Technologie

Jednokolka Uno Bolt: Jak se řídí kříženec elektrokola a segwaye?

Celá plejáda nejrůznějších osobních vozítek na elektrický pohon, které se v poslední době představily světu, ještě zdaleka nekončí. Co říkáte na elektrickou jednokolku s gyroskopickým stabilizačním mechanismem, jaký znáte z hoverboardů a segwayů? Řídí se nakláněním na sedadle a vyjede i do stoupání. Jak daleko dojedete na 1 nabití?

Jednokolka Uno Bolt: Jak se řídí kříženec elektrokola a segwaye?
Jednokolka Uno Bolt: Jak se řídí kříženec elektrokola a segwaye?

Úvodní fotografie: Uno Bolt

Uno Bolt si svoje příznivce určitě najde. Představuje totiž něco mezi elektrokolem, jehož pořízení může leckoho odradit z důvodu nutnosti šlapání, a segwayem či hoverboardem, u kterých ale může být pro mnoho lidí problematická poloha vestoje. Na tomhle vozítku se totiž obejdete bez šlapání a ještě si posedíte.

Létající hoverboardy a speciálně upravené drony: Proleťte se jako ve sci-fi filmu

Financování výroby zajistila úspěšná kampaň na Kickstarteru

Jednokolka Uno Bolt nabízí pohodlné sedátko a ovládá se pohybem jezdce. Náklon dopředu znamená zrychlení, dozadu zpomalení a náklon na stranu zabočení. První zájemci se na Uno Bolt mohou těšit už koncem tohoto roku.

Aktuálně probíhající kampaň na Kickstarteru totiž tvůrcům jednokolky přinesla již během pár dní částku výrazně převyšující nejnutnější náklady.

S Uno Bolt urazíte 40 km na jedno nabití

Motor o výkonu 1000 W umožňuje jednokolce s hmotností 20 kg dosáhnout maximální rychlosti 35 km/h. Při jízdě může zdolávat terén se sklonem až 45 stupňů. Uno Bolt bere energii z lithiové baterie, kterou lze plně nabít za 45 minut, což postačí na 40 km jízdy. Díky zvolené pneumatice zvládne jednokolka i jízdu po nezpevněných cestách.

Pro vyšší bezpečnost je jednokolka vybavena zpětnými zrcátky a osvětlením, díky kterému se uživatelé mohou na Uno Bolt prohánět i po setmění. Pohodlná stupátka se dají sklopit pro lepší skladnost. Designéři si také zakládají na ergonomii sedátka polstrovaného paměťovým materiálem. Zároveň má jednokolka poměrně solidní nosnost, jezdit na ní mohou osoby s hmotností až 127 kg. Samozřejmostí jsou brzdy a možnost zpětného chodu.

Anketa

V čem létá britský vynálezce a podnikatel Richard Browning?

Akční cena jednokolky v rámci aktuální kampaně je 999 dolarů, tedy v tuto chvíli necelých 26 tisíc Kč včetně DPH.