Technologie

Robot pro navrhování a 3D tisk domů nahradí architekta i stavaře

Prozkoumá terén, připraví staveniště, navrhne architektonické řešení, zajistí si materiály a postaví domy. Zní to jednoduše. Zedníci a stavitelé by tak brzy mohli získat spoustu volného času. MIT představilo svůj projekt samostatně uvažujícího stavebního robota.

Robot pro navrhování a  3D tisk domů nahradí architekta i stavaře
Robot pro navrhování a 3D tisk domů nahradí architekta i stavaře

Výzkumný tým Massachusettského technologického institutu (MIT) pracuje na vývoji neobvyklého robotického pomocníka. Ten by měl v budoucnu zvládnout nejen sám tisknout různě velké stavby, ale zároveň se také postarat o veškerou předcházející stavební přípravu.

Výzkumníci od něj očekávají, že bude schopen rychle a levně připravit zázemí pro pobyt člověka v odlehlých či nehostinných místech planety např. při vědeckých expedicích nebo poskytnout rychlé přístřeší lidem v oblastech zasažených přírodními katastrofami.

Hledáte nekonvenční bydlení? Vyzkoušejte PORT X, energeticky soběstačný plovoucí dům

počet hlasů: 23

Konečnou vizí je úplná autonomie, která by umožnila vyslat stroj stavět domy třeba na jinou planetu.

Sám přijede na místo a odvede práci

Stroj se pohybuje pomocí pásů podobně jako tank. Zvládne tedy překonávat i složitý terén. Je vybavený velkou průmyslovou robotickou rukou zakončenou zařízením pro jemnější přesné úkony a směrování konstrukční trysky pro dávkování betonu či izolačních materiálů.

Vývoj a testování pokračuje

Výzkumníky čeká ještě hodně práce. Jako důkaz funkčnosti celého konceptu zatím prototyp stroje předvedl autonomní výstavbu základní struktury stavby ve tvaru kopule o průměru přes 15 m a výšce cca 3,7 m. Kopulovitou stavbu vytiskl během 14 hodin. Při těchto testech začal stroj nejprve izolační kostrou určenou pro vyplnění betonem.

Stroj disponuje i různým specializovaným nářadím, které by mu mělo v budoucnu pomáhat s přípravou plochy pro výstavbu nebo se získáváním lokálně dostupných materiálů např. nabírací lžíce. V ideálním případě by celý systém měl být napájen elektřinou ze solárních panelů.

Nový pohled na stavebnictví

I přes rychlý technologický rozvoj se ve stavebnictví mění navyklé postupy jen velmi pomalu. Výzkumníci by v souvislosti s vývojem tohoto stroje chtěli nabídnout i nový přístup k budování domů obecně.

V Madridu mají první most pro chodce vytištěný na 3D tiskárně. Vypadá jako z ledu

počet hlasů: 4

Budoucnost výstavby totiž vidí v individuálně navrhovaných stavbách realizovaných v souladu se všemi parametry daného prostředí (světové strany, půdní podmínky, větrnost, terén). To by se projevilo např. v rozdílných tloušťkách zdí a izolačních vrstev.