Domácnost

Noční proud už nefunguje aneb 7 věcí, které jste možná nevěděli o nízkém tarifu elektřiny

Kdy běží noční proud pro levnější odběr elektřiny? Už dávno neplatí, že za proud, který odebereme mezi 22. a 6. hodinou, zaplatíme méně. Dnes střídání mezi lacinějším a dražším odběrem elektrické energie řídí spínání HDO v každé distribuční oblasti jinak. Časy zapnutí nízkého tarifu ČEZ se tedy liší od „nočního proudu“ E.ONu. Spočítali jsme, kolik se dá díky nízkému tarifu ušetřit.

Noční proud už nefunguje aneb 7 věcí, které jste možná nevěděli o nízkém tarifu elektřiny
Noční proud už nefunguje aneb 7 věcí, které jste možná nevěděli o nízkém tarifu elektřiny

Jak na elektroměru poznám nízký a vysoký tarif? Kdy je noční proud? Vyplatí se prát nebo mýt nádobí v myčce v časech zapnutí nízkého tarifu? Nízký tarif, kterému většina lidí stále neřekne jinak než noční proud, stále vyvolává mezi odběrateli mnoho otázek. Na ty nejčastější nabízeme 7 odpovědí.

Ušetřit na nočním proudu můžete výrazně i změnou dodavatele. Zjistěte svojí úsporu

1) Kdy je noční proud?

Mnozí ještě pamatují časy, kdy noční proud putoval do zásuvek od 22:00 do 6:00 a někteří si raději ráno přivstali, aby si kávu uvařili levněji. Dnes už to tak jednoduché není. Místo nočního proudu máme nízký tarif, jehož časy zapnutí a vypnutí se liší podle využití elektřiny v domácnosti a také podle distribuční oblasti. Přesto i dva sousedé, kteří elektřinou např. ohřívají vodu a žijí ve stejné distribuční oblasti, mohou mít trochu jiné časy spínání nízkého a vysokého tarifu (více v bodě 5).

5+1 tip jak ušetřit za elektřinu

2) Kdo může využívat nízký tarif?

Pokud doma elektřinou pouze svítíte, vaříte, občas si díky ní nabijete mobil, zapnete počítač nebo jiný běžný spotřebič, odebíráte energii pořád za stejnou cenu za kWh, tedy ve vysokém tarifu (VT). Jedná se o jednotarifovou distribuční sazbu D02d (nejčastěji) nebo D01d (při nízké spotřebě).

Kombinovat odběr ve vysokém a nízkém tarifu umožňují pouze dvoutarifové distribuční sazby. Jde o domácnosti, které elektřinou ohřívají vodu, vytápí či nabíjí elektromobil. Specifickým případem je víkendová sazba D61d pro chataře a chalupáře, kdy levný proud získávají odběratele od pátku 12:00 hod do neděle 22:00 hod.

Nízký tarif u dvoutarifových sazeb elektřiny

sazba počet hodin nízkého tarifu během dne využití elektřiny

D25d

 8 hodin   ohřev vody (nižší spotřeba)
D26d  8 hodin   ohřev vody (vyšší spotřeba)
D27d  8 hodin  nabíjení elektromobilu 
D35d  16 hodin  hybridní vytápění (aktuálně již nelze zvolit, sazba byla přiznávána pouze do 31. 3. 2016)
D45d  20 hodin  vytápění přímotopy (aktuálně již nelze zvolit, sazba byla přiznávána pouze do 31. 3. 2016)
D56d  22 hodin   tepelné čerpadlo (aktuálně již nelze zvolit, sazba byla přiznávána pouze do 31. 3. 2016)
D57d  20 hodin  elektrické vytápění 
D61d  víkend (od pá 12:00 do ne 22:00)  pro chataře a chalupáře

3) Kde zjistím čas zapnutí nízkého tarifu?

Časy zapnutí a vypnutí nízkého tarifu najdete na stránkách svého distributora (ČEZ, E.ON či PRE) podle lokality odběrného místa.

K vypátrání časů budete potřebovat kód na HDO přijímači. Ten bývá u starších zařízení umístěn v rozvodné skříni vedle elektroměru, nebo v případě novějších je HDO krabička přímo součástí elektroměru. Kód se nejčastěji skládá z kombinace čísel a písmen A, B a P, např. A1B2P2. Nicméně, může jít jen o trojčíslí, což je časté třeba v jižních Čechách.

Noční proud už nemáme.

4) Jak často se mění časy zapnutí a vypnutí nízkého tarifu?

