Ostatní

5 tipů, jak vybrat nejlepšího dodavatele energií

Chcete za energie platit méně, a proto hledáte nového dodavatele energií? Změna dodavatele vám opravdu může přinést značnou úsporu peněz, ale zapomínat byste neměli ani na další důležité faktory. Zjistěte, podle čeho vybrat nejlepšího dodavatele energií.

5 tipů, jak vybrat nejlepšího dodavatele energií
5 tipů, jak vybrat nejlepšího dodavatele energií

1. Cena je až na prvním místě

Cena patří samozřejmě k nejdůležitějším faktorům při volbě nového dodavatele elektřiny nebo plynu. A není divu – rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli činí i tisíce korun ročně. V současné době je trh s energiemi liberalizovaný a vy jako zákazník si můžete vybrat z nabídky desítek dodavatelů. Ale jak najít tu nejvýhodnější nabídku, aby s tím člověk zbytečně neztrácel čas?

Vsaďte na online kalkulačku cen elektřiny nebo cen zemního plynu. Na jednom místě si porovnáte desítky dodavatelů a ihned se vám seřadí od toho nejlevnějšího. Najít nejvýhodnější dodavatele energií vám tak zabere sotva pár minut.

Článek nenalezen

Nenechte se ale zlákat pouze nízkou cenou. Při výběru nového dodavatele je nutné vzít v úvahu, co za danou částku vlastně dostanete. Lišit se může například délka smlouvy nebo nabízený klientský servis.

Při porovnání cen je dobré mít na paměti, že dodavatel má vliv pouze na část ceny elektřiny nebo plynu. Přibližně polovina ceny je stanovena Energetickým regulačním úřadem, a je tudíž pro všechny dodavatele stejná. Zjistěte, jaké složky tvoří cenu elektřiny.

2. Délku smlouvy volte podle svých preferencí

V nabídce dodavatelů energií se můžete setkat se dvěma základními druhy smluv.

Jak je to s výpovědí u vaší smlouvy?

Nedá se jednoznačně říci, který druh smlouvy je lepší nebo horší. Záleží na vašich preferencích. Smlouva na dobu neurčitou se hodí pro odběratele, kteří chtějí mít maximální svobodu a flexibilitu smlouvu kdykoliv vypovědět. Výhodná je také v době, kdy energie zlevňují, protože se cena bude aktualizovat podle nejnovějších ceníků dodavatelů. A pokud se ten váš nerozhodne zlevnit, můžete takřka okamžitě odejít k dodavateli novému.

Pokuta za předčasný odchod u malých dodavatelů se může vyšplhat na 8 až 10 tisíc

Naopak smlouva s fixací vám dává jistotu, že vaše účty za energie budou v příštích několika letech ve stejné výši. Slouží jako ochrana proti zdražování – zafixujete si cenu na nízké úrovni a nemusíte se několik let obávat zvyšování cen. Na druhou stranu vám smlouva na dobu určitou bere možnost od dodavatele svobodně odejít. Pokud smlouvu ukončíte předčasně, můžete platit sankce ve výši až deset tisíc korun. Riziko je rovněž automatické prodloužení smlouvy na dobu určitou, pokud ji nestihnete vypovědět s dostatečným předstihem.

V minulosti byly běžné smlouvy s fixací na 5 let nebo dokonce ještě déle. S touto praxí se již nesetkáte u společností, které podepsaly energetickou deklaraci, kde se zavázaly k maximálnímu trvání smlouvy 36 měsíců. Stejná délka by měla být i součástí novely energetického zákona.

3. Čtěte smlouvy a obchodní podmínky

Dalším důležitým faktorem při výběru dodavatele energií jsou obchodní podmínky. Kvalitní dodavatel má veškeré informace a dokumenty psané srozumitelně a přehledně, a máte k nim kdykoliv přístup – nejčastěji v elektronické podobě na webové stránce. Díky tomu si můžete podmínky v klidu prostudovat.

Jak odejít od dodavatele elektřiny?

Pozor si dávejte na smlouvy a obchodní podmínky obsahující text psaný drobným písmem pod čarou, či nepřehledně odkazují na různé odstavce nebo jiné dokumenty, které nemůžete dohledat. Zkrátka buďte obezřetní, kdykoliv máte pocit, že se v dokumentech ztrácíte. Pokud vám není cokoliv jasné, neváhejte se na dodavatele obrátit a požádat o vysvětlení.

Pozornost věnujte zejména výpovědním lhůtám, sankcím za předčasné ukončení smlouvy nebo různým poplatkům. Jsou-li poplatky nepřiměřeně vysoké, dobře zvažte, zda vám dodatečná úspora stojí za to.

4. Kvalitní klientský servis vám ušetří starosti

Při výběru dodavatele energií si udělejte jasno v tom, jaké služby od něj očekáváte. Dáváte přednost osobnímu jednání na pobočce? Pak volte dodavatele, který disponuje širokou sítí klientských center. Preferujete naopak elektronickou komunikaci? V tom případě se pro vás hodí dodavatel, jenž maximálně využívá možnosti moderních technologií. V dnešní době již můžete smlouvu s dodavatelem energií uzavřít kompletně z pohodlí domova nebo svoje účty spravovat přes mobilní aplikaci. Záleží na vašich požadavcích.

Řada dodavatelů energií se pyšní nadstandardními službami, které svým klientům nabízí. Může se jednat například o výhodnější mobilní tarify nebo slevy do partnerských obchodů. Zjistěte si ještě před podepsáním smlouvy, co všechno nabízí vámi vybraný dodavatel.

5. Ověřte si důvěryhodnost dodavatele 

V neposlední řadě byste neměli zapomínat ani na důvěryhodnost dodavatele. Na trhu působí desítky firem lišící se nejen kvalitou poskytovaných služeb, ale i jejich férovostí. Proto se vyplatí si dodavatele před uzavřením smlouvy trochu proklepnout.

Jak na změnu dodavatele elektřiny?

Podívejte se, jak na vás působí webové stránky dodavatele a jak se o něm mluví v médiích. Pomoci vám mohou také reference zákazníků nebo údaj o počtu odběrných míst. Jestliže ve vás dodavatel vyvolává spíše nedůvěru, zvolte si raději jiného.

Posoudit tolik faktorů u různých dodavatelů není jednoduché. Vezměte si na pomoc online srovnání dodavatelů elektřiny nebo plynu. Nejen, že vám přehledně porovná ceny energií, ale navíc vám pomůže s orientací i v dalších parametrech. Slouží k tomu index komplexnosti, který se skrývá pod symbolem žárovky. Čím více žárovka svítí, tím férovější a kvalitnější služby dodavatel nabízí.