Aktuality

Cena elektřiny u nás a v Evropě: Češi platí ze všech nejvíce

Platíme za elektřinu v Česku skutečně tolik? Obrázek si snadno uděláte při porovnání s ostatními evropskými zeměmi. Při srovnání běžných cen platí nejvíce na starém kontinentu Němci, a to 0,3 eur za každou kilowatthodinu. Při zohlednění kupní síly však platíme nejdražší elektřinu právě my v České republice.

Cena elektřiny u nás a v Evropě: Češi platí ze všech nejvíce
Cena elektřiny u nás a v Evropě: Češi platí ze všech nejvíce

Data o cenách elektřiny zpracovává pravidelně Eurostat, který porovnává nejen absolutní ceny za spotřebovanou energii, ale také přepočet na kupní sílu v dané zemi. Podívejte se na data za druhou půli roku 2020.

Změnou dodavatele ušetříte průměrně 3000 Kč ročně

Německé domácnosti platí 0,3 €/kWh

Nejdříve se podíváme na ceny elektřiny v běžných cenách – tedy jaké částky vidí domácnosti na svých fakturách – pro střední spotřebu 2500–5000 kWh ročně. Z tohoto porovnání vychází jako země s nejdražší elektřinou jednoznačně Německo. Za každou kilowatthodinu tady domácnost zaplatí 0,3 €. Drahou elektřinu platí také obyvatelé Dánska (0,282 €/kWh) a Belgie (0,27 €/kWh).

Za vysokými cenami v těchto zemích stojí především daně. V Německu se konstantně zvyšují ekologické daně, z nichž je financována výstavba obnovitelných zdrojů energie. Ještě větší část ceny elektřiny tvoří daně v Dánsku, kde je jejich podíl téměř 70 %

Energie zdražují. Současné ceny není možné udržet, tvrdí analytik Les

V České republice platíme 0,1795 € za kilowatthodinu, což je pod průměrem Evropské unie a v porovnání zemí nás to řadí na 12. příčku.

Ceny elektřiny v porovnání s ostatními zeměmi EU

Zdroj: Eurostat, ceny elektřiny pro 2. pololetí 2020 včetně daní a poplatků. Ceny odpovídají spotřebě středně velké evropské domácnosti mezi 2,5 MWh a 5 MWh ročně. Cena obsahuje všechny položky (regulované i neregulované), které zaplatí spotřebitel na konečné ceně za elektřinu.

Nejlevnější elektřinu mají na Ukrajině

Naopak nejlevnější elektrickou energii ze zemí Evropské unie si užívají obyvatelé Bulharska, tady jedna kilowatthodina vyjde jen na 0,129 €. To znamená, že v nejdražším Německu je cena elektřiny více než třikrát vyšší než v nejlevnějším Bulharsku. Pokud bychom brali v úvahu i země mimo evropskou sedmadvacítku, ještě levnější elektřina než v Bulharsku je v Severní Makedonii, Srbsku, Turecku, Bosně a Hercegovině a naprosto nejlevnější na Ukrajině – pouze 0,039 €/kWh.

Příčinou nízkých cen elektřiny jsou také daně – ani v Bulharsku, ani na Ukrajině není elektřina zatížena žádnou speciální daní kromě DPH.

Při započítání kupní síly je ČR nejdražší

Jiných hodnot však srovnání cen elektřiny nabývá, když vezmeme v úvahu kupní sílu obyvatelstva. Eurostat využívá jednotku Purchasing Power Standard (PPS). Čím je PPS vyšší, tím více ostatních zboží a služeb musí obyvatelé země obětovat, aby zaplatili elektřinu.

U střední spotřeby 2500–5000 kWh ročně platí v přepočtu na kupní sílu nejdražší elektřinu v Rumunsku, Německu, Turecku, Polsku a Česku.

Pokud se podíváme na ceny pro domácnosti s nízkou spotřebou – od 1000 do 2500 kWh ročně – což je spotřeba běžné domácnosti, která elektřinou ani netopí, ani neohřívá vodu, platíme v ČR vůbec nejvíce v celé Evropě. Druhou příčku obsadilo Španělsko a třetí Německo.

Cena za kWh v porovnání s ostatními zeměmi

Zdroj: Eurostat, ceny elektřiny v PPS pro 2. pololetí 2020 včetně daní a poplatků. Ceny odpovídají nízké spotřebě v domácnosti mezi 1 MWh a 2,5 MWh ročně.

PPS Purchasing Power Standard: Společná měna, která stírá rozdíly v cenových hladinách a umožňuje tak srovnání mezi jednotlivými zeměmi. Používá se při mezinárodních srovnáních. Vypočítá se jako podíl ceny v národní měně a příslušné parity kupní síly.

Změnou dodavatele ušetříte průměrně 3000 Kč ročně