Cena elektřiny na burze: Jak se projevuje na faktuře?

Ceny elektřiny na burze lámou rekordy. Za komoditu, která se ještě na začátku roku 2021 obchodovala za 50 EUR za MWh, dnes zaplatí obchodník na trhu i 230 EUR za MWh. Tohle je realita, před kterou se neschováme a musíme jí čelit. Protože každý z nás tuto cenu jednou zaplatí ve své faktuře. Někteří dříve, jiní později. Takhle funguje burza energií a ceny, které se zde vznikají, pak ovlivňují konečnou cenu hrazenou spotřebitelem.

  • 16. června 2022
bulb

Cena elektřiny na burze: Jak se projevuje na faktuře?

main-article
bulb
main-article

Ceníky elektřiny 2022: ČEZ, E.ON, PRE. Kdo zdražil nejvíce?

Zatím to nevypadá, že by se situace na trhu s energiemi mohla v budoucnu zlepšit. Dodavatelé nakupují elektřinu za několikanásobně vyšší ceny než v loňském roce, navíc se zvyšují i ceny kontraktů s dodáním za tři nebo čtyři roky. Zdá se, že drahá elektřina s námi zůstane dlouhodobě.

  • 2. června 2022
bulb
main-article

Dodavatelé prudce zdražují, cena za 1 MWh překonala 8000 Kč

Válka na Ukrajině ještě prohloubila energetickou krizi, a tak dodavatelé nevylučují další zdražování. Například E.ON připravil nové ceníky od začátku dubna. Cena za jednu megawatthodinu v některých distribučních sazbách přesahuje 8000 Kč. Kdy zdražování energií skončí?

  • 26. května 2022
bulb
main-article

Elektrické topení: Kdy se vyplatí?

Elektřina se často šmahem odsoudí jako jeden z nejdražších způsobů vytápění, ale v době moderních nízkoenergetických a pasivních domů to už dávno není pravda. V řadě případů se elektřina vyplatí a vychází výhodněji než plyn nebo tuhá paliva. Ve kterých domech není elektrické topení ekonomickým nesmyslem a na kolik vás vyjde topná sezóna?

  • 4. března 2022
bulb
main-article

Otázky k současné krizi: Kam zamíří elektřina a plyn?

Válka na Ukrajině ovlivnila energetické burzy ve střední Evropě. Jak výrazně nám zdraží elektřina a plyn?

  • 1. března 2022
bulb
main-article

Regulované ceny elektřiny 2022: Víme, jak se dotknou ceny na vaší faktuře

Každoročně 1. ledna dochází ke změně regulovaných cen elektřiny dle cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Pro rok 2022 se regulovaná složka zvyšuje v průměru o 3,7 %. To, jak se konkrétně promítne do vaší faktury, závisí na distribučním území a charakteru odběru.

  • 21. února 2022

Starší články

Vyplatí se pořídit solární panely na rodinný dům? Zjistěte, jaké dotace můžete získat a kolik ušetříte s domácí fotovoltaikou za elektřinu.

Nahoru