Domácnost

Hledáte nekonvenční bydlení? Vyzkoušejte PORT X, energeticky soběstačný plovoucí dům

Nevyhovují vám tradiční formy bydlení? Nebo jen chcete vyzkoušet něco nového? Pak se můžete vydat do pražských Holešovic, kde aktuálně kotví PORT X. Jde o netradiční dům? Nebo hausbót? Autoři konceptu preferují označení „plovoucí dům“. Co je na PORT X kromě neotřelého vzhledu zajímavé?

Hledáte nekonvenční bydlení? Vyzkoušejte PORT X, energeticky soběstačný plovoucí dům
Hledáte nekonvenční bydlení? Vyzkoušejte PORT X, energeticky soběstačný plovoucí dům

Zdroj úvodní fotografie: Portx.cz

Když se řekne nomád, pravděpodobně si představíte jedince, který před setrváváním na jednom místě upřednostňuje kočování z místa na místo. Tento trend, který je starý jako lidstvo samo, se v současnosti stává stále aktuálnějším.

Chytrý váleček Angee vyzraje na zloděje a ohlídá váš majetek i děti

Moderní technologie dokáží lidem mnoha profesí umožnit, že mohou pracovat prakticky odkudkoliv, a tak vznikají novodobí kočovníci – takzvaní digitální nomádi. Některým z nich stačí ke štěstí batoh s počítačem, občasný přístup k internetu a rodost z toho, že nejsou pevně svázáni s konkrétní lokalitou.

Romantické duše (a rybáře) potěší pohled na vodní hladinu.

Bydlení ve formě skládačky

Zatímco konzervativnější a dobrodružnější kočovnici si vystačí s maringotkou, pro digitální nomády, kteří vyžadují trochu více pohodlí, je tu obojživelné obydlí PORT X.

Vedle dobrodruhů ho samozřejmě ocení fanoušci originálního designu, které trochu děsí, že by měli zakotvit na jednom místě. A na své si pochopitelně přijdou i romantici, kteří vždy toužili po životě na hausbótu, ale odrazovaly je mírně stísněné prostory, které pro tento typ bydlení bývají charakteristické. 

Konstrukce PORT X umožňuje mimořádný výhled.

Jednou z předností konceptu PORT X je, že funguje na principu stavebnice – skládá se z jednotlivých segmentů, které se k sobě připojují, a tak je možné, když se majitel rozhodne změnit prostředí, „dům“ zkrátka rozložit a znovu ho složit na jiném místě. Stejně tak se PORT X může rozrůstat, ale samozřejmě i změnšovat dle aktuální potřeby majitele.

Skládací stavba pochopitelně nemusí sloužit k výhradně k bydlení, s ohledem na atraktivní vzhled a variabilitu může naopak sloužit jako komerční či umělecký prostor. Díky tomu, že stavba není nijak ukotvena v zemi, může být umístěna jak na souši, tak na speciálním pylonu na vodě. Od hausbótu se ovšem liší tím, že je stacionární, nedisponuje tedy vlastním pohonem. Přesto je možné PORT X po vodní ploše přesunovat prostřednictvím tažení pomocí lodi.

Energetická soběstačnost a ovládání iPadem

PORT X se dokáže obejít bez připojení k elektrické síti, vodovodní i odpadní rozvodné síti. Elektrickou energii pro provoz domu zajišťují solární kolektory, ale díky zabudovaným rozvodům lze stavbu napojit na standardní elektrickou i odpadní síť, pokud je dostupná.

Zapomenutý nákupní seznam? Samsung představil lednici, která si zásoby ohlídá sama

Mobilní obydlí navíc funguje v souladu s trendem chytrého bydlení, a tak je vybaveno inteligentním systémem inHome, díky němuž ho lze na dálku kontrolovat prostřednictvím iPadu či iPhonu.

Díky tomu lze prakticky odkudkoliv regulovat kompletní provoz plovoucího domu včetně osvětlení, stínění, zabezpečení či vytápění. Speciální chytré senzory kromě toho monitorují také teplotu a stav vody, ale také výši hladiny v místě ukotvení, pokud se PORT X právě nachází na vodě.