Domácnost

Jak vybrat důvěryhodného dodavatele plynu?

Přemýšlíte o změně dodavatele plynu, ale nechcete naletět nepoctivým šmejdům? V tom případě byste měli brát v potaz i jiné aspekty, než jen nízkou cenu. Důvěryhodný dodavatel plynu by měl mít kvalitní prezentaci, dostupný klientský servis a srozumitelné smluvní podmínky.

Jak vybrat důvěryhodného dodavatele plynu?
Jak vybrat důvěryhodného dodavatele plynu?

Podle Operátora trhu se pro změnu dodavatele plynu v loňském roce rozhodlo stovky tisíc majitelů odběrných míst, letos to bude nejspíš ještě více. Bohužel ne každá změna dodavatele je k lepšímu. Hlavním impulzem totiž často bývá nižší cena, a ta může být vykoupena nekalými podmínkami nebo mizerným zákaznickým servisem.

Srovnejte si nejenom plyn, ale také elektřinu. Můžete ušetřit i tisíce korun

Proč změnit dodavatele plynu v roce 2023? 

Od roku 2023 platí vládní zastropování cen elektriny i plynu. Plyn je zastropován s cenou 2500 Kč za MWh (3025 Kč za MWh). Důvodem ke zastropování byl vývoj cen plynu na burze, která přesáhla i 200 eur (kolem 5000 Kč) za MWh. Řadě zákazníků hrozilo, že si připlatí za vytápění vyšší desítky tisíc ročně. Od počátku roku 2023 však ceny plynu na burze prudce klesají a u dodavatelů je možné získat ceny, které jsou výrazně pod stropem. Zjistěte si, kolik můžete ušetřit prostřednictvím srovnání cen plynu

Vyhněte se energetickým šmejdům

I když se situace na českém trhu výrazně zlepšila, stále se můžete setkat s energetickými šmejdy. Ti vás nejdříve nalákají na levný zemní plyn, ale po podepsání smlouvy se nestačíte divit, k čemu jste se vlastně zavázali. Mezi nejčastější problémy patří pