Domácnost

Dokonale čisté zuby za 10 sekund. To slibuje bizarní automatický kartáček Amabrush

Víte, že za celý život průměrně strávíme 108 dní čištěním zubů? Malý vynález připomínající dudlík nám chce ušetřit čas a snížit dobu strávenou zubní hygienou. Na Kickstarteru se stal inovativní zubní kartáček Amabrush hitem, ale teprve první výsledky z reálného používání ukáží, jestli jde o skvělý vylepšovák v péči o zuby, nebo totální úlet. Kolik stojí a jak funguje?

Dokonale čisté zuby za 10 sekund. To slibuje bizarní automatický kartáček Amabrush
Dokonale čisté zuby za 10 sekund. To slibuje bizarní automatický kartáček Amabrush

Koncem 15. století vynalezli zubní kartáček Číňané. Moderní člověk by se asi zdráhal strčit si ho do úst, protože štětiny tvořily chlupy z divokého kance na kostěném či bambusovém držátku. Trvalo to dalších 440 let, než kartáčky dostaly štětinky z nylonových vláken a pak dlouhých 79 let, než se objevil první automatický kartáček na světě.

Nyní už jen čekáme na chytrou zubní protézu, která nám skrze mobilní aplikaci ukáže, co měl její majitel dnes k obědu, nebo jak dlouho zůstane jeho dech neodolatelně svěží. Ale zpátky k „revolučnímu“ kartáčku Amabrush. Jak funguje?

Chytrý záchod i toastovač: 3 nejblbější nápady na zařízení do chytré domácnosti

Jestli si superhrdina Flash čistí zuby, používá Amabrush

Amabrush se skládá z čistícího náustku, nabíjecího podstavce a vibračního držadla, které schovává kapsli se zubní pastou. Stačí stisknout tlačítko, držadlo vytlačí pastu z kapsle a rozvibruje náustek, jehož štětinky se rovnoměrně postarají o každý zub. Zabere to jen 10 vteřin.

Zatímco při klasické dvouminutovce s normální kartáčkem věnujeme „leštění“ každé strany zubu 1,25 sekund, Amabrush pečuje o všechna místa chrupu během zmíněných 10 sekund 8krát déle. Nezahazujte ale dentální nit, do mezizubních prostor se nový přístroj nedostane.

Amabrush dokáže vlastně úplně to stejné jako běžný kartáček. Podle autorů projektu ale mnoho lidí správné čištění zubů fláká, nebo zubní hygienu z neznalosti provádí špatně. 90 % všech onemocnění zubů či dásní prý způsobuje právě nesprávná technika čištění.

Náustek se vyrábí z flexibilního antibakterálního silikonu. To znamená, že materiál se přizpůsobí velikosti majitelových čelistí a zničí drtivou většinu bakterií. Štětiny mají stejnou tvrdost jako u měkkého kartáčku.

Anketa

Co dokáže chytrá postel Sleep Number 360?

Před šesti lety jsem stál v koupelně před zrcadlem a hlavou se mi honilo: ,Za chvíli se budeme vozit  v samořídicích autech, ale kvůli čistým zubům si stále musíme do úst strkat tyčku s nylonovými štětinami.‘ Od té doby jsem každý den přemýšlel o autonomním robotickém udělátku pro čištění chrupu. Protože za tři roky nikdo nic podobného nevymyslel, rozhodl jsem se, že to udělám sám.

- Marvin Musialek, Zakladatel a výkonný ředitel Amabrush

Nejlevnější rychlokurz čištění zubů stojí přes 2 tisíce

V crowfundingové kampani na Kickstarteru trhal automatický kartáček rekordy. Stanoveného cíle 50 tisíc eur pro rozjetí výroby dosáhl během první hodiny. Za měsíc, kdy kampaň běžela, nakonec projekt nashromáždil dokonce 3 miliony eur. Kvůli uspokojení obrovské poptávky pokračují předobjednávky na dalším crowdfundingovém portálu Indiegogo.

Aktuálně zde stojí varianta s bezdrátovým nabíjením 89 eur (přibližně 3105 Kč), s nabíjecím kabelem 119 eur (cca 2300 Kč). Jeden náustek vydrží 3 až 6 měsíců, za nový zaplatíte 6 eur. V současnosti musí zákazník také používat speciální zubní pastu za 3 eura, jejíž tuba se vyprázdní za měsíc používání. Amabrush totiž potřebuje pastu s větší tekutostí. Kdo si objedná automatický kartáček přes Indiegogo, může si bleskově čistit zuby začátkem příštího roku.

Za automatický kartáček utrácet nechcete? Nevyhazujte peníze ani za energie!

Na klinické testy účinnosti produktu si počkáme

Tým ze společnosti Amabrush tvrdí, že při vývoji kartáčku spolupracoval s praktickými zubaři i stomatology z univerzit, ale konkrétní jména neuvádí.

Zároveň hovoří o vlastním testování produktu, ale do klinických testů pod hlavičkou nezávislé instituce se hodlá pustit, až bude rozesílat první várku automatických kartáčků. Pokrok v zubní hygieně tedy budeme moci oslavovat, až ho Amabrush podloží nějakým seriózním výzkumem.