Domácnost

Výpočet spotřeby elektřiny: Znáte největší energetické žrouty?

Účty za elektřinu vysají z vaší peněženky každoročně dost peněz. U někoho je to méně, u někoho více – spotřeba v každé domácnosti se liší. Abyste ale mohli začít šetřit, musíte vědět, za co utrácíte. Podívejte se na výpočet spotřeby elektřiny a největší žrouty energie ve vaší domácnosti.

Výpočet spotřeby elektřiny: Znáte největší energetické žrouty?
Výpočet spotřeby elektřiny: Znáte největší energetické žrouty?

Proč počítat spotřebu elektřiny

Vaše celková spotřeba elektřiny zásadně ovlivňuje celkovou roční cenu, kterou za elektřinu zaplatíte, ale také výši měsíčních záloh. Pokud tedy plánujete ušetřit na energiích, je ideální vědět, které spotřebiče pojídají nejvíce elektřiny a v případě nutnosti je buď vyměnit, nebo jejich provoz omezit. 

Velká část dodavatelů dokonce nabízí ve svých aplikacích pro zákazníky možnost výpočtu aktuální průměrné spotřeby elektřiny, která vám pak vypočítá předpokládanou spotřebu do konce vyúčtovacího období a možný nedoplatek nebo přeplatek. I když jde o orientační údaje, mohou vám výrazně pomoci při snižování průměrné spořeby elektřiny za měsíc ve vaší domácnosti.

Spotřebu vypočtete za pomoci příkonu spotřebiče

Údaj, který vám řekne, jak energeticky náročný daný spotřebič je, se nazývá příkon. Počítá se ve wattech (W) a uvádí, kolik wattů konkrétní zařízení spotřebuje za hodinu provozu. Informaci o příkonu byste měli najít v popisu produktu nebo přímo na spotřebiči. 

Například u LED žárovky byste zjistili, že má příkon 9 W. Za hodinu svícení tedy spotřebuje 9 W (0,009 kW) elektřiny. Při aktuálních průměrných cenách elektřiny, které se pohybují okolo 3,7 korun za 1 kWh, vás tak hodina svícení LED žárovkou vyjde asi na 0,03 koruny. Podívejte se, kolik stojí kilowatthodina.

Vyšší cena, ale i úspora. Které spotřebiče si pořídit?

Použijte jednoduchý vzorec pro výpočet spotřeby elektřiny

Takto si jednoduše spočítáte, kolik vás stojí provoz všech spotřebičů. Stačí se řídit výpočtem:

příkon spotřebiče (W) × 0,001 × doba provozu v hodinách × cena za 1 kWh v korunách

Pro příklad: Rychlovarná konvice má příkon 2 000 W. Řekněme, že je u vás v provozu každý den 10 minut. Za rok 3 650 minut, tedy přibližně 61 hodin. Výpočet toho, na kolik vás konvice ročně vyjde při průměrné ceně elektřiny, by vypadal následovně:

2000 × 0,001 × 61 × 3,7 = 451,4 Kč ročně

Podívejte se na energetické štítky spotřebičů

Příkon okolo 2 000 W bude v rámci vašich spotřebičů v domácnosti patřit k těm nejvyšším. Přesto se nebudou pomocníci jako rychlovarná konvice, fén nebo mixér řadit k největším energetickým žroutům. Důvod je logický – tyto spotřebiče používáte příležitostně, zatímco jiné běží každý den mnohem déle nebo dokonce nepřetržitě. Právě mezi těmito zařízeními můžete hledat největší energetické žrouty a případné úspory.

Energetický štítek spotřebiče: Jak se v něm vyznat?

U spotřebičů s nepřetržitým nebo dlouhodobým provozem se spíše než příkon uvádí roční spotřeba v kWh. Kde informaci o roční spotřebě získáte? Podívejte se na energetický štítek, musí jím být opatřen každý spotřebič. Z energetického štítku vyčtete jméno výrobce, konkrétní model, barevné označení energetické třídy a pak další technické parametry, které se u jednotlivých spotřebičů liší. Jedním z údajů na energetickém štítku například u ledniček je právě roční spotřeba.

Měřič spotřeby elektrické energie

Měření spotřeby elektřiny si u každého spotřebiče můžete velmi jednodušit tím, že si pořídíte speciální měřič. Jde o přístroj, který vypadá jako chytrá zásuvka, ale s tím rozdílem, že měří příkon spotřebiče, a to od minimální hodnoty 2 W. Měřič má zabudovaný digitální displej, který ukáže přesné hodnoty. Tento měřič vás obvykle vyjde v průměru na 200 až 300 Kč, ale alespoň vám odpadají nervy s výpočty pomocí kalkulačky. 

Roční náklady se u energetických tříd výrazně liší

Mezi největší energetické žrouty tak můžete počítat ledničku, sušičku na prádlo a pračku. Jaké jsou orientační náklady těchto spotřebičů?

