Technologie

Robot pro navrhování a 3D tisk domů nahradí architekta i stavaře

Prozkoumá terén, připraví staveniště, navrhne architektonické řešení, zajistí si materiály a postaví domy. Zní to jednoduše. Zedníci a stavitelé by tak brzy mohli získat spoustu volného času. MIT představilo svůj projekt samostatně uvažujícího stavebního robota.

Robot pro navrhování a  3D tisk domů nahradí architekta i stavaře
Robot pro navrhování a 3D tisk domů nahradí architekta i stavaře

Výzkumný tým Massachusettského technologického institutu (MIT) pracuje na vývoji neobvyklého robotického pomocníka. Ten by měl v budoucnu zvládnout nejen sám tisknout různě velké stavby, ale zároveň se také postarat o veškerou předcházející stavební přípravu.

Výzkumníci od něj očekávají, že bude schopen rychle a levně připravit zázemí pro pobyt člověka v odlehlých či nehostinných místech planety např. při vědeckých expedicích nebo poskytnout rychlé přístřeší lidem v oblastech zasažených přírodními katastrofami.

Hledáte nekonvenční bydlení? Vyzkoušejte PORT X, energeticky soběstačný plovoucí dům

Konečnou vizí je úplná autonomie, která by umožnila vyslat stroj stavět domy třeba na jinou planetu.

Sám přijede na místo a odvede práci

Stroj se pohybuje pomocí pásů podobně jako tank. Zvládne tedy překonávat i složitý terén. Je vybavený velkou průmyslovou robotickou rukou zakončenou zařízením pro jemnější přesné úkony a směrování konstrukční trysky pro dávkování betonu či izolačních materiálů.

Vývoj a testování pokračuje

Výzkumníky čeká ještě hodně práce. Jako důkaz funkčnosti celého konceptu zatím prototyp stroje předvedl autonomní výstavbu základní struktury stavby ve tvaru kopule o průměru přes 15 m a výšce cca 3,7 m. Kopulovitou stavbu vytiskl během 14 hodin. Při těchto testech začal stroj nejprve izolační kostrou určenou pro vyplnění betonem.

Stroj disponuje i různým specializovaným nářadím, které by mu mělo v budoucnu pomáhat s přípravou plochy pro výstavbu nebo se získáváním lokálně dostupných materiálů např. nabírací lžíce. V ideálním případě by celý systém měl být napájen elektřinou ze solárních panelů.

Nový pohled na stavebnictví

I přes rychlý technologický rozvoj se ve stavebnictví mění navyklé postupy jen velmi pomalu. Výzkumníci by v souvislosti s vývojem tohoto stroje chtěli nabídnout i nový přístup k budování domů obecně.

V Madridu mají první most pro chodce vytištěný na 3D tiskárně. Vypadá jako z ledu

Budoucnost výstavby totiž vidí v individuálně navrhovaných stavbách realizovaných v souladu se všemi parametry daného prostředí (světové strany, půdní podmínky, větrnost, terén). To by se projevilo např. v rozdílných tloušťkách zdí a izolačních vrstev.