Domácnost

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací

Jedna babka povídala, že největším žroutem elektřiny v domácnosti je lednice. A čtyři z pěti babek vám potvrdí, že u rodin, které elektřinou netopí, ani neohřívají vodu, to většinou platí. Pátá babka, která tomu hodně rozumí, navíc dodá, že velmi záleží na tom, jak starou lednici máte, jak často používáte sušičku anebo jestli doma máte herního maniaka, co tráví dlouhé hodiny na počítači.

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací
Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací

Než se podíváme na konkrétní čísla spotřeby elektřiny a peněz za kWh u jednotlivých spotřebičů, vysvětlíme si, co nám prozrazuje příkon.

Co je to příkon? Spotřeba elektřiny přístroje v provozu

Každý elektrický spotřebič má uvedeno někde na nálepce číselný údaj o mystických W. Jde o příkon spotřebiče, který se počítá ve Wattech (W). Označuje, kolik Wattů daný přístroj spotřebuje za hodinu provozu.

Jen pětina Čechů svítí výhradně LED žárovkami. Od kompletní výměny je odrazuje vysoká cena

Jinými slovy udává spotřebu elektřiny zařízení. Na klasické žárovce, kterou domácnostem zakázala používat EU, která je hladová po elektřině, najdeme příkon 60 W. Znamená to, že běžná žárovka spořádá za hodinu svícení 60 W neboli 0,06 kW. Úsporná zářivka se stejnou svítivostí (cca 750 lumenů) má příkon 15 W a LED žárovka 9 W, takže jasně vidíme, že za světlo z ledek zaplatíme nejmenší účet za elektrickou energii.

1) Příkon lednice a spotřeba energie

Kdybychom sledovali jen příkon spotřebičů, asi by nás vyděsily vysoké hodnoty u rychlovarných konvic (kolem 2 000 W) nebo třeba fénu (1 000 W) v porovnání s televizory (od cca 70 do 300 W) či lednicemi (kolem 25 až 100 W). Nicméně, zatímco takový fén nám většinu času leží někde v šuplíku, lednice jede na plné obrátky nepřetržitě. Proto se místo příkonu u chladniček uvádí spotřeba elektřiny za rok.

Abychom ale nemuseli složitě zkoumat, jestli třeba spotřeba 156 kWh za rok je u lednice moc, nebo málo, ulehčila nám EU výběr pomocí energetických štítků. Lednice se spotřebou 156 kWh dostane hodnocení A+++, což ukazuje na nejméně energeticky náročný spotřebič.

Energetické štítky: Co z nich vyčteme a kolik ušetří nová pračka či lednice?

Na příkladu tří různých lednic s odlišnými energetickými třídami jsme spočítali, jak se spotřeba energie projeví na účtech domácností, jež elektřinou netopí, ani neohřívají vodu či nenabíjejí elektromobil. Distribuční sazbu D02d používá klasická česká domácnost, sazbu D01d spíše odběratelé s nízkou spotřebou (např. jednotlivci nebo šetřivé páry).

Spotřeba kombinované lednice s mrazákem

energetická třída A+++ A B
spotřeba za rok (kWh) 164 kWh 309 kWh 437 kWh
cena za rok provozu v Kč u D02d 748 Kč 1 408 Kč 1 992 Kč
cena za rok provozu v Kč u D01d 859 Kč 1 619 Kč 2 290 Kč

Vysvětlivky: Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2020 u produktu Elektřina na dobu neurčitou v distribuční oblasti ČEZ, protože jde o nejčastější případ.

2) Příkon a spotřeba televize. Pozor na hladové plazmy

Škála příkonu televizí se odvíjí od použité technologie. Sice platí, že staré CRT obrazovky jsou velmi hladové po elektřině, nicméně většinou mívaly ve srovnání s novějšími kousky také dvakrát až třikrát menší rozměry.

V dnešní době bychom mohli za největší televizní žrouty energie označit plazmové TV s velkou úhlopříčkou. Na trhu už je jich však pomálu –⁠ poslední kusy opustily výrobní linky v roce 2014, právě kvůli své vysoké spotřebě blížící se příkonu až 300 Wattů. Postupně tak z domácností mizí a nahrazují je například nové OLED TV, které nabízejí nejen bohatší a sytější barvy než jejich předchůdkyně, ale také výrazně nižší cenu provozu.

