Domácnost

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací

Jedna babka povídala, že největším žroutem elektřiny v domácnosti je lednice. A čtyři z pěti babek vám potvrdí, že u rodin, které elektřinou netopí, ani neohřívají vodu, to většinou platí. Pátá babka, která tomu hodně rozumí, navíc dodá, že velmi záleží na tom, jak starou lednici máte, jak často používáte sušičku anebo jestli doma máte herního maniaka, co tráví dlouhé hodiny na počítači.

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací
Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací

Než se podíváme na konkrétní čísla spotřeby elektřiny a peněz za kWh u jednotlivých spotřebičů, vysvětlíme si, co nám prozrazuje příkon. 

Situace v roce 2023: Elektřina opět zlevňuje, vláda nastavila strop  

Elektřina spotřebitelům zdražuje už několik let. Jako milník lze uvést pád Bohemia Energy v roce 2021, který přesunul téměř milion klientů do režimu DPI, pro které museli dodavatelé nakoupit elektřinu na burze. V roce 2022 poté došlo k agresi Ruska na Ukrajinu a omezení dodávek plynu do Evropy. Cena elektřiny proto výrazně na burze rostla, což se promítlo i do cen elektřiny, které v některých cenících dodavatelů přestáhly i 12 000 Kč za MWh. Od roku 2023 se situace stabilizuje a to na základě těchto dvou důvodů 

Co je to příkon? Spotřeba elektřiny přístroje v provozu

Každý elektrický spotřebič má uvedeno někde na nálepce číselný údaj o mystických W. Jde o příkon spotřebiče, který se počítá ve Wattech (W). Označuje, kolik Wattů daný přístroj spotřebuje za hodinu provozu.

Jen pětina Čechů svítí výhradně LED žárovkami. Od kompletní výměny je odrazuje vysoká cena

Jinými slovy udává spotřebu elektřiny zařízení. Na klasické žárovce, kterou domácnostem zakázala používat EU, která je hladová po elektřině, najdeme příkon 60 W. Znamená to, že běžná žárovka spořádá za hodinu svícení 60 W neboli 0,06 kW. Úsporná zářivka se stejnou svítivostí (cca 750 lumenů) má příkon 15 W a LED žárovka 9 W, takže jasně vidíme, že za světlo z ledek zaplatíme nejmenší účet za elektrickou energii.

Jak ovlivňují celkovou cenu elektřiny distribuční sazby? 

V příkladech pro počítání byly použity dvě poměrně časté distribuční sazby a to d02d a d01d. Distribuční sazbu d02d má většina domácností, především v bytech, kde se nevyužívá elektřiny k vytápění či ohřevu vody. Jedná se o jednotarifní sazbu. Podobná situace je u distribuční sazby d01d, kde sice jsou měsíční poplatky a platby za jistič výrazně nižší, na druhé straně ale domácnost více zaplatí za distribuci elektřiny. Tato sazba je využívána u míst, kde je odběr elektřiny nízký a nestálý, například u chat či chalup. 

V případě, že máte jinou distribuční sazbu, například tu dvoutarifní, podívejte se do ceníku produktu, který máte. Zjistíte zde celkovou cenu při využití nízkého i vysokého tarifu. Následně vynásobte celkovou spotřebou u vašeho spotřebiče. 

1) Příkon lednice a spotřeba energie

Kdybychom sledovali jen příkon spotřebičů, asi by nás vyděsily vysoké hodnoty u rychlovarných konvic (kolem 2 000 W) nebo třeba fénu (1 000 W) v porovnání s televizory (od cca 70 do 300 W) či lednicemi (kolem 25 až 100 W). Nicméně, zatímco takový fén nám většinu času leží někde v šuplíku, lednice jede na plné obrátky nepřetržitě. Proto se místo příkonu u chladniček uvádí spotřeba elektřiny za rok.

Abychom ale nemuseli složitě zkoumat, jestli třeba spotřeba 149 kWh za rok je u lednice moc, nebo málo, ulehčila nám EU výběr pomocí energetických štítků. Lednice se spotřebou 149 kWh dostane hodnocení C, což podle nového systému štítků ukazuje na velmi úsporný spotřebič (dříve by odpovídala třídě A+++).

Energetické štítky: Co z nich vyčteme a kolik ušetří nová pračka či lednice?