Distributoři hrou se spínáním nízkého a vysokého tarifu vylaďují výkyvy napětí v elektrické síti. Špičky se liší nejenom podle hodiny, dne v týdnu, ale také podle teplot během roku nebo něčeho tak vrtkavého jako počasí. Vyplatí se tedy jednou za čas se na rozvrh spínání HDO nízkého tarifu podívat. Co platilo v jednom týdnu, už nemusí být pravda v týdnu následujícím.

Neschovává se u vás doma energetický žrout? Chci ho vypátrat!

5) Proč se liší časy spínání HDO mezi sousedy?

HDO přijímače v domácnostech mají za úkol celkový odběr energie především vyvažovat, aby nedocházelo v síti k extrémům. Vaše elektrické hodiny se proto mohou řídit jinými HDO povely než sousedovy.

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací

6) Které spotřebiče jsou blokovány v časech zapnutí vysokého tarifu?

Pro přiznání dvoutarifové distribuční sazby musíte v revizní zprávě prokázat, že spotřebič s velkým odběrem elektřiny (bojler, akumulační kamna, tepelné čerpadlo atd.) je napojen na samostatný elektrický okruh. Pokud se HDO přepne do vysokého tarifu, odběr těchto spotřebičů bude automaticky blokován. V době platnosti nízkého tarifu ale čerpají levnější proud všechny spotřebiče v domácnosti.

Mohu snížit mé roční výdaje za elektřinu o více než 2000 Kč?

7) Kolik může nízký tarif ušetřit?

Většina lidí se pídí po časech spínání HDO, protože spotřebiče jako pračka, myčka či sušička nabízejí funkci odloženého startu. Jednoduše se zapnou ve zvolené době, takže proč nevyužít levnější nízký tarif? Nicméně, rozdíl v ceně nízkého a vysokého tarifu je větší u některých dvoutarifových sazeb než u jiných.

Kolik se dá ušetřit s pračkou v nízkém tarifu?

Vysoký a nízký tarif u produktu ČEZ Elektřina na neurčito

Pro porovnání různých cen za spotřebované kilowatthodiny jsme vybrali několik distribučních sazeb u nabídky ČEZ Elektřina na neurčito, protože se jedná o jeden z nejrozšířenějších produktů na českém trhu s energiemi. Zaměřili jsme se na distribuční oblasti ČEZ, jež pokrývá většinu republiky.

Vyplatí se fixovat cenu elektřiny u ČEZ? To mě zajímá!

U většiny domácnosti bude rozdíl mezi ročním provozem spotřebiče (pračka, myčka aj.) v nízkém nebo ve vysokém tarifu činit několik desítek korun až přes 100 Kč. Finančně zajímavá se stává funkce odloženého startu pro odběratele v sazbách D25d či D27d. Kvůli vysokému rozdílu mezi cenou za NT a VT průměrná rodina ušetří při zapínání pračky pouze v nízkém tarifu 370 Kč za rok, u myčky 460 Kč a u sušičky skoro 800 Kč ročně.

Nízký tarif: Shrnutí všeho podstatného

Vývoj cen elektřiny v roce 2022 a 2023 

V roce 2022 došlo k prudkému růstu cen elektřiny. Cena silové elektřiny vystoupala až na 10 000 Kč za MWh. Zdražení elektřiny zasáhlo domácnosti především s vysokou spotřebou elektřiny, nejčastěji ty, které elektřinou také vytápěly. Náklady mohly v některých domácnostech vzrůst i o stovky tisíc ročně. Na konci roku 2022 proto vláda představila zastropování cen u silové elektřiny ve výši 5000 Kč za MWh, které začalo platit od 1.1.2023. V současnosti ale ceny elektřiny se na burze dostaly přibližně na polovinu těchto hodnot, načez dodavatelé začali nabízet ceníky pod vládním stropem. Oproti zastropovaným cenám je možné ušetřit i několik tisíc korun ročně, především u plynu. 

Najděte si nejlevnější dodavatele ve srovnání

Budoucnost nízkého tarifu v dalších letech (2023, 2024, 2025)

Kvůli prudkému zdražení elektřiny začaly domácnosti mohutně investovat do fotovoltaických elektráren, některé si společně s tím pořizovaly elektromobil, se kterým je možné získat výhodný nízký tarif na 8 hodin denně, a to především na dobíjení elektromobilu v noci. Je možné, že v dalších letech dojde k úpravě distribučních sazeb a nízkého tarifu, což zohlední tyto změny na energetickém trhu.