Elektromobilita

Létající taxík budoucnosti: Elektroletadlo Lilium úspěšně zvládlo první testy

Mimořádně futuristicky vyhlížející elektroletadlo Lilium, pozoruhodné především vertikálním způsobem vzletu a přistáním, dokončilo v Německu svoje první bezpilotní letové testy. S posádkou by mělo začít létat od roku 2019. Společnost, která letadlo vyvíjí, zvažuje jeho budoucí užití jako leteckého taxíku.

Létající taxík budoucnosti: Elektroletadlo Lilium úspěšně zvládlo první testy
Létající taxík budoucnosti: Elektroletadlo Lilium úspěšně zvládlo první testy

Foto: lilium.com

Na začátku projektu stáli v roce 2015 čtyři inženýři a doktorandští studenti z Technické univerzity v Mnichově. Nejvíce otázek vzbuzovaly vertikální starty a přistání (podobně jako to známe u helikoptér). 

Funkčnost a letuschopnost stroje však prokázalo několik prototypů. Aktuální dvoumístný prototyp Eagle nedávno úspěšně zvládl letové testy. 

Helikoptéra i letadlo v jednom

Nad Bavorskem předvedl letoun řízený zatím jen ze země různé složité manévry včetně střídání nehybného vznášení a letu kupředu. Na vývoji elektroletadla Lilium se ve výsledku během let podílelo více než 40 designérů, inženýrů a nadšenců z celého světa.

Lilium létá díky vzájemné součinnosti ventilátorů a klapek. Do křídel je integrováno 36 ventilátorů poháněných elektromotory. Současně 12 pohyblivých klapek směřuje proudění vzduchu tím správným směrem pro vzlet, přistání i pohyb.

Nová éra v přepravě? Z Londýna do Paříže během jedné hodiny

Něco podobného jako Lilium jste pravděpodobně viděli v mnoha sci-fi filmech. Každý asi tuší, že létající vozidla by jednou mohla nahradit dnešní automobily. Mnoho lidí si proto při shlédnutí videa z testovacího letu Lilia klade otázku, zda-li se taková doba rychle přibližuje. Odpověď neznáme, asi si budeme muset ještě chvíli počkat, ale vývojáři letadla Lilium plánují, že by se mělo v pilotovaný letoun změnit během dvou let. 

Létající hoverboardy a speciálně upravené drony: Proleťte se jako ve sci-fi filmu

Zároveň se netají ambiciózními plány na létající taxík pro přepravu osob. Projektovaný pětimístný model má údajně pro svůj provoz spotřebovat jen 10 % energie běžně potřebné pro srovnatelné quadrokoptéry (4 vrtule). Dále by měl nabídnout dosah 300 km a maximální rychlost 300 km/h.