Plyn na burze: Jak se vyvíjí jeho cena?
Využívání plynu je nedílnou součástí každodenního života mnohých českých domácností. V posledních letech ale došlo k extrémním změnám jeho cen. Proto se lidé začínají více zajímat, jak se cena plynu tvoří, co ji ovlivňuje a v jaké výši se aktuálně pohybuje. Zajímá vás vývoj ceny plynu na trzích? Pojďme se na aktuální situaci podívat blíže.
Jak se vyvíjela cena plynu?
Nízká cena plynu nebyla vždy samozřejmostí. Po relativně klidných letech přišlo období mezi roky 2021 a 2023, kdy došlo k energetické krizi a cena plynu neobvykle vyskočila na svá maxima. Topení na plyn, stejně jako vaření nebo ohřev vody se právě v tomto období českým domácnostem výrazně podražily.
Důvody zvýšených cen plynu byly následující:
- Postcovidové oživení a zvýšená poptávka po energiích (elektřina a plyn).
- Pád dodavatele Bohemia Energy v České republice a nutnost velké části domácností přejít k dodavateli poslední instance, který pro své nové zákazníky musel nově nakoupit energie za vyšší tržní cenu.
- V roce 2022 počátek války na Ukrajině a přerušení dodávek plynu z Ruska.
Zejména rok 2022 byl pomyslným vrcholem globální energetické krize, která zasáhla všechny obyvatele Evropy. Ta totiž většinu plynu na svém území dováží a mnoho států bylo původně velmi závislých na dodávkách plynu z Ruska přes společnost Gazprom. Kvůli válečnému stavu na Ukrajině a nespolehlivosti ruských dodávek tak Evropa musela hledat nové dodavatele, což se promítlo do nejistoty na trzích, zejména před topnou sezonou.
Ceny plynu na denním trhu tak prudce vyskočily až na hodnoty nad 300 eur za MWh, oproti už tak vysokým maximům předchozího roku (lehce nad 168 eur/MWh dne 21. 12. 2021).
Průměrné roční ceny na denním trhu OTE:
Zdroj: spotmarketindex.cz
Stabilita cen plynu v roce 2023
Díky aktivnímu přístupu jednotlivých států i celé Evropské unie se podařilo nové dodávky zajistit a z většiny tak ruský plyn nahradit, především díky plynu od norské společnosti Equinor. Na základě toho se trhy postupně stabilizovaly a ceny plynu začaly opět klesat, a to v říjnu 2022 a následně od začátku roku 2023.
Přesto česká vláda raději přistoupila k zastropování cen energií na hodnotách 3,025 Kč/kWh s DPH. Tato garance zajistila, že domácnosti neplatily za plyn cenu vyšší, než byl tento strop, na druhou stranu dodavatelé začali postupně nabízet nové ceníky, které už zahrnovaly dokonce hodnoty pod vládním stropem. Výhodnější pak byly i nabídky se smlouvou na dobu určitou, které fixovaly cenu, ale zároveň garantovaly její klesání v dalších letech.
Aktuální ceny plynu v roce 2024
V tomto roce cena plynu stále klesá, ale je otázkou, jestli někdy ještě dosáhne hodnot jako před rokem 2021. Velká část expertů uvádí, že k takovému poklesu nedojde. Pokud ale mají odběratelé možnost zajistit si nové smlouvy, ať už s fixací, nebo bez ní, je ideální období pro jejich sjednání.
Důvodem stále nižších cen byla především teplá zima, kdy se po plynu k vytápění snížila poptávka a zvětšily se jeho zásoby. Naplněnost evropských zásobníků dokonce dosáhla historického maxima (v průměru 61 % v celé EU a 69 % v samostatné ČR – zdroj fxstreet.cz).
Navíc se zdá, že odběratelé na plynu ušetří i v zimě na přelomu 2024 a 2025, což naznačují dlouhodobé, tzv. forwards kontrakty na burze, u kterých se právě na toto období už teď nakupuje plyn v průměru za 30 eur za MWh.
Jak ušetřit na dodávkách plynu?
Počítáte s využitím plynu ve vaší domácnosti, ale chcete co nejvíce ušetřit? Pak existuje hned několik možností, jak snížit cenu za roční vyúčtování.
Vyměňte starý kotel za nový
Nejdříve je ideální modernizovat samotný zdroj. V klasickém rodinném domě už není příliš výhodné využívat například lokální plynové topení, jako jsou známé „vafky“ a jiné přímotopy. Ty totiž nejsou příliš efektivní. Lepší variantou je klasický plynový kotel a úplně nejlepší a nejúspornější je pak kondenzační kotel, který umí využít většinu spalin k vytvoření tepla. Jeho výhřevnost se pohybuje až na 98 %.
Přidejte tepelné čerpadlo
Uvažovat můžete ale i jinak. Například nad pořízením tepelného čerpadla se státní dotací, která může pokrýt až 50 % nákladů (Nová zelená úsporám nebo Oprav dům po babičce). Tepelné čerpadlo je totiž možné kombinovat právě s plynovým kotlem, který tak zůstává jako záložní zdroj vytápění. Pokud máte novější otopnou soustavu, často se ani nemusí celá měnit. Vždy je ale dobré se poradit s odborníkem a případně si nechat vyhotovit energetický audit.
Do pořízení tepelného čerpadla se nehrňte bezhlavě jen proto, že je to současný trend. Investice do tepelného čerpadla je navíc finančně náročnější a většinou se pohybuje nad částkou 200 000 Kč. Její návratnost se projeví v průměru do 7 let, ale na druhou stranu okamžitě uvidíte měsíční úspory na energiích.
Nevýhodou jsou vyšší regulované poplatky pro distribuční sazbu na tepelná čerpadla D57d, která jeho provoz od roku 2024 zdražují. Oproti elektřině to ale není tak výrazné, protože u plynu tvoří regulovaná část ceny zhruba 20 %, u elektřiny je to naopak přes 39 %. Vytápění elektřinou je tedy mnohem dražší varianta než vytápění plynem.
Změňte dodavatele
Výrazná úspora může nastat ve chvíli, kdy se rozhodnete o změně smlouvy, nebo rovnou o změně svého dodavatele. Na to máte za různých podmínek ze zákona plné právo a dnes už je změna dodavatele plynu stejně jednoduchá jako změna mobilního operátora. Dokonce si můžete vybírat díky online srovnávačům, které vám nabídnou konkrétní produkty jednotlivých dodavatelů ve vašem odběrném místě, a to i s ohledem na roční úsporu oproti vaší aktuální smlouvě.
Jak na změnu dodavatele plynu?
- U smlouvy na dobu neurčitou je možné podat výpověď kdykoliv (výpovědní lhůta 3 měsíce), ale ideální je také svého dodavatele o této změně dopředu informovat.
- U smlouvy na dobu určitou informujte svého dodavatele nejpozději 30 dnů od jejího vypršení, že v ní nechcete pokračovat. U smlouvy na dobu určitou lze smlouvu vypovědět předčasně na základě domluvy s dodavatele, ale vystavujete se riziku vysoké smluvní pokuty.
- U nově sjednané smlouvy například přes telefon nebo u podomního prodejce běží zákonná lhůta 14 dnů, kdy je možné smlouvu ještě vypovědět.