Aktuality

Dodavatelé prudce zdražují, cena za 1 MWh překonala 8000 Kč

Válka na Ukrajině ještě prohloubila energetickou krizi, a tak dodavatelé nevylučují další zdražování. Například E.ON připravil nové ceníky od začátku dubna. Cena za jednu megawatthodinu v některých distribučních sazbách přesahuje 8000 Kč. Kdy zdražování energií skončí?

Dodavatelé prudce zdražují, cena za 1 MWh překonala 8000 Kč
Dodavatelé prudce zdražují, cena za 1 MWh překonala 8000 Kč

Na trhu energií panuje nejistota

Cena elektrické energie na burze dále roste. Od podzimu 2021, kdy začalo velké zdražování elektřiny, se energetická krize ještě prohloubila. Zatímco loni dominovaly důvodům pro zdražení elektřiny oživení po lockdownu, zdražení emisních povolenek a růst cen zemního plynu, v posledních týdnech ceny energií ovlivňuje především ozbrojený konflikt na Ukrajině. Evropa se obává, že by Rusko mohlo zastavit dodávky plynu, a to tlačí ceny dále nahoru.

Na burze se tak bedlivě sledují politická rozhodnutí – představitelé některých zemí se již vyslovili pro úplný konec odběru ruského plynu. To je třeba případ Litvy nebo Polska, které plánuje odběr plynu ukončit ke konci roku. Nicméně i země, které i nadále s ruským plynem počítají, musí brát v úvahu možnost, že Rusko dodávky do Evropy přeruší.

Elektřina pro rok 2022: Zjistěte zdražení v různých sazbách

Jak se zatím vyvíjí ceny energií na burze?

Pokud bychom srovnali ceny na burze na jaře 2021 a nyní, dostaneme se na přibližně čtyřnásobné hodnoty – bereme v úvahu dlouhodobé kontrakty na Pražské energetické burze. Dodavatelé totiž nakupují energie s předstihem několika měsíců, aby zajistili dostatek elektřiny a plynu pro své zákazníky. Ceny dlouhodobých kontraktů se pak promítají do ceníků dodavatelů pro konečné odběratele – domácnosti a firmy.

Zatímco před rokem se jedna megawatthodina elektřiny obchodovala kolem 55 eur, nyní její cena překonala 220 eur. U zemního plynu je situace ještě horší – v dubnu 2021 stála 1 MWh necelých 20 eur, teď atakuje hranici téměř 100 eur.

Kalkulačka cen elektřiny: Zjistěte, kde nejvíce ušetříte

Kdo to zaplatí? Odběratelé

Zdražování energií na burze zohlednili dodavatelé ve svých cenících většinou ještě před koncem loňského roku, nebo nejpozději se začátkem letošního roku. Než začala válka na Ukrajině, očekávalo se, že s příchodem jara by se mohly ceny na burze stabilizovat, a to zejména díky konci zimní sezóny, která s sebou tradičně nese zlevnění zemního plynu.

Teď je však jisté, že prognóza letního zlevnění se nenaplní, spíše naopak. Růst cen na burze nekončí a konstantní zvyšování cen po dobu několika měsíců se určitě odrazí i v cenících pro domácnosti.

Kteří dodavatelé zdražují?

Jak jsou na tom další dominantní dodavatelé? Největší dodavatel elektřiny v ČR, společnost ČEZ, zdražoval od ledna elektřinu v průměru o třetinu. Další zdražení přišlo 18.5. bylo masivní a týká se elektřiny i plynu. 

Na to, kolik si domácnost připlatí u elektřny, se podívejte v modelovém příkladu. 

Běžná domácnost s elektřinou (D02d 1x25A 2 MWh spotřeba)

Náklad před zdražením

Po zdražení u smlouvy na tři roky

Po zdražení u smlouvy na dva roky

Po zdražení u smlouvy na rok

11 800

19 800

21 800

23 400

Hlavní dodavatel pro Prahu, Pražská energetika, měnil ceníky také od dubna. V průměru se platby za elektřinu navýšily zákazníkům PRE o 25 procent. Společnost Innogy přistoupila ke zvýšení cen energií od 1. března, a to v rozmezí 15–20 procent. Celkově zdražují všichni dodavatelé a elektřiny se blíží ke svým burzovním cenám ve výši 220 - 230 euro za MWh. 

Konec zdražování v nedohlednu

Dá se očekávat, že dodavatelé, kteří zvýšili ceny před koncem roku nebo v lednu, budou v nejbližší době opět měnit ceníky. Konflikt na Ukrajině nekončí a významně se podepisuje do cen zemního plynu, a tím pádem i do elektřiny.

Navíc nejistota ohledně dodávek plynu z Ruska nutí Evropu, aby se rozhodla ohledně dalšího energetického směřování. Urychlí současná situace výstavbu obnovitelných zdrojů a prosazení Green Dealu, nebo se uchýlíme zpět k uhlí a jádru? Právě toto rozhodnutí se zásadně promítne do dalšího vývoje cen energií v Evropě.