Na příkladu čtyř různých lednic s odlišnými energetickými třídami jsme spočítali, jak se spotřeba energie projeví na účtech domácností, jež elektřinou netopí, ani neohřívají vodu či nenabíjejí elektromobil. Distribuční sazbu D02d používá klasická česká domácnost (průměrná roční spotřeba 2,2 MWh), sazbu D01d spíše odběratelé s nízkou spotřebou kolem 1 MWh ročně (např. jednotlivci nebo šetřivé páry).

Spotřeba kombinované lednice s mrazákem

Energetická třída

Roční spotřeba v kWh

Náklady v Kč/rok v sazbě D02d

Náklady v Kč/rok v sazbě D01d

C

149

1217 Kč

1301 Kč

D

201

1642 Kč

1757 Kč

E

239

1952 Kč

2088 Kč

F

310

2533 Kč

2775 Kč

Zdroj: Údaje v tabulce pochází z energetických štítků namátkou vybraných chladniček v dané energetické třídě, které mají stejný užitný objem 300 litrů. Cena za 1 kWh odpovídá celkové jednotkové ceně za elektřinu včetně daně a fixních plateb dle ceníku ČEZ Elektřina bez závazku na distribučním území ČEZ, 23.02.2023. Platí zde vládní strop ve výši 5 Kč za kWh bez DPH u silové elektřiny. Celková cena, včetně zahrnutí neregulovaných poplatků, je 8,171 Kč za kWh (vče​tně DPH) u sazby d02d a 8,738 Kč u d01d. 

 

2) Příkon a spotřeba televize. Pozor na hladové plazmy

Škála příkonu televizí se odvíjí od použité technologie. Sice platí, že staré CRT obrazovky jsou velmi hladové po elektřině, nicméně většinou mívaly ve srovnání s novějšími kousky také dvakrát až třikrát menší rozměry.

V dnešní době bychom mohli za největší televizní žrouty energie označit plazmové TV s velkou úhlopříčkou. Na trhu už je jich však pomálu –⁠ poslední kusy opustily výrobní linky v roce 2014, právě kvůli své vysoké spotřebě blížící se příkonu až 300 Wattů. Postupně tak z domácností mizí a nahrazují je například nové OLED TV, které nabízejí nejen bohatší a sytější barvy než jejich předchůdkyně, ale také výrazně nižší cenu provozu.

Spotřeba televize

typ TV a úhlopříčka

Roční spotřeba v kWh

Náklady v Kč/rok v sazbě D02d

Náklady v Kč/rok v sazbě D01d

CRT 53 cm

109

890 Kč

952 Kč

LED 91 až 100 cm

98

800 Kč

856 Kč

LCD 91 až 100 cm

179

1462 Kč

1564 Kč

OLED TV 140 cm

175

1429 Kč

1529 Kč

Zdroj: Cena za 1 kWh odpovídá celkové jednotkové ceně za elektřinu včetně daně a fixních plateb dle ceníku ČEZ Elektřina bez závazku na distribučním území ČEZ, 23.02.2023. Platí zde vládní strop ve výši 5 Kč za kWh bez DPH u silové elektřiny. Celková cena, včetně zahrnutí neregulovaných poplatků, je 8,171 Kč za kWh (vče​tně DPH) u sazby d02d a 8,738 Kč u d01d. 

3) Spotřeba PC běžného uživatele a herního maniaka

Pokud využíváte stolní počítač stejně jako běžná česká domácnost (tedy průměrně přes 23 hodin týdně a většinou surfujete po internetu nebo používáte kancelářské programy z balíku MS Office) nemusíte si z účtů za spotřebu energie PC dělat hlavu.

6 kuriózních způsobů, jak vás může ohrozit i zranit běžná elektronika

Když ale u vás doma žije opravdový herní maniak, který tráví na počítači téměř každou volnou chvíli (počítáme s necelými 6 hodinami denně) a „paří“ počítačové hry náročné na grafiku (a tudíž i spotřebu elektřiny) může se tahle zábava pěkně prodražit.

Spotřeba počítače

Intenzita využití PC

Roční spotřeba v kWh

Náklady v Kč/rok v sazbě D02d

Náklady v Kč/rok v sazbě D01d

běžné využívání PC

122

996 Kč

1066 Kč

náročné a časté využívání PC

832

6798 Kč

7270 Kč

Zdroj: Cena za 1 kWh odpovídá celkové jednotkové ceně za elektřinu včetně daně a fixních plateb dle ceníku ČEZ Elektřina bez závazku na distribučním území ČEZ, 23.02.2023. Platí zde vládní strop ve výši 5 Kč za kWh bez DPH u silové elektřiny. Celková cena, včetně zahrnutí neregulovaných poplatků, je 8,171 Kč za kWh (vče​tně DPH) u sazby d02d a 8,738 Kč u d01d. 

