Domácnost

Výpadky elektřiny online: Kde najít přerušení dodávek?

Výpadek elektřiny už zažil nejspíš každý z nás. Jak poznat, zda vám pouze vypadává jistič, nebo se jedná o přerušení dodávky? Na jakých webových stránkách najdete informace o odstávce elektřiny v místě vašeho bydliště? To všechno se dozvíte v našem článku.

Výpadky elektřiny online: Kde najít přerušení dodávek?
Výpadky elektřiny online: Kde najít přerušení dodávek?

Světlo zhaslo, co teď?

Pokud vám z ničeho nic doma zhasne světlo a nefungují ani žádné elektrické spotřebiče, nemusí jít ještě o přerušení dodávky energie. Důvodem může být pouze vypadnutí hlavního jističe, což se stává při přetížení soustavy z důvodu zapojení příliš vysokého příkonu spotřebičů nebo při poruše spotřebiče.

Jistič může být vypadlý, i když není v dolní poloze. Nejdřív všechny jističe uveďte do dolní polohy a pak je vytáhněte nahoru. To můžete opakovat i několikrát. Zkontrolujte také, zda máte zaplacené účty za elektřinu.

Jestliže jste hlavní jistič opět zapnuli, ale elektřina přesto nefunguje, můžete se ujistit také u sousedů, zda mají stejný problém. V případě, že u sousedů vše funguje, bude s největší pravděpodobností porucha ve vašich pojistkách. Ale co si počít, když sousedé neotvírají, nebo bydlíte na samotě? Pro tyto případy si ověřte výpadky elektřiny na webových stránkách distributora.

Muž si svítí sirkou při výpadku elektrického proudu.

Plošný výpadek elektřiny zjistíte online

Nejčastěji dochází k plošnému výpadku kvůli poruše v přenosové soustavě nebo na vedení nízkého napětí. Bohužel tuto situaci sami nijak nevyřešíte, ale můžete se alespoň informovat, proč k výpadku elektřiny došlo a za jak dlouho bude dodávka obnovena. Dříve sloužily k informování o výpadcích především kontaktní telefonní linky, ty však kvůli náporů telefonátů byly velmi přetížené.

Proto je praktičtější variantou podívat se na webové stránky vašeho distributora a zjistit, o jakou poruchu se jedná a jak dlouho bude trvat. Kontaktní údaje najdete v tabulce níže.

Distributor

Webová stránka

Poruchová linka

ČEZ Distribuce

https://bezstavy.cz/

800 850 860

E.ON Distribuce

https://www.eon-distribuce.cz/elektrina

800 22 55 77

PREdistribuce

https://www.predistribuce.cz/

800 823 823

Pojďme si porovnat, co na stránkách jednotlivých distributorů najdete za informace.

ČEZ informuje na webu bezšťávy.cz

Společnost ČEZ Distribuce spustila na začátku tohoto roku nový web, kde informuje zákazníky, zda se na jejich adrese vyskytuje porucha na elektrickém vedení nebo je plánovaná odstávka. Web najdete na adrese www.bezstavy.cz.

Informační web www.bezstavy.cz

Zjištění informací na webu je velmi jednoduché. Na úvodní stránce zadáte svoje PSČ a aplikace vám podle něj nabídne konkrétní adresu. K dispozici je i volba lokalizace pomocí GPS, v tom případě musíte mít povolený přístup k poloze. Po kliknutí na adresu se ihned zobrazí informace, zda je ve vaší lokalitě hlášen výpadek nebo odstávka elektrického proudu a zároveň odhad, kdy bude dodávka obnovena. Pokud distributor žádný výpadek neeviduje, ale jste si jisti, že se nejedná o poruchu pouze ve vaší domácnosti, můžete ho hned nahlásit v dalších krocích.

ČEZ vedly ke spuštění stránky předchozí zkušenosti s vichřicemi a sněhovými kalamitami, během kterých zákazníci přetížili poruchovou linku 800 850 860. Ta bude fungovat paralelně s webem.

Jestliže zadáte na stránce www.bezstavy.cz adresu, kterou má pod sebou jiný distributor, aplikace vás na to upozorní a odkáže vás na jeho zákaznickou podporu.

Fixace cen elektřiny u ČEZ: Vyplatí se v roce 2019 smlouva na dobu určitou?

počet hlasů: 11

E.ON Distribuce vás upozorní na odstávky

Na webových stránkách www.eon-distribuce.cz/elektrina vás E.ON informuje o odstávkách na distribuční síti, kterou spravuje. E.ON Distribuce poskytuje svoje služby především zákazníkům na jižní Moravě a v jižních Čechách.

Na mapě odstávek zadáte svoji obec nebo PSČ a zobrazí se vám přehled plánovaných odstávek. Můžete si vybrat z variant odstávka dnes, zítra, příští týden, v rozmezí 3 měsíců nebo konkrétní datum.

Na svém webu E.ON informuje o odstávkách na distribuční síti, kterou spravuje

Na stránkách E.ONu najdete stránku, jež vás provede poruchami v domácnosti. Zároveň uvádí kontakty, kde je možné nahlásit výpadek – nejrychlejší způsob je na zákaznické lince 800 22 55 77.

