Vše o elektřině

Venezuela na prahu energetického kolapsu: Vysychající přehrada Guri přináší nedobrovolný prodloužený víkend

Třídenní víkend? Pro většinu lidí lákavá představa, ve Venezuele neveselá realita. Země na severním pobřeží Jižní Ameriky čelí energetické krizi, a proto prezident Nicolás Maduro v rámci úsporných opatření vyhlásil ve všech firmách volné pátky. Nedobrovolné volno bude trvat minimálně dva měsíce. Na vině je klesající hladina přehrady Guri, na níž je napojena největší venezuelská vodní elektrárna.

Venezuela na prahu energetického kolapsu: Vysychající přehrada Guri přináší nedobrovolný prodloužený víkend 3 fotky v galerii
Venezuela na prahu energetického kolapsu: Vysychající přehrada Guri přináší nedobrovolný prodloužený víkend

Zdroj úvodní fotografie: reprofoto YouTube.com

Provoz obrovské vodní elektrárny Central Hidroeléctrica Simón Bolívar, jež je součástí přehrady Guri, byl zahájen v roce 1986. Vodní dílo se nalézá na řece Caroni, která se o 100 kilometrů dále vlévá do jihoamerického veletoku Orinoko. Přehradní hráz je vysoká 162 metrů a zadržuje 138 km3 vody.

Přehrada Guri se nachází přibližně 600 kilometrů jihovýchodně od metropole Caracas.

Elektrárna, jejíž výkon se pohybuje okolo 10 700 MW, zásobuje elektřinou více než polovinu země a ze 75 procent je na ní závislá také venezuelská metropole Caracas. Chod hydroelektrárny zajišťuje desítka turbogenerátorů, které ročně vyprodukují nezanedbatelných 46 TWh elektřiny.

Sucho přidělává Venezuele vrásky

Aby rozsáhlá vodní elektrárna generovala potřebný elektrický proud, musí se hladina vodního díla Guri držet na určité hranici. Podle údajů z března letošního roku hladina poklesla na necelých 245 metrů nad mořem.

Klesající hladina přehrady může Venezuele přinést velké potíže.

Turbíny hydroelektrárny totiž nemohou správně pracovat, pokud hladina vodního díla klesne pod 240 metrů nad mořem. Voda z přehrady přitom mizí doslova před očima, denně hladina klesne přibližně o 15 centimetrů, uvádí výzkumy.

Česká republika nedostatkem elektřiny naštěstí netrpí. Ale neplatíte za ni více, než byste museli? Spočítat úsporu

Už nyní nejsou občasné výpadky elektrického proudu, které znepříjemňují život venezuelským domácnostem i výrobním společnostem, žádnou výjimkou. A tak představitelé Venezuely, která s více než 30 miliony obyvatel spotřebovává nejvíce elektřiny na jihoamerickém kontinentu, přistoupili k zavedení radikálních opatření, mezi něž patří i nařízení prezidenta o volných pátcích, které bude prozatím platit po dobu dvou měsíců.

Viník? El Niño i nezodpovědné vládnutí

Jaké jsou příčiny vysychání přehrady Guri? Za hlavního viníka poklesu hladiny je považován hydrometeorologický jev El Niño. Jeho vlivem region sužují nebývalá sucha, jejichž důsledkem je úbytek vody ve vodních tocích. El Niño způsobuje zeslabení studeného oceánského Peruánského proudu a s tím související oteplení vod, které omývají jihoamerické břehy. 

Huga Cháveze v prezidentské funkci nahradil Nicolás Maduro.

Tak zní oficiální stanovisko Venezuely, pravdou ovšem je, že se země v uplynulých letech nechovala jako vzor hospodárnosti a střídmosti. Cena elektřiny je ve Venezuele velice nízká, mnoho obyvatel také proud odebírá načerno. Zaznívají proto hlasy, že klimatické jevy se na současných potížích sice podílejí, ale vinu nese také venezuelská vláda, která nebránila obyvatelům v plýtvání.

Pro Venezuelu byla po mnoho let charakteristická obrovská spotřeba elektřiny, země ji ale nepokrývala dostatečnou produkcí a nemyslela na zadní vrátka. Bývalý prezident Venezuely Hugo Chávez v roce 2007 rozhodl o zestátnění energetického sektoru, ale oblast se nedokázala zbavit vysoké míry korupce, a proto se venezuelský energetický trh potýká se značnými problémy, jejichž efektivní řešení se prozatím nerýsuje.