Rozdíl stolního počítače a notebooku 

Práce na stolním počítači se může prodražit. Důvodem je, že spotřeba jednotlivých komponent je výrazně vyšší, což se může promítat poté do spotřeby a celkových nákladů. V následujícím příkladu počítáme s využitím počítače 8 hodin denně po dobu 365 dní. Samozřejmě si můžete počet hodin upravit podle vašeho využití. U stolního počítače počítáme se spotřebou 100 Wh, zatímco u notebooků jen 30 Wh. 

Rozdíl mezi notebook a stolním počítačem

Typ počítače

Roční spotřeba v kWh (8 hodin denně po dobu 365 dní)

Náklady v Kč/rok v sazbě D02d

Náklady v Kč/rok v sazbě D01d

stolní počítač 

292

2385 Kč

2551 Kč

notebook

88

720 Kč

768 Kč

Standby režim u spotřebičů 

Část účtu za energie vám může zejména u zábavní techniky (počítače, Hi-fi věže, televize aj.) ukusovat i spotřeba v pohotovostním režimu (standby). Tuto spotřebu omezíte, když nebudete vypínat zařízení dálkovými ovladači, ale přímo tlačítkem na přístroji, či ještě lépe skrze tlačítko na prodlužovacím kabelu, který posílá proud více spotřebičům.

Rádi byste utli tipec spotřebě elektroniky ve standby režimu? Máme pro vás několik tipů v e-booku. Chci se mrknout na tipy!

4) Příkon a spotřeba automatické pračky

Moderní pračka kvůli spotřebě elektřiny díru do rodinného rozpočtu neudělá. Podle toho, jak energeticky náročnou třídu máte doma, se bude lišit váš účet za roční provoz pračky zhruba o pár stovek.

Spotřeba automatické pračky

Energetická třída

Spotřeba v kWh/100 cyklů

Náklady v Kč/rok v sazbě D02d

Náklady v Kč/rok v sazbě D01d

A

47

384 Kč

410 Kč

B

54

441 Kč

471 Kč

C

63

514 Kč

550 Kč

D

73

596 Kč

637 Kč

Zdroj: Údaje v tabulce pochází z energetických štítků namátkou vybraných praček na 8 kg prádla v dané energetické třídě. Cena za 1 kWh odpovídá celkové jednotkové ceně za elektřinu včetně daně a fixních plateb dle ceníku ČEZ Elektřina bez závazku na distribučním území ČEZ, 23.02.2023. Platí zde vládní strop ve výši 5 Kč za kWh bez DPH u silové elektřiny. Celková cena, včetně zahrnutí neregulovaných poplatků, je 8,171 Kč za kWh (vče​tně DPH) u sazby d02d a 8,738 Kč u d01d. 

Neradi platíte vysoké účty za energie? Vyberte si levnějšího dodavatele elektřiny z více než 60 firem.

5) Kolik žerou myčky a sušičky?

Ani myčky či sušičky nejsou žádní střízlíci, když se budeme dívat na jejich spotřebu elektřiny za rok provozu.

Spotřeba myčky

Energetická třída

Spotřeba v kWh/100 cyklů

Náklady v Kč/rok v sazbě D02d

Náklady v Kč/rok v sazbě D01d

C

74

604 Kč

646 Kč

D

85

694 Kč

742 Kč

E

96

784 Kč

838 Kč

F

105

857 Kč

917 Kč

Zdroj: Údaje v tabulce pochází z energetických štítků namátkou vybraných myček nádobí na 14 sad v dané energetické třídě. Zdroj: Údaje v tabulce pochází z energetických štítků namátkou vybraných chladniček v dané energetické třídě, které mají stejný užitný objem 300 litrů. Cena za 1 kWh odpovídá celkové jednotkové ceně za elektřinu včetně daně a fixních plateb dle ceníku ČEZ Elektřina bez závazku na distribučním území ČEZ, 23.02.2023. Platí zde vládní strop ve výši 5 Kč za kWh bez DPH u silové elektřiny. Celková cena, včetně zahrnutí neregulovaných poplatků, je 8,171 Kč za kWh (vče​tně DPH) u sazby d02d a 8,738 Kč u d01d. . Při využití myčky v českých domácnostech počítáme se 4,6 cykly týdně podle údajů ze šetření Energo 2015, tj. 239 cyklů ročně.

