Domácnost

Tarif D57d patří mezi nejlevnější a ušetří vám tisíce korun

Nejběžnějším postupem pro ty, kteří chtějí ušetřit nějakou tu korunu za elektřinu, bývá buď omezení a kontrola spotřeby a nebo změna dodavatele. Existuje však i další možnost, jak výslednou částku na faktuře srazit o kousek níž. Často totiž stačí změnit distribuční sazbu. Kdy můžete něco takového udělat? A jak na to?

Tarif D57d patří mezi nejlevnější a ušetří vám tisíce korun
Tarif D57d patří mezi nejlevnější a ušetří vám tisíce korun

Pokud jste nad změnou distribuční sazby zatím nepřemýšleli, protože jste přesvědčeni, že ji máte nastavenou dobře, možná právě teď je ten správný čas na malou revizi aktuální situace. Když jste si sjednávali připojení vašeho odběrného místa, sazba jistě aktuální byla a odpovídala spotřebičům, které jste tehdy reálně užívali. Od té doby se však mohlo mnohé změnit – nějaké spotřebiče vám možná přibyly, jiné jste naopak přestali používat. Pokud jste ještě navíc změnili i způsob vytápění a nebo do domácnosti pořídili nový elektromobil, je to jasné – možnost změny distribuční sazby byste si rozhodně měli prověřit.

Průvodce distribučními sazbami elektřiny: Jak ovlivňují cenu za kWh?

Výhodná varianta je sazba D57d

Jedním z nejvýhodnějších tarifů je momentálně sazba D57d, která je určena pro domácnosti vytápějící elektřinou. Ať už tedy máte přímotop, hybridní vytápění nebo tepelné čerpadlo, s největší pravděpodobností ji budete moci využít. Tato speciální sazba je určena pro domácnosti, které o ni požádaly po 1. dubnu 2016, a nahrazuje tak starší sazby D35d, D45d a D56d.

Ušetřete na změně dodavatele i 2000 Kč ročně

Distribuční sazba D57d je takzvaně dvoutarifní, což znamená, že odběr elektřiny je realizován jak ve vysokém, tak i v nízkém tarifu. Jejich poměr je přitom opravdu výhodný. Zatímco vysoký tarif trvá 4 hodiny, toho nízkého, v minulosti označovaného jako „noční“, si můžete užívat po zbytek dne. Během této doby pak spínají spotřebiče s větším elektrickým odběrem, jako je například bojler pro ohřev teplé vody, elektrokotel pro vytápění domu, pračka a nebo třeba myčka. Toto přepínání je nastaveno automaticky, pomocí hromadného dálkového ovládání.

Noční proud už nefunguje aneb 7 věcí, které jste možná nevěděli o nízkém tarifu elektřiny

Zní to ideálně, nemyslíte? Potíž však může nastat v tom, že 4 hodiny vysokého tarifu mohou být během dne rozděleny do více časových úseků, což vám může trochu zkomplikovat spuštění energeticky náročnějších spotřebičů během dne. Trvání časových úseků navíc může distributor operativně měnit. V dnešní digitální době naštěstí není až tak velkým problémem zjistit, kdy vysoký tarif běží právě u vás. Stačí jen nahlédnout na příslušnou stránku vašeho distributora:

Tarif D57d se finančně vyplatí.

Nárok na sazbu D57d máte v případě, že…

Pokud vás tedy sazba D57d zaujala a jste zvědaví, zda na ni můžete dosáhnout i vy, pak vás zřejmě bude zajímat, jaké podmínky musíte splnit. Obecně jde o následující:

Elektrický přímotop

Kolik stojí elektřina u distribuční sazby D57d v roce 2023?

Pojďme se společně podívat, jaká je cena elektřiny u distribuční sazby D57d u jednotlivých sazebníků distribuční společnosti ČEZ. Pro porovnání se zaměřujeme na distribuční oblast ČEZ, jež pokrývá většinu republiky. Ceny ovlivnil vládní strop na energie, který je platný od 1. 1. 2023.

(Cena je včetně DPH).

Srovnání se sazbou D25d 

Cenu porovnejme s distribuční sazbou D25d, kde je cena elektřiny v levnějším tarifu 8 hodin denně.

(Cena je včetně DPH).

Na první pohled vidíme, že cena nízkého tarifu pro distribuční sazbu D25d je nižší než v případě distribuční sazby D57d, nenechte se ale zmást. Zatímco nižší cenu si budete u D25d užívat pouze 8 hodin denně, v případě sazby D57d to bude celých 20 hodin za den. Většinu dne tak budete platit cenu, která je levnější než cena u distribuční sazby D25d ve vysokém tarifu, s tou byste měli reálnou spotřebu porovnávat. Proto ať už bude vaše spotřeba jakákoli, ve srovnání s distribuční sazbou D25d budete platit vždy méně.

Srovnání se sazbou D02d 

Cenu porovnejme s distribuční sazbou D02d, kde je cena elektřiny po celý den stejně vysoká. Jde o tzv. jednotarifní sazbu, která je typická pro standardní typ domácnosti.

(Cena je včetně DPH).

Jak na změnu tarifu?

Předtím, než se do změny distribuční sazby pustíte, poraďte se se svým dodavatelem elektřiny, případně s nějakým nezávislým odborníkem, který vám vysvětlí, jak přesně se změny projeví na vaší faktuře. Někdy se totiž může stát, že změny nebudou až tak výrazné, jak byste si přáli. V jiných případech však můžete ušetřit opravdu hodně.

Vše záleží hlavně na tom, jakou sazbu máte momentálně nastavenou a jaké spotřebiče nejvíce využíváte. Pro samotnou změnu pak bude nutná součinnost vašeho provozovatele distribuční soustavy, kterému musíte předložit žádost. Pokud ji váš distributor potvrdí, do 30 dní by vám měla dorazit smlouva, kterou musíte podepsat a doručit zpět. Následuje úprava elektroměru pro připojení HDO a nezbytné papírování.

D01d či D02d? Poradíme, se kterou sazbou ušetříte při malé spotřebě elektřiny