Společnost E.ON také pro operační systém Android a iOS představila novou aplikaci Distribuce, která upozorní nejen o plánovaných odstávkách, zároveň umožnuje snadné ohlášení poruchy. Aplikace je zdarma a stáhlo si ji již tisíce lidí. Redesignu se dočkal i samotné web EON-distribuce.cz, který je přehlednější a přehledněji informuje o odstávkách. 

Podívejte se na mapu odstrávek elektřiny

Hromadné výpadky elektřiny: Na jihu Čech je řešily stovky montérů

počet hlasů: 4

PREdistribuce eviduje výpadky v Praze

Společnost PREdistribuce je odpovědná za distribuční síť v Praze a ve městě Roztoky. Na webu www.predistribuce.cz v záložce Stav distribuční sítě najdete plánované odstávky se všemi užitečnými detaily – lokalita, čas odstávky, o jaké se jedná práce, kdo je objednal a telefonní kontakt.

Společnost PREdistribuce je odpovědná za distribuční síť v Praze a ve městě Roztoky.

Na začátku této sekce najdete také informaci o poruchách. Pokud není žádná porucha evidována, zobrazí se zelená fajfka. Jestliže PREdistribuce poruchu nezaznamenala, můžete ji nahlásit na zákaznické lince 800 823 823 nebo máte k dispozici kontaktní formulář.

Distributora elektřiny si sice nevyberete, dodavatele však změnit můžete! Spočítejte si, kolik byste mohli ušetřit. Vyzkoušet

Na výpadek proudu se můžete připravit

Okolnosti, které mohou zapříčinit náhlý výpadek proudu, ve většině případů ovlivnit nemůžete, a tak se vyplatí být na tuto nepříjemnou situaci dobře připraveni:

  • Pravidelně kontrolujte baterie u svítilen.
  • Mějte připraveny svíčky a sirky, případně zapalovač.
  • Chybět by vám neměl ani budík na baterie, případně kapesní rádio.

Měli byste také vědět, jak při výpadku proudu zacházet s elektrickými spotřebiči a přístroji:

Mraznička

Ujistěte se, že dveře mrazničky jsou zavřené. Můžete-li, dejte na mražák přikrývku a jeho vnitřek vystelte novinami, udržíte ho tak déle v chladu.

Vařiče

Pokud využíváte elektrický sporák, v případě výpadku proudu vás může zachránit plynový kempingový vařič. Nezapomeňte se však ujistit, že jeho použití je v dané situaci bezpečné. Potřebujete-li ohřát kojenecké lahve, vyzkoušejte obyčejnou horkou vodu.

Citlivé spotřebiče

Počítače, satelitní přijímače, DVD přehrávače a mikrovlné trouby pro jistotu odpojte. V případě počítačů můžete na dobu nutnou k uložení dat využít záložní zdroj.

Osvětlení

Světla můžete nechat zapnutá. Tak zjistíte, že dodávka proudu už byla obnovena.

Hrozí v Česku blackout?

Kromě lokálního výpadku v domácnosti a plošného výpadku v konkrétní oblasti může dojít ještě k rozsáhlému výpadku elektřiny, tzv. blackoutu. Měli bychom se ho v České republice obávat?

Hrozí nám výpadek dodávek elektřiny zvaný blackout?

počet hlasů: 9

Prevenci takřka apokalyptické situace, při níž až několik dní nefungují dodávky elektřiny, řeší v ČR společnost ČEPS. Ta se stará o přenosovou soustavu v tuzemsku a má za úkol zajistit rovnováhu mezi výrobou a spotřebou energie. Hlavním rizikem, jemuž přenosová soustava v Česku čelí, je přetížení kapacit z důvodu nadbytků elektřiny z větrných elektráren na severu Německa, které tečou přes naše území. Do budoucna je proto nutné pracovat na modernizaci a posílení naší soustavy.

V Indii jsou blackouty téměř „tradicí“

Krátké nečekané výpadky proudu i několikadenní blackouty jsou typické zejména pro Indii, která si už několik let drží první místo v žebříčku největších výpadků proudů všech dob. I když je Indie třetím největším výrobcem a spotřebitelem elektřiny na světě, její infrastruktura je neuvěřitelně nespolehlivá, a tak není divu, že selhání jsou téměř na denním pořádku.

Největší výpadek nastal v posledních dvou červencových dnech v roce 2012, kdy došlo k výpadku přenosové linky Bina-Gwalior. Následovaly výpadky dalších linek a elektráren až deficit dosáhl téměř 32 000 MW. Ještě tentýž den se podařilo dodávky obnovit. Problém se však zcela nevyřešil a vrátil se jako bumerang hned druhý den, který se ukázal být ještě horším, a zapsal se do dějin jako nejrozsáhlejší blackout vůbec.

Největší blackouty v historii

Země

Rok

Zasaženo obyvatel

Indie

2012

620 milionů

Indie

2001

230 milionů

Bangladéš

2014

150 milionů

Pákistán

2015

140 milionů

Jáva

2019

120 milionů