Technologie

V Madridu mají první most pro chodce vytištěný na 3D tiskárně. Vypadá jako z ledu

O technologii 3D tisku slyšíme stále častěji i v souvislosti se stavebnictvím či architekturou. Experimentální domy větších či menších rozměrů se „tisknou“ po celém světě, oblast využití 3D tiskáren se však rozšiřuje i na další druhy staveb. První most pro pěší vyrobený tímto způsobem byl veřejnosti slavnostně představen na konci loňského roku ve španělském Madridu.

V Madridu mají první most pro chodce vytištěný na 3D tiskárně. Vypadá jako z ledu
V Madridu mají první most pro chodce vytištěný na 3D tiskárně. Vypadá jako z ledu

Zdroj úvodní fotografie: Iaac.net

Španělský mostek spojující protější břehy jezírka v městském parku na jihu Madridu je údajně celosvětově prvním počinem svého druhu. Ačkoli estetická hodnota výsledného díla je přinejmenším diskutabilní, z praktického hlediska je most plně funkční.

Do Karlova mostu má sice daleko, ale přesto jde o zajímavý pokus.

Jeho vzhled je však rozhodně originální, z dálky vypadá jako by byl pokryt silnou vrstvou ledu nebo byl celý vyroben z polystyrenu. Spíše než jako výsledek práce architektů, inženýrů a moderních technologií, evokuje dojem neobvyklého uměleckého díla, které si pohrává s fantazií návštěvníků.

Nissan Qashqai, jak ho neznáte. Prohlédněte si vůz „nakreslený“ 3D perem

Dvacet lidí není problém

Most vznikl v rámci katalánského Institutu moderní architektury (IAAC). Skládá se z osmi samostatně vytištěných částí. Celý most je dlouhý 12 m a široký 1,75 m. Stavebním materiálem byl roztavený betonový prášek vyztužený termoplastickým polypropylenem. Konstrukce mostu nabízí dostatečnou nosnost, kterou si při otevření vyzkoušeli sami členové téměř dvacetičlenného stavebního týmu.

Tištění větších objektů se v posledních letech velmi rozšířilo, zároveň probíhá testování mnoha typů materiálů nejčastěji založených na cementových směsích, hlíně či přírodních vláknech.

Technologie pro foodies: Zkuste kávu s vlastním portrétem i čokoládu z 3D tiskárny

V oblasti 3D výstavby mostů se v budoucnu očekává realizace již dříve představeného holandského projektu ocelového mostu přes kanál v Amsterdamu, který má být postaven pomocí inovativní robotické 3D tiskárny, která most vytiskne přímo na místě. Vizualizace této metody je představena ve videu níže.