Spotřeba televize

typ TV a uhlopříčka CRT 53 cm LED 91 až 100 cm LCD 91 až 100 cm OLED TV 140 cm
spotřeba za rok (kWh) 109 kWh 98 kWh 179 kWh 175 kWh
cena za rok provozu v Kč u D02d 497 Kč 447 Kč 816 Kč 798 Kč
cena za rok provozu v Kč u D01d 571 Kč 513 Kč 938 Kč 917 Kč

Vysvětlivky: Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2020 u produktu Elektřina na dobu neurčitou v distribuční oblasti ČEZ, protože jde o nejčastější případ. Při využití televize v českých domácnostech počítáme se 30 hodinami týdně podle údajů ze šetření Energo 2015.

3) Spotřeba PC běžného uživatele a herního maniaka

Pokud využíváte stolní počítač stejně jako běžná česká domácnost (tedy průměrně přes 23 hodin týdně a většinou surfujete po internetu nebo používáte kancelářské programy z balíku MS Office) nemusíte si z účtů za spotřebu energie PC dělat hlavu.

6 kuriózních způsobů, jak vás může ohrozit i zranit běžná elektronika

Když ale u vás doma žije opravdový herní maniak, který tráví na počítači téměř každou volnou chvíli (počítáme s necelými 6 hodinami denně) a „paří“ počítačové hry náročné na grafiku (a tudíž i spotřebu elektřiny) může se tahle zábava pěkně prodražit.

Spotřeba počítače

intenzita využití PC běžné využívání PC náročné a časté užívání PC
spotřeba za rok (kWh) 122 kWh 832 kWh
cena za rok provozu v Kč u D02d 556 Kč 3 792 Kč
cena za rok provozu v Kč u D01d 639 Kč 4 359 Kč

Vysvětlivky: Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2020 u produktu Elektřina na dobu neurčitou v distribuční oblasti ČEZ, protože jde o nejčastější případ.

Část účtu za energie vám může zejména u zábavní techniky (počítače, Hi-fi věže, televize aj.) ukusovat i spotřeba v pohotovostním režimu (standby). Tuto spotřebu omezíte, když nebudete vypínat zařízení dálkovými ovladači, ale přímo tlačítkem na přístroji, či ještě lépe skrze tlačítko na prodlužovacím kabelu, který posílá proud více spotřebičům.

Rádi byste utli tipec spotřebě elektroniky ve standby režimu? Máme pro vás několik tipů v e-booku. Chci se mrknout na tipy!

4) Příkon a spotřeba automatické pračky

Moderní pračka kvůli spotřebě elektřiny díru do rodinného rozpočtu neudělá. Podle toho, jak energeticky náročnou třídu máte doma, se bude lišit váš účet za roční provoz pračky zhruba o pár stovek.

Spotřeba automatické pračky

energetická třída A+++ A
spotřeba za rok (kWh) 96 kWh 161 kWh
cena za rok provozu v Kč u D02d 437 Kč 734 Kč
cena za rok provozu v Kč u D01d 503 Kč 844 Kč

Vysvětlivky: Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2020 u produktu Elektřina na dobu neurčitou v distribuční oblasti ČEZ, protože jde o nejčastější případ. Při využití pračky v českých domácnostech počítáme se 3,1 pracími cykly týdně podle údajů ze šetření Energo 2015.

Neradi platíte vysoké účty za energie? Vyberte si levnějšího dodavatele elektřiny z více než 60 firem.

5) Kolik žerou myčky a sušičky?

Ani myčky či sušičky nejsou žádní střízlíci, když se budeme dívat na jejich spotřebu elektřiny za rok provozu.

Spotřeba myčky

energetická třída A+++ A
spotřeba za rok (kWh) 191 kWh 263 kWh
cena za rok provozu v Kč u D02d 871 Kč 1 199 Kč
cena za rok provozu v Kč u D01d 1 000 Kč 1 378 Kč

Vysvětlivky: Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2020 u produktu Elektřina na dobu neurčitou v distribuční oblasti ČEZ, protože jde o nejčastější případ. Při využití myčky v českých domácnostech počítáme se 4,6 cykly týdně podle údajů ze šetření Energo 2015.

