Vše o elektřině

Nastala doba LEDková: 5 zajímavostí, které možná nevíte o LED žárovkách

Klasickým žárovkám „edisonkám“ odzvonilo. Ačkoliv si na nich vynálezci ve své době dali záležet a pro lidstvo představovaly velký krok vpřed, v průběhu let je převálcovaly sofistikovanější a úspornější technologie. V současné době oblasti osvětlení dominuje technologie LED. Co o elektroluminiscenčních diodách, jak zní přesné české (a trochu krkolomné) označení pro LEDky, možná nevíte?

Nastala doba LEDková: 5 zajímavostí, které možná nevíte o LED žárovkách
Nastala doba LEDková: 5 zajímavostí, které možná nevíte o LED žárovkách

Zdroj úvodní fotografie: www.edition-1906.com

Chudák Edison, takový nevděk, říkáte si možná. I když za vynálezce žárovky bývá tradičně považován americký badatel Thomas Alva Edison, pravda je taková, že nadšenců, kteří se v 19. století snažili vykřesat světlo ve skleněné baňce, bylo hned několik.  Edison, jemuž samozřejmě nelze upřít celou řadu přelomových nápadů, byl v případě vývoje žárovky především tím, kdo byl ve správnou chvíli na správném místě.

Tesla vs. Edison: Boj dvou slavných vynálezců si vyžádal i oběti na životech

I když éra, během níž dominovaly „edisonovské“ žárovky, trvala mnoho let, mají tyto světelné baňky své limity. Mezi nejvýraznější z nich patří především nízká energetická účinnost. V případě klasické žárovky se totiž až 95 % investované elektrické energie proměňuje v teplo. A žárovkami chceme zpravidla spíše svítit než topit.

Děkujeme, pane Edisone, ale máme lepší řešení

Chytré vědecké hlavičky se proto paralelně snažily přijít s nápadem, jak funkční vynález ještě vylepšit, popřípadě ho nahradit jinou přelomovou technologií, která lépe zužitkuje dodanou energii a bude mít delší životnost. A tak se postupně začaly objevovat efektivnější zářivky a výbojky, díky nimž začaly „edisonky“ ztrácet svou slávu.

Že už šetříte s LED žárovkami? A šetří vás i váš dodavatel elektřiny? Srovnat dodavatele

V současnosti se však ukazuje, že budoucnost osvětlení tkví v technologii LED, která využívá schopnosti polovodičové elektronické diody vyzařovat světlo. LED žárovky, alias LEDky, spotřebovávají nesrovnatelně méně energie než „edisonky“, neboť se nepřehřívají, a jejich životnost je mnohonásobně vyšší. Kromě toho jsou odolné vůči chladu a vydrží i lehce nešetrné zacházení v podobě nárazů či vibrací, s nimiž by si křehké wolframové vlákno v klasické žárovce tak lehce neporadilo.

Že se nákup LED žárovek, byť je jejich pořizovací cena vyšší, vzhledem k dlouhé životnosti vyplatí, asi tušíte. V minulosti jsme vám také radili, jak vybrat nejlepší LED žárovku. Proto jsme pro vás tentokrát vypátrali pětici faktů, které jste o LEDkách možná nevěděli.   

1. Objev LED je starší, než si myslíte

Prvním člověkem, který se hlouběji a soustavněji věnoval potenciálu LED technologie, byl sovětský vědec Oleg Vladimirovič Losev. Ten od 20. let minulého století na toto téma publikoval několik studií poté, co pozoroval emisi světla z krystalu diody vyrobené z oxidu zinečnatého a karbidu křemičitého při průchodu elektrického proudu. Přestože došel k důležitým závěrům, přerušila jeho bádání 2. světová válka. Losev zemřel v roce 1942 během hladomoru, který způsobilo obléhání Leningradu nacistickými vojsky. Bylo mu 38 let.

Nick Holonyak měl při výzkumu více štěstí než Oleg Losev.

První LED diodu, která vyzařovala viditelné záření, pak vyrobil v roce 1962 americký inženýr Nick Holonyak, který proto bývá považován za skutečného otce LED technologie. Tím posunul bádání o možnostech využití LED diod z oblasti teorie a pokusů do reality. Na rozdíl od nebohého Loseva se Holonyak za svůj objev dočkal řady ocenění a nyní si užívá penze v Illinois.

2. Jde to i bez rtuti

Úsporné žárovky a zářivky, které se staly nástupkyněmi klasických „edisonek“, obsahují rtuť. Tento těžký jedovatý kov má negativní dopad na lidský organismus, zvláště pokud je člověk jeho působení vystaven dlouhodobě. Proto se mezi veřejností v nepravidelných intervalech šíří ne zcela opodstatněná panika, že tyto zdroje světla škodí zdraví.

OSRAM

Společnost, jejíž sídlo se nachází v německém Mnichově, patří mezi globální lídry v oblasti výroby světelných zdrojů a systémů osvětlování. Ochranná známka byla zaregistrována v roce 1906. Po 1. světové válce, v roce 1919, pak tři firmy - Siemens & Halske, Deutsche Glasglühlicht a AEG - spojily svou výrobu žárovek právě pod značkou OSRAM.