Spotřeba samostatné sušičky

Energetická třída

Roční spotřeba v kWh

Náklady v Kč/rok v sazbě D02d

Náklady v Kč/rok v sazbě D01d

A+++

176

1438 Kč

1537 Kč

A++

234

1912 Kč

2044 Kč

A+

278

2271 Kč

2429 Kč

B

561

4583 Kč

4902 Kč

Zdroj: Údaje v tabulce pochází z energetických štítků namátkou vybraných sušiček v dané energetické třídě. Cena za 1 kWh odpovídá celkové jednotkové ceně za elektřinu včetně daně a fixních plateb dle ceníku ČEZ Elektřina na neurčito na distribučním území ČEZ, 24.01.2022.

6) Jak jsou na tom sporáky?

U sporáků je celá situace složitější. I když se v momentě, kdy je zapnete, mění na nenasytné žrouty energie, v konečném výsledku je jejich spotřeba v běžné domácnosti téměř zanedbatelná. Vaření zkrátka není tak energeticky náročné jako třeba provoz ledničky a nebo spotřebičů, které nenápadně sosají elektřinu v režimu stand by. Na druhou stranu, pokud kuchtíte často a rádi, může být na vašich fakturách za elektřinu používání sporáku opravdu znát. Kolik vás vaření bude stát však hodně záleží také na tom, jak přesně sporák používáte. Podívejte se, na kolik by vyšlo nadšeného kuchaře denní hodinové vaření na největší plotýnce za jeden rok:

Spotřeba sporáku (největší plotýnka)

Typ

Roční spotřeba v kWh

Náklady v Kč/rok v sazbě D02d

Náklady v Kč/rok v sazbě D01d

s litinovými plotýnkami

548 kWh

4474 Kč

4788 Kč

indukční varná deska

803 kWh

6561 Kč

7016 Kč

Zdá se vám tedy na slunce jasné, že sporák s litinovými plotýnkami je jednoznačně výhodnější? Než se pustíte do unáhlených závěrů, je potřeba vzít v úvahu také účinnost:

Typ sporáku Účinnost
Litinová plotýnka 47 %
Indukční varná deska 80 %

Nakonec je nutné zohlednit také výše zmiňovaný způsob použití sporáku. Pokud budete například vařit bez pokličky, spotřebujete díky úniku tepla o 150 až 300 % více energie, než když hrnec pokličkou přikryjete. Roli hraje také velikost hrnce, který použijete. V případě, že bude o trochu menší než plotýnka, opět vám uniká cenná energie a konečná částka na vaší faktuře zbytečně roste. U elektrických vařičů se doporučuje nechat jídlo takzvaně dojít, a to proto, že v elektrické desce zůstává naakumulované teplo, na kterém můžete vařit ještě pár minut po tom, co spotřebič úplně vypnete.

Na otázku, jaký typ sporáku je z ekonomického hlediska nejvýhodnější, se dá tedy odpovědět jen velmi těžko, a to dokonce i v případě, že do srovnání zařadíme i plyn. Vařením na plynu spotřebujete průměrně asi 200 kWh za osobu ročně, takže dvoučlenná domácnost při aktuálních cenách zaplatí asi 1000 Kč za rok. Plynový ohřev je však o polovinu méně účinný oproti vaření na indukci, a tak se opět dostáváme k tomu, že najít vítěze je téměř nemožné. Dokonce i odborníci se shodují na tom, že u sporáků mnohem více záleží na komfortu používání, než na spotřebě, která tvoří v průměru asi jen 2, maximálně 8 % z celkové spotřeby energie v domácnosti.

7) Malé spotřebiče v domácnosti

Každodenní život nám usnadňuje také spousta menších spotřebičů. U těch se roční spotřeba počítá dost těžko, a proto se podíváme, kolik vás bude stát jejich používání za jednu hodinu.

Spotřeba malých domácích pomocníků

Spotřebič

Příkon za hodinu

Náklady v Kč za hodinu použií v sazbě D02d

Náklady v Kč za hodinu použití v sazbě D01d

rychlovarná konvice

2 000 W

14,48 Kč

17,9 Kč

topinkovač

850 W

6,15 Kč

7,6 Kč

toustovač

700 W

5,07 Kč

6,27 Kč

fén

1 000 W

7,24 Kč

8,95 Kč

Zdroj: Cena za 1 kWh odpovídá celkové jednotkové ceně za elektřinu včetně daně a fixních plateb dle ceníku ČEZ Elektřina na neurčito na distribučním území ČEZ, 24.01.2022

8 tipů, jak uspořit elektřinu u domácích spotřebičů