Spotřeba samostatné sušičky (s ventilačním kondenzátorem)

energetická třída A+++ A
spotřeba za rok (kWh) 277 kWh 484 kWh
cena za rok provozu v Kč u D02d 1 263 Kč 2 206 Kč
cena za rok provozu v Kč u D01d 1 451 Kč 2 536 Kč

Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2020 u produktu Elektřina na dobu neurčitou v distribuční oblasti ČEZ, protože jde o nejčastější případ. Při využití sušičky v českých domácnostech počítáme se 3,8 pracími cykly týdně podle údajů ze šetření Energo 2015.

6) Jak jsou na tom sporáky?

U sporáků je celá situace složitější. I když se v momentě, kdy je zapnete, mění na nenasytné žrouty energie, v konečném výsledku je jejich spotřeba v běžné domácnosti téměř zanedbatelná. Vaření zkrátka není tak energeticky náročné jako třeba provoz ledničky a nebo spotřebičů, které nenápadně sosají elektřinu v režimu stand by. Na druhou stranu, pokud kuchtíte často a rádi, může být na vašich fakturách za elektřinu používání sporáku opravdu znát. Kolik vás vaření bude stát však hodně záleží také na tom, jak přesně sporák používáte. Podívejte se, na kolik by vyšlo nadšeného kuchaře denní hodinové vaření na největší plotýnce za jeden rok:

Spotřeba sporáku (největší plotýnka)

typ s litinovými plotýnkami indukční varná deska
spotřeba za rok (kWh) 548 kWh 803 kWh
cena za rok provozu v Kč u D02d 2 498 Kč 3 660 Kč
cena za rok provozu v Kč u D01d 2 870 Kč 4 206 Kč

Zdá se vám tedy na slunce jasné, že sporák s litinovými plotýnkami je jednoznačně výhodnější? Než se pustíte do unáhlených závěrů, je potřeba vzít v úvahu také účinnost:

Typ sporáku Účinnost
Litinová plotýnka 47 %
Indukční varná deska 80 %

Nakonec je nutné zohlednit také výše zmiňovaný způsob použití sporáku. Pokud budete například vařit bez pokličky, spotřebujete díky úniku tepla o 150 až 300 % více energie, než když hrnec pokličkou přikryjete. Roli hraje také velikost hrnce, který použijete. V případě, že bude o trochu menší než plotýnka, opět vám uniká cenná energie a konečná částka na vaší faktuře zbytečně roste. U elektrických vařičů se doporučuje nechat jídlo takzvaně dojít, a to proto, že v elektrické desce zůstává naakumulované teplo, na kterém můžete vařit ještě pár minut po tom, co spotřebič úplně vypnete.

Na otázku, jaký typ sporáku je z ekonomického hlediska nejvýhodnější, se dá tedy odpovědět jen velmi těžko, a to dokonce i v případě, že do srovnání zařadíme i plyn. Vařením na plynu spotřebujete průměrně asi 200 kWh za osobu ročně, takže dvoučlenná domácnost při aktuálních cenách zaplatí asi 668 Kč za rok. Plynový ohřev je však o polovinu méně účinný oproti vaření na indukci, a tak se opět dostáváme k tomu, že najít vítěze je téměř nemožné. Dokonce i odborníci se shodují na tom, že u sporáků mnohem více záleží na komfortu používání, než na spotřebě, která tvoří v průměru asi jen 2, maximálně 8 % z celkové spotřeby energie v domácnosti.

7) Malé spotřebiče v domácnosti

Každodenní život nám usnadňuje také spousta menších spotřebičů. U těch se roční spotřeba počítá dost těžko, a proto se podíváme, kolik vás bude stát jejich používání za jednu hodinu.

Spotřeba malých domácích pomocníků

Spotřebič Příkon za hodinu Cena za hodinu použití se sazbou D02d Cena za hodinu použití se sazbou D01d
rychlovarná konvice 2 000 W 9,11 Kč 10,47 Kč
topinkovač 850 W 3,86 Kč 4,53 Kč
toustovač 700 W 3,19 Kč 3,67 Kč
fén 1000 W 4,56 Kč 5,24 Kč

Vysvětlivky: Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2020 u produktu Elektřina na dobu neurčitou v distribuční oblasti ČEZ, protože jde o nejčastější případ.

 

8 tipů, jak uspořit elektřinu u domácích spotřebičů