Faktem však je, že zmíněné žárovky obsahují pouze stopové množství rtuti, které za normálních okolností člověku neublíží. Podařilo se vám někdy rozbít rtuťový teploměr? Pravděpodobně z něj  „vyskákalo“ několik drobných kuliček rtuti. V žárovkách je objem jedovatého kovu přibližně pětsetkrát menší, a proto riziko ohrožení zdraví vzniká pouze tam, kde je jejich koncentrace vyšší, například na skládkách či v místech, kde se recyklují.

Nespornou výhodou světelných zdrojů s LED diodami je, že žádnou rtuť neobsahují, a tak nevzniká prostor pro spekulace o možné zdravotní závadnosti v důsledku styku s toxickými látkami.

3. LEDky pro Michelangela

Že LED osvětlení patří jen do moderních budov? Chyba lávky. LED světelné zdroje se díky své variabilitě  a dlouhé životnosti často vyskytují i na místech, kde byste je nečekali. Třeba ve Vatikánu, který je ústředím katolické církve. Není sice známo, zda LED žárovky ve svých komnatách využívá i sám papež František, nicméně jisté je, že od listopadu 2014 přináší světlo do světoznámé Sixtinské kaple supermoderní systém LED osvětlení, za nímž stojí společnost OSRAM.

Stvoření Adama je patrně nejznámějším výjevem z Michelangelovy rozsáhlé fresky Stvoření světa.

Sixtinská kaple zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie patří mezi nejvýznamnější světové památky a ročně ji navštíví několik milionů turistů. Vystavěna byla v poslední čtvrtině 15. století, a i když se při pohledu zvenčí významně neliší od mnoha dalších staveb své doby, skutečné skvosty na návštěvníky čekají uvnitř. Interiér kaple totiž zdobí malby od největších renesančních mistrů včetně Michelangela Buonnarotiho. Ten, ač se raději věnoval sochařství, pro vatikánský svatostánek vytvořil stropní malbu Stvoření světa a poté i monumentální fresku Poslední soud

Umění pod LED světly prý vypadá lépe. Van Goghovy slunečnice konečně září žlutou

Projekt nového osvětlení byl proto mimořádně náročný a vyžadoval dlouhé přípravy. Bylo třeba, aby světla nenarušila duchovní ráz církevní památky a nepoškodila interiér kaple či staletou malířskou výzdobu a její pigmentaci, ale aby zároveň ukázala umělecká díla co nejpřesněji a v co nejintenzivnějších  a nejpřesnějších barvách. Citlivá instalace systému s využitím LED technologie se proto ukázala jako nejvhodnější řešení.  

Speciální OSRAM LED svítidla byla instalována ve výšce přibližně deseti metrů na úzké římse ve vnitřním prostoru kaple. Pohledům návštěvníků jsou skryta a vytváří dojem, že jejich světlo přichází jako přirozené denní světlo okny. Projektovému týmu se u nové instalace rovněž podařilo zcela eliminovat všechny formy oslnění, které by mohly výsledný dojem deformovat.  

4. Umí být chytré

Technologie LED v souvislosti s možnostmi internetu otevřela prostor pro rozvoj internetu věcí, tedy propojení předmětů každodenní potřeby s chytrým telefonem prostřednictvím internetového připojení. Vznikají tak nejen užitečná, ale i zábavná řešení, která lidem usnadňují život.

Díky tomu, že stále více lidí nosí internet doslova v kapse v podobě svého smartphonu, je možné LED světla ovládat na dálku. Kdo se bojí například zlodějů, může kdykoliv rozsvítit světla ve svém bytě či domě prostřednictvím chytré aplikace, i když právě není doma. Ten, koho trápí ranní, vstávání může osvětlení nastavit tak, aby simulovalo postupné rozednívání a ulehčilo mu bolestnou cestu z postele. A podobným způsobem lze osvětlení „naučit“, aby kopírovalo zvyky svých majitelů – rozsvěcelo se s jejich příchodem, zhaslo se po jejich odchodu či samo nastavilo jejich oblíbenou intenzitu.

Personál easyJet bude zářit. Výroční hi-tech uniformy ozdobí LED diody

Inteligentní osvětlení navíc není cenově nedostupnou zábavou pro vyvolené, pořídit si ho může téměř každý. Pokud byste i vy ocenili, kdyby se světla stala vašimi chytrými parťáky, užitečné informace najdete třeba zde.

5. A taky umí být krásné

Dobře, tohle možná není tak úplně informace, kterou jste nevěděli, ale přesto je dobré si připomenout, co všechno je možné s LEDkami provádět kromě klasického osvětlení prostoru. A mnohdy jsou to kousky, které by s klasickými žárovkami nikdy nebylo možné realizovat. Bez pardonu, pane Edisone.

Tvárná a neustále se rozvíjející LED technologie umožňuje se světlem, jeho intenzitou a zabarvením pracovat mnoha novými způsoby. Toho si samozřejmě všimli také umělci a performeři, kteří dokáží z fádního světla vyčarovat umělecké instalace, které berou dech. Stačí jen mít fantazii a ten správný nápad.