Vše o elektřině

Konec žárovek v Čechách nenastal. Jak se podařilo obejít evropské nařízení?

Postupný zákaz výroby a dovozu žárovek do Evropské unie během let 2009 až 2012 přinutil některé spotřebitele k šílenému útoku na regály s posledními kusy oblíbeného světelného zdroje. K panice ale nebyl důvod. Navzdory pokynům z Bruselu můžeme klasické žárovky stále koupit v běžném obchodě nebo elektroprodejně. Jak je to možné? Díry v zákoně využili němečtí inženýři i český podnikatel.

Konec žárovek v Čechách nenastal. Jak se podařilo obejít evropské nařízení?
Konec žárovek v Čechách nenastal. Jak se podařilo obejít evropské nařízení?

Do boje proti plánovanému vyhubení žárovek vytáhl nejdříve Siegfried Rotthäuser a jeho švagr Rudolf Hannot. Když od září roku 2009 zakázala Evropská komise prodej čirých světelných zdrojů s příkonem 100 wattů a výše, které patřily do horší energetické třídy než C, a v dalších letech měly následovat žárovky s nižším příkonem, rozhodli se dva inženýři z Essenu vyzrát na evropské nařízení pomocí chytré kličky.

Také si doma svítíte tepelnou koulí?

Evropským zákonodárcům ležela v žaludku vysoká energetická náročnost žárovky, protože při svícení vydá žárovka 95 % energie jako nepotřebné teplo a pouze zbývajících 5 % se promění na světlo. Rotthäuser mazaně překřtil žárovku na tepelnou kouli nebo malé topné těleso. Najednou většina odebrané elektřiny naplňovala svůj účel, tedy topení, a malé pětiprocentní ztráty energie vynesly tepelné kouli lepší energetickou třídu A.

 

Zdroj: Heatball.de

Kup si žárovku, zachráníš strom

Tvůrci nezapomněli ani na silné ekologické cítění německého obyvatelstva. Jeden kus nabízeli za 1,69 eura s tím, že 30 centů z ceny putovalo na projekt ochrany lesů. Dvojice německých šprýmařů prodala 4 tisíce svých originálních výrobků, ale narazila na slabý smysl pro humor u německých soudců. Když si Rotthäuser s Hannotem objednali další zásilku z čínské továrny na žárovky, aby je později prodali jako tepelné koule, celníci jim zabavili všech 40 tisíc výrobků a pohnali je před soud. Soudci v Cáchách, kde se případ projednával, rozhodli, že tepelné koule mohou být také použity jako světelné zdroje, proto podléhají evropskému zákazu.

Žárovky pro průmyslové použití osvětlují pokoje domácností

Štafetu v boji za zachování žárovek převzal liberecký podnikatel Ivan Potužák. Žárovku si nejdříve nechal registrovat na Úřadu pro průmyslové vlastnictví jako tepelné tělísko. Stejně jako u nás postupoval i na patentovacích úřadech na Slovensku, v Polsku a také v Německu a nikde se nesetkal se zamítavou odpovědí. Balení ještě označil varovným textem: „Žárovka není určena pro osvětlování místností v domácnostech.“ a zakázané žárovky se mohly bez obav začít dodávat do běžných obchodů.

Tuto fintu využívají na celém světě, jelikož hon na žárovky nezačal v Evropě, jak by se mohlo zdát. Poprvé byly mimo zákon postaveny žárovky v Brazílii a Venezuele a na Kubě v roce 2005. Postupně se začaly přidávat i další státy.