Domácnost

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 5 situací

Jedna babka povídala, že největším žroutem elektřiny v domácnosti je lednice. A čtyři z pěti babek vám potvrdí, že u rodin, které elektřinou netopí, ani neohřívají vodu, to většinou platí. Pátá babka, která tomu hodně rozumí, navíc dodá, že velmi záleží na tom, jak starou lednici máte, jak často používáte sušičku anebo jestli doma máte herního maniaka, co tráví dlouhé hodiny na počítači.

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 5 situací
Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 5 situací

Než se podíváme na konkrétní čísla spotřeby elektřiny a peněz za kWh u jednotlivých spotřebičů, vysvětlíme si, co nám prozrazuje příkon.

Co je to příkon? Spotřeba elektřiny přístroje v provozu

Každý elektrický spotřebič má uvedeno někde na nálepce číselný údaj o mystických W. Jde o příkon spotřebiče, který se počítá ve Wattech (W). Označuje, kolik Wattů daný přístroj spotřebuje za hodinu provozu.

Jen pětina Čechů svítí výhradně LED žárovkami. Od kompletní výměny je odrazuje vysoká cena

počet hlasů: 24

Jinými slovy udává spotřebu elektřiny zařízení. Na klasické žárovce, kterou domácnostem zakázala používat EU, která je hladová po elektřině, najdeme příkon 60 W. Znamená to, že běžná žárovka spořádá za hodinu svícení 60 W neboli 0,06 kW. Úsporná zářivka se stejnou svítivostí (cca 750 lumenů) má příkon 15 W a LED žárovka 9 W, takže jasně vidíme, že za světlo z ledek zaplatíme nejmenší účet za elektrickou energii.

1) Příkon lednice a spotřeba energie

Kdybychom sledovali jen příkon spotřebičů, asi by nás vyděsily vysoké hodnoty u rychlovarných konvic (kolem 2 000 W) nebo třeba fénu (1 000 W) v porovnání s televizory (od cca 70 do 300 W) či lednicemi (kolem 25 až 100 W). Nicméně, zatímco takový fén nám většinu času leží někde v šuplíku, lednice jede na plné obrátky nepřetržitě. Proto se místo příkonu u chladniček uvádí spotřeba elektřiny za rok.

Abychom ale nemuseli složitě zkoumat, jestli třeba spotřeba 156 kWh za rok je u lednice moc, nebo málo, ulehčila nám EU výběr pomocí energetických štítků. Lednice se spotřebou 156 kWh dostane hodnocení A+++, což ukazuje na nejméně energeticky náročný spotřebič.

Energetické štítky: Co z nich vyčteme a kolik ušetří nová pračka či lednice?

počet hlasů: 5

Na příkladu tří různých lednic s odlišnými energetickými třídami jsme spočítali, jak se spotřeba energie projeví na účtech domácností, jež elektřinou netopí, ani neohřívají vodu či nenabíjejí elektromobil. Distribuční sazbu D02d používá klasická česká domácnost, sazbu D01d spíše odběratelé s nízkou spotřebou (např. jednotlivci nebo šetřivé páry).

Spotřeba kombinované lednice s mrazákem

energetická třída A+++ A B
spotřeba za rok (kWh) 164 kWh 309 kWh 437 kWh
cena za rok provozu v Kč u D02d 573 Kč 1 083 Kč 1 529 Kč
cena za rok provozu v Kč u D01d 677 Kč 1 280 Kč 1 807 Kč

Vysvětlivky: Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2017 u produktu Elektřina na dobu neurčitou v distribuční oblasti ČEZ, protože jde o nejčastější případ.

2) Příkon a spotřeba televize. Pozor na hladové plazmy

Škála příkonu televizí se odvíjí od použité technologie. Sice platí, že staré CRT obrazovky jsou velmi hladové po elektřině, nicméně většinou mívaly ve srovnání s novějšími kousky také dvakrát až třikrát menší rozměry.

Dnes si musí lidé dávat pozor hlavně na plazmové TV s velkou úhlopříčkou. Právě spotřeba plazmové televize se může klidně blížit příkonu 300 Wattů.