Lednička

Spotřeba a náklady u ledniček různých energetických tříd

Energetická třída

Roční spotřeba v kWh

Roční náklady v Kč

A+++

160

592 Kč

A++

219

810,3 Kč

A+

274

1 013,8 Kč

A

305

1 128,5 Kč

Poznámka: Vypočítáno na aktuální průměrnou cenu 3,7 korun za kWh.

Na srovnání vidíte, že s lednicí energetické třídy A+++ můžete ročně ušetřit více než 530 korun oproti modelu energetické třídy A. Pokud vám lednice vydrží deset let, pak je úspora více než 5 tisíc korun.

Sušička na prádlo

Mezi energeticky náročné spotřebiče patří rovněž sušička na prádlo. Sušička energetické třídy B vás na ročním provozu může stát až o 1 400 korun víc než model energetické třídy A+++. U podobných zařízení se roční spotřeba počítá na určitý počet cyklů – použití během roku. Uvedené hodnoty jsou pro 155 cyklů za rok.

Spotřeba a náklady sušiček různých energetických tříd

Energetická třída

Roční spotřeba v kWh

Roční náklady v Kč

A+++

176

651,2 Kč

A+

233

862,1 Kč

B

504

1 864,8 Kč

Poznámka: Vypočítáno na aktuální průměrnou cenu 3,7 korun za kWh.

Pračka

I u praček se roční spotřeba výrazně liší v závislosti na energetické třídě spotřebiče. Za rok vám model třídy A+++ může ušetřit více než 1 200 Kč korun za elektřinu v porovnání s pračkou třídy B. V tabulce uvedená roční spotřeba platí pro 200 cyklů.

Spotřeba a náklady praček různých energetických tříd

Energetická třída

Roční spotřeba v kWh

Roční náklady v Kč

A+++

116

429,2

A++

140

518 Kč

A+

193

714,1 Kč

Poznámka: Vypočítáno na aktuální průměrnou cenu 3,7 korun za kWh.

Další spotřebiče

Mezi energetické žrouty bývá často řazena také televize. Zejména starší modely plazmových TV s velkou úhlopříčkou spotřebovaly hodně elektřiny, nicméně od jejich výroby už se upustilo. Dnes velmi populární OLED TV jsou mnohem úspornější – roční spotřeba modelu se 140 cm úhlopříčkou se může pohybovat okolo 170 kWh, u televizí s menší úhlopříčkou jen okolo 100 kWh při 30 hodinách sledování TV týdně.

Příkon spotřebičů: U kterých je třeba hlídat spotřebu?

Pozor na spotřebu si dejte, pokud máte doma herního maniaka. Stolní počítač může při náročných operacích a 6 hodinách provozu denně stát za roční spotřebou přesahující 800 kWh. Podívejte se na spotřebu dalších spotřebičů v domácnosti.

Jaká je spotřeba jednotlivých domácností

Další zařízení, která spotřebují velké množství energie, jsou ta, která využívají elektřinu pro ohřev vody a vytápění. Jde o elektrické bojlery, ale i elektrické kotle, pokud nejsou napojené na fotovoltaiku a solární ohřev vody.

Vypočítali jsme pro vás roční průměrnou spotřebu domácností v MWh, které využívají jiné způsoby vytápění nebo ohřevu vody. Právě znalost průměrné spotřeby vám pomůže ji cíleně regulovat, investovat do rekonstrukce nebo instalace dalších obnovitelných zdrojů a změnit distribuční sazbu.

Typ domácnosti Průměrná roční spotřeba
Běžná domácnost s běžnými spotřebiči 2 MWh
Běžná domácnost s elektrickým bojlerem na ohřev vody 3,5 až 4 MWh
Běžná domácnost s tepelným čerpadlem pro vytápění a elektrickým ohřevem vody cca 10 MWh

Největšími žrouty energie jsou spotřebiče nižších energetických tříd

Díky uvedenému výpočtu snadno zjistíte, kolik elektřiny spotřebují vaše spotřebiče. Pomohou vám s tím rovněž energetické štítky. Přestože nejvyšší příkon budou ve vaší domácnosti mít menší spotřebiče jako rychlovarná konvice nebo mixér, energetické žrouty hledejte zejména mezi velkými spotřebiči, které běží nepřetržitě nebo velmi často. Když tato zařízení spadají do nižších energetických tříd, pak se vám jejich provoz výrazně prodraží.

Při výběru spotřebičů si všímejte údajů o energetické náročnosti.

Pozor na stand-by režim

Téměř v každé domácnosti žije ještě jeden druh energetického upíra a tím je stand-by (pohotovostní) režim. V průměru tvoří 9 % ročních nákladů na elektřinu! Přitom úsporu máte na dosah ruky – stačí vypnout všechna zařízení nejen dálkovým ovládáním, ale kompletně je odpojit od elektřiny. Jednoduše k tomu poslouží prodlužovací kabel s vypínačem. Jedním tlačítkem vypnete hned několik zařízení.