyklovaných a hlavně později také recyklovatelných materiálů. Tento přístup by měl údajně přinést také výrazně delší životnost, než jak ji známe u dnešních pneumatik.

Při technologii 3D tisku se spotřebuje jen tolik materiálu, kolik je skutečně potřeba, což naznačuje hned další ekologický rozměr této pokrokové myšlenky. Už žádné plýtvání se zdroji při výrobě pneumatik.

Příroda zná nejlepší řešení

Designéři se dokonale vyladěnými přírodními strukturami inspirují stále častěji. V Michelinu tomu nebylo jinak. Pneumatiku navrhli na základě stavby včelích pláství. Pevnost kola je dána specifickou strukturou připomínající mořské korály.

Svůj nový koncept pneumatik Vision představil Michelin v červnu na konferenci Movin'On v kanadském Montrealu.

Francie otevřela v deštivé Normandii první silnici s povrchem ze solárních panelů

Kontrolu kol před jízdou motorista budoucnosti neřeší

Nebyla by to správná kola budoucnosti, kdyby nebyla také patřičně chytrá. Kola by měla být propojena s vozidlem a automaticky informovat řidiče o svém technickém stavu. Při opotřebení upozorní na nutnost „přetisknutí“ běhounu pneumatiky. O tuto činnost se na počkání postarají plně automatizované tiskové stanice.

Nebude tedy nutné vždy tisknout nové kolo, běhoun bude možné opakovaně přetisknout. Vzorek tištěného běhounu si bude moct řidič zvolit také v případě změny svých potřeb na základě plánovaných cest. Se vším samozřejmě pomůže chytrá aplikace, která navrhne vhodné řešení.

Plánujete cestu elektromobilem? Bude se vám hodit interaktivní mapa dobíjecích stanic. Prohlédnout mapu

Na pneumatiky budoucnosti si ještě počkáme

Už se těšíte? Možná vás budeme muset zklamat, protože inženýři Michelinu produkt stále vyvíjejí a testují. Podle slov firmy to potrvá ještě 15 až 20 let, než budou tahle chytrá kola dostupná na trhu.

Elektromotorka, kancelář i želví krunýř: 3D tiskárny nepřestávají udivovat svět