Vše o elektřině

Tepelné koule jsou možná větším nebezpečím, než si myslíme

Češi se stále nechtějí vzdát wolframových žárovek a kupují si je místo úsporných svítidel. Nevadí jim, že klasická žárovka spotřebuje 95 procent energie na topení a pouze 5 procent na svícení. Mají radost, že vyzráli na Brusel, který jim je zakázal. Jenže tzv. „tepelné koule“ mohou přinést větší rizika, než si zákazníci připouštějí.

Tepelné koule jsou možná větším nebezpečím, než si myslíme
Tepelné koule jsou možná větším nebezpečím, než si myslíme

Zdroj: cs.wikipedia.org

Prezident je kupoval do zásoby

Byl to velký poprask, když v roce 2009 EU zakázala prodej wolframových žárovek, protože plýtvaly energiemi i financemi jejich obyvatel. Většina Evropanů přijala tuto skutečnost stoicky, ale v Česku nastala panika. Nemáme rádi, když nám někdo něco zhůry zakazuje. Bývalý český prezident se je vydal nakoupit do zásoby, aby mu vydržely do konce života, což si vzhledem k prezidentskému platu mohl dovolit.

Klaun se svojí milovanou žárovkou

V boji za žárovku až do Bruselu

Během kampaně do Evropského parlamentu stačilo Straně svobodných občanů, aby oblepila zemi plakáty s ohroženou žárovkou a vysloužilo jí to mandát pro lídra kandidátky Petra Macha, který si jako europoslanec na starou žárovku nejspíš už ani nevzpomněl. Vášně časem utichly. Lidé si zvykli na úsporné žárovky a kdybychom pohledem občas nezavadili o výrobek s názvem „tepelná koule“, nevěděli bychom, že tato žárovka ještě existuje.

Stará žárovka nově jako tepelná koule

Jedy v žárovce?

Sociálními sítěmi nedávno proběhla debata, jestli žárovky, které nejsou určeny primárně ke svícení, vůbec splňují hygienická kritéria výrobků pro domácnost. Fantazie pracovala na plné obrátky a diskutéři začali vypočítávat, jaké jedovaté látky může výrobek obsahovat.

Žárovka jak ji známe sto let

Zákony stejné pro topení i pro svícení

Rozhodli jsme se oslovit Českou obchodní inspekci, abychom zjistili, jaké normy se vztahují na výrobky, které se sice používají na svícení, ale jsou vydávané za topné těleso. Dozvěděli jsme se, že se uživatelé těchto „koulí“ o svoje zdraví obávat nemusí. Vztahuje se na ně stejná legislativa, jako na kterýkoliv jiný výrobek v domácnosti.

Konec žárovek v Čechách nenastal. Jak se podařilo obejít evropské nařízení?

Takže pokud si místo ekonomicky i ekologicky přívětivých „úsporek“ stále svítíte tímto malým přímotopem, vaše zdraví by nemělo být ohroženo. Jediné, co vás může potkat, je že vám dojdou peníze, protože cena elektřiny bude od ledna opět stoupat.  

Pokud je výrobek určen k připojení do elektrické sítě nízkého napětí, stále se jedná o elektrické zařízení ve smyslu výše uvedených předpisů a musí splňovat výše uvedené požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví, lhostejno, zda se používá v domácnosti či kdekoliv jinde.

- Mgr. Lucie Šnajdrová pro Elektřina.cz, Česká obchodní inspekce