Spotřeba televize

typ TV a uhlopříčka CRT 53 cm LED 91 až 100 cm LCD 91 až 100 cm Plazma 110 až 131 cm
spotřeba za rok (kWh) 109 kWh 98 kWh 179 kWh 399 kWh
cena za rok provozu v Kč u D02d 382 Kč 344 Kč 628 Kč 1 398 Kč
cena za rok provozu v Kč u D01d 451 Kč 406 Kč 742 Kč 1 652 Kč

Vysvětlivky: Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2017 u produktu Elektřina na dobu neurčitou v distribuční oblasti ČEZ, protože jde o nejčastější případ. Při využití televize v českých domácnostech počítáme se 30 hodinami týdně podle údajů ze šetření Energo 2015.

3) Spotřeba PC běžného uživatele a herního maniaka

Pokud využíváte stolní počítač stejně jako běžná česká domácnost (tedy průměrně přes 23 hodin týdně a většinou surfujete po internetu nebo používáte kancelářské programy z balíku MS Office) nemusíte si z účtů za spotřebu energie PC dělat hlavu.

6 kuriózních způsobů, jak vás může ohrozit i zranit běžná elektronika

počet hlasů: 8

Když ale u vás doma žije opravdový herní maniak, který tráví na počítači téměř každou volnou chvíli (počítáme s necelými 6 hodinami denně) a „paří“ počítačové hry náročné na grafiku (a tudíž i spotřebu elektřiny) může se tahle zábava pěkně prodražit.

Spotřeba počítače

intenzita využití PC běžné využívání PC náročné a časté užívání PC
spotřeba za rok (kWh) 122 kWh 832 kWh
cena za rok provozu v Kč u D02d 426 Kč 2 913 Kč
cena za rok provozu v Kč u D01d 503 Kč 3 441 Kč

Vysvětlivky: Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2017 u produktu Elektřina na dobu neurčitou v distribuční oblasti ČEZ, protože jde o nejčastější případ.

Část účtu za energie vám může zejména u zábavní techniky (počítače, Hi-fi věže, televize aj.) ukusovat i spotřeba v pohotovostním režimu (standby). Tuto spotřebu omezíte, když nebudete vypínat zařízení dálkovými ovladači, ale přímo tlačítkem na přístroji, či ještě lépe skrze tlačítko na prodlužovacím kabelu, který posílá proud více spotřebičům.

Rádi byste utli tipec spotřebě elektroniky ve standby režimu? Máme pro vás několik tipů v e-booku. Chci se mrknout na tipy!

4) Příkon a spotřeba automatické pračky

Moderní pračka kvůli spotřebě elektřiny díru do rodinného rozpočtu neudělá. Podle toho, jak energeticky náročnou třídu máte doma, se bude lišit váš účet za roční provoz pračky zhruba o pár stovek.

Spotřeba automatické pračky

energetická třída A+++ A
spotřeba za rok (kWh) 96 kWh 161 kWh
cena za rok provozu v Kč u D02d 339 Kč 564 Kč
cena za rok provozu v Kč u D01d 400 Kč 667 Kč

Vysvětlivky: Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2017 u produktu Elektřina na dobu neurčitou v distribuční oblasti ČEZ, protože jde o nejčastější případ. Při využití pračky v českých domácnostech počítáme se 3,1 pracími cykly týdně podle údajů ze šetření Energo 2015.

Neradi platíte vysoké účty za energie? Vyberte si levnějšího dodavatele elektřiny z více než 60 firem.

5) Kolik žerou myčky a sušičky?

Ani myčky či sušičky nejsou žádní střízlíci, když se budeme dívat na jejich spotřebu elektřiny za rok provozu.

Spotřeba myčky

energetická třída A+++ A
spotřeba za rok (kWh) 191 kWh 263 kWh
cena za rok provozu v Kč u D02d 670 Kč 921 Kč
cena za rok provozu v Kč u D01d 791 Kč 1 088 Kč

Vysvětlivky: Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2017 u produktu Elektřina na dobu neurčitou v distribuční oblasti ČEZ, protože jde o nejčastější případ. Při využití myčky v českých domácnostech počítáme se 4,6 cykly týdně podle údajů ze šetření Energo 2015.

Spotřeba samostatné sušičky (s ventilačním kondenzátorem)

energetická třída A+++ A
spotřeba za rok (kWh) 277 kWh 484 kWh
cena za rok provozu v Kč u D02d 969 Kč 1 695 Kč
cena za rok provozu v Kč u D01d 1 144 Kč 2 002 Kč

Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2017 u produktu Elektřina na dobu neurčitou v distribuční oblasti ČEZ, protože jde o nejčastější případ. Při využití sušičky v českých domácnostech počítáme se 3,8 pracími cykly týdně podle údajů ze šetření Energo 2015.