Naše země je jedním z největších vývozců elektřiny, říká analytik Glopolis Vojtěch Kotecký

Česká republika masivně exportuje elektřinu do okolních zemí. Může si to dovolit díky levné energii z nevyhovujících uhelných elektráren, za jejíž dopady na životní prostředí platíme svým zdravím. Na to, jak bude vypadat energetika v příštích dvaceti letech, jsme se ptali někdejšího programového ředitele Hnutí DUHA Vojtěcha Koteckého.

  • 12. listopadu 2018
bulb

Naše země je jedním z největších vývozců elektřiny, říká analytik Glopolis Vojtěch Kotecký

main-article
bulb
main-article

Na výrobu barevných kostiček nyní LEGO využívá 100 % energie z obnovitelných zdrojů

Když se známé dánské firmě podaří dosáhnout nějakého cíle o 3 roky dopředu, nebouchá se šampaňské, ale sejdou se LEGO certifikovaní profesionálové, aby postavili něco opravdu velkého. Teď zrovna tahle parta profíků ze 146 tisíců kostiček vytvořila 7,5 metru vysokou větrnou turbínu. Oslavují totiž získávání elektřiny na výrobu stavebnic ze 100 % z obnovitelných zdrojů.

  • 21. června 2017
bulb
main-article

Pozoruhodná větrná turbína inspirovaná křídly kolibříka: Dočká se širšího využití?

Ačkoliv se tradiční vzhled velkých větrných turbín prakticky již léta nemění, konstruktéři a designéři stále přicházejí s různými inovativními návrhy, které se na využití větrné energie dívají úplně novýma očima. Jedním z příkladů je nepřehlédnutelná turbína s křídly nápadně připomínající kolibříka.

  • 19. února 2017
bulb
main-article

Skladná a ekologická. Německý designér představil větrnou elektrárnu do kapsy

Zodpovědní dobrodruzi vědí, že vyrazit mimo civilizaci bez telefonu a dalších elektronických zařízení se vždy nemusí vyplatit. Jak ale podobné přístroje udržet co nejdéle při životě? Jistě, taková otázka se v době powerbank může zdát trochu zbytečná. Ale ani záložní zdroj energie není nesmrtelný. Pak může nastoupit ekologická přenosná větrná elektrárna, která překvapí jednoduchou konstrukcí.

  • 7. října 2016
bulb
main-article

Venezuela na prahu energetického kolapsu: Vysychající přehrada Guri přináší nedobrovolný prodloužený víkend

Třídenní víkend? Pro většinu lidí lákavá představa, ve Venezuele neveselá realita. Země na severním pobřeží Jižní Ameriky čelí energetické krizi, a proto prezident Nicolás Maduro v rámci úsporných opatření vyhlásil ve všech firmách volné pátky. Nedobrovolné volno bude trvat minimálně dva měsíce. Na vině je klesající hladina přehrady Guri, na níž je napojena největší venezuelská vodní elektrárna.

  • 8. dubna 2016
bulb
main-article

Miliardový projekt: V Norsku vyroste největší větrná elektrárna v Evropě

Norská společnost Statkraft oznámila, že se spolu se dvěma dalšími investory chystá vybudovat největší systém větrných turbín v Evropě. Elektrárna má vzniknout nedaleko města Trondheim a tvořit ji bude šest menších větrných farem. Nákladný projekt by podle plánů měl spolknout přes miliardu eur.

  • 26. února 2016

Starší články

Vyplatí se pořídit solární panely na rodinný dům? Zjistěte, jaké dotace můžete získat a kolik ušetříte s domácí fotovoltaikou za elektřinu.

Nahoru