Technologie

Velikonoční vajíčka trochu jinak. Jakému zdobicímu postupu fandíte vy?

České Velikonoce se neobejdou bez pestrobarevných vajec, které ženy a dívky zdobí pro koledníky. Zatímco jedna domácnost nedá dopustit na barvení vajíček práškovými barvami, jinde fandí cibulovým slupkám, případně si usnadní práci a nakoupí výslužku čokoládovou. Do velikonočních tradic ovšem vstupují také technologie, především 3D tisk. Jak vajíčka a pamlsky z 3D tiskárny vznikají?

Velikonoční vajíčka trochu jinak. Jakému zdobicímu postupu fandíte vy?
Velikonoční vajíčka trochu jinak. Jakému zdobicímu postupu fandíte vy?

Pokud jde o velikonoční odměnu, kterou lze po mnohdy vyčerpávající koledě zkonzumovat, zůstávají lidé věrni natvrdo uvařeným vajíčkům nebo sladkým pochoutkám, kterými obchodníci na zákazníky zpravidla zaútočí hned poté, co z regálů vyklidí sladkosti vánoční. Proto žen a dívek, které poctivě barví vajíčka doma, rok od roku ubývá. 

Technologie pro foodies: Zkuste kávu s vlastním portrétem i čokoládu z 3D tiskárny

I když jsou Velikonoce nedůležitějším křesťanským svátkem, vnímají je Češi především jako zelenou oslavu jara a nového života. A taková příležitost si žádá pořádnou jarní výzdobu – zelené osení v květináči, zelenající se větvičky ve váze a dekorativní vejce, zajíčky, beránky, slepičky a kuřátka z rozličných materiálů rozeseté po bytě či domě. 

VIDEOČLÁNEK: Novinky na poli 3D tisku: Šaty, Rembrandtův olej a tajemná krabička OLO

Protože se píše rok 2017, do velikonočních dekorací v poslední době vstoupily také technologie. Nejednou jsme vás informovali o tom, že za pomoci 3D tiskárny lze vytvořit pozoruhodné a rozsáhlé projekty – od originálních šatů po most či obytný dům. Vytisknout nebo originálně ozdobit dekorativní velikonoční vajíčko je proto pro chytrý stroj hračka. Podívejte: 

Jedincům, kteří touží po originálních velikonočních vajíčkách, ale zároveň postrádají potřebné výtvarné nadání, trpělivost a pevnou ruku, se blýská na lepší časy. Každý, kdo si někdy zkusil ručně ozdobit vajíčko, třeba roztaveným voskem, ví, že to není žádná legrace. Na zaoblený povrch vejce se těžko kreslí a hladká skořápka není tak poddajná jako klasický papír.

Čas na velikonoční předsevzetí. Nadělte si úsporu díky správné volbě dodavatele elektřiny.

Softwarová společnost Eleks z ukrajinského Lvova představila v rámci velikonočního přání tiskárnu, která na vajíčko vyhotoví neotřelý a přesný vzor. Chytrý stroj je řízen jednoduchým počítačem Arduino Uno R3. Pro nešiky jasná volba!

Pokud už vařené či čokoládové vajíčko máte, můžete ho opatřit originálním příslušenstvím s velikonoční tématikou. Postará se o něj 3D tiskárna a vzory, které zveřejnil portál Vectary, který se zabývá právě možnostmi 3D tisku. Vtipný výsledek pak ocení zejména technicky založení koledníci, ale určitě také děti. O co jde?

Fanoušci severské mytologie mohou vajíčko doplnit originální vikingskou přilbou, milovníci přírody mohou zvolit zaječí ouška nebo vejce postavit na kuřecí nožky a příznivci monarchie mohou na „hlavu“ vajíčka posadit královskou korunu. Podívejte se i na další nápady, které portál Vectary pro Velikonoce připravil.

Když už čokoládovou odměnu, tak stylově! Doba, kdy byly vrcholem kreativity zajíčkové ve staniolu a kinder vajíčka s překvapením, je už dávno pryč. Ten, kdo chce být jedinečný, může zvolit čokoládové tvary zhotovené 3D tiskárnou. Fantazii se meze nekladou.

3D tisk se sladkostmi se rozhodl propojit startup Miam Factory, který, ne náhodou, pochází z Belgie, země proslulé lahodnými pralinkami a tou nejlepší čokoládou. I když je tisk čokoládových dobrot trochu časově náročný, za pozornost určitě stojí. Jaký tvar se nejvíc líbí vám?