Elektromobilita

Češi vymysleli revoluční elektrický skateboard. Umělá inteligence prkna učí lidi jezdit

Kluci z Ostravy si řekli, že život je příliš krátký, aby trčeli v dopravní zácpě, a za tři roky vyvinuli první elektrický skateboard na světě s prvky umělé inteligence. Od klasického prkna XTND Board na první pohled asi nerozeznáte, ale tahle parádní věcička se přizpůsobí vašemu stylu jízdy, nepohne se, když na ní blbě stojíte anebo vám navrhne lepší trasu, jak se dostat do cíle.

Češi vymysleli revoluční elektrický skateboard. Umělá inteligence prkna učí lidi jezdit
Češi vymysleli revoluční elektrický skateboard. Umělá inteligence prkna učí lidi jezdit

Úvodní fotografie: XTND

Z Ostravy do kalifornského Silicon Valley, tak se stěhoval startup XTND spoluzakladatelů, Miroslava Peřiny a Daniela Grebnera, když si ho všimli také zahraniční investoři po prezentaci na letošním technologickém veletrhu CES v Las Vegas. Čím je první prkno s umělou inteligencí zaujalo?

Nejchytřejší skateboard se přizpůsobí vašemu stylu jízdy

Umělá inteligence (UI) XTND Boardu ještě není na takové úrovni, aby si s vámi povídala jako mluvící auto KITT s Davidem Hasselhoffem, ale umí jiné povedené kousky.

Když se na prkno omylem nebo špatně postavíte, ani se nepohne. Pokud z něj při jízdě spadnete, samo se zabrzdí. Jestliže rychlost jízdy příliš kolísá, prkno se ji bude snažit vyladit či zpomalit, abyste se na skateboardu udrželi. Jezdec také může regulovat rychlost pomocí dálkového ovladače. Na výkyvy tempa upozorní jemné vibrace a LED indikátor.

Nebaví vás brouzdat po městě pěšky? Zkuste chytrou a skladnou elektrokoloběžku

S každým ujetým metrem si XTND Board zaznamenává data o vašem stylu jízdy a snaží se jí přizpůsobit. Zároveň se tyto informace ukládají do společné databanky, aby si prkna mohla své know-how „předávat“.

Skateboardy si mohou štěbetat například o náročnosti daného terénu a svému majiteli pak dokáží navrhnout snazší či rychlejší trasu. Pro maximální bezpečnost majitele se dokonce za tmy automaticky rozsvítí přední a zadní světlo v náraznících elektrického „skejtu“.

Prkno z „vesmírné pěny“ jede až 45 km/ hod

S designem si tým z XTND vyhrál. Na ultralehkém (3 kg) prkně nenajdete žádné vyčnívající matky, šroubky či kabely. Štíhlé tělo tvoří karbonová vlákna, titan a speciální pěna, která se běžně využívá ve vesmírném výzkumu. Kouzlí s ní třeba i společnost SpaceX.

V jednom kolečku se skrývá elektromotor a na spodní straně desky objevíte vyměnitelnou baterii. Na jedno nabití ujede XTND Board 20 kilometrů. Bezdrátové nabíjení na plnou kapacitu zabere hodinu a kdo neposedí, dostane se za 30 minut na 75 %. Skateboard se může pochlubit rekuperačním brzděním, což znamená, že při aktivaci brzdy (stejně jako při cestě z kopce) se baterie dobijí.

Zajímá vás, kde všude se u nás dají nabít elektromobily? Podívat se na interaktivní mapu

Umělá inteligence vám „dovolí“ jet nejvyšší rychlostí 45 km za hodinu. Navíc při stoupání do 20 % se vůbec nezpotíte, protože prkno vás nahoru vyveze.

Projekt XTND už na Kickstarteru vybral miliony korun

K čemu se vám bude hodit mobilní aplikace? Upozorní vás, kdy se nevyhnete údržbě prkna, třeba v případě nutné výměny opotřebovaných koleček. S pomocí aplikace taky vyzrajete na zloděje, protože prkno si můžete na dálku uzamknout, takže se nepohne. Pokud lupiče neodradil ani nepojízdný kus, sledování polohy přes GPS vaše zatoulané prkno lehce najde.

Pro získání financí na rozjezd sériové výroby spustil tým z XTND koncem května kampaň na Kickstarteru. Peníze na jejich projekt poslalo mnoho lidí z celého světa a cílové částky 100 tisíc dolarů se podařilo dosáhnout během prvního dne rozběhnuté kampaně.

První elektrické skateboardy s umělou inteligencí se dostanou k zájemcům v lednu 2018. U předobjednávky skrze Kickstarter lze XTND Board aktuálně koupit za cenu 1 099 dolarů (v přepočtu 23 600 Kč). Později bude k mání v obchodech za cenu 1 749 USD, tedy skoro 41 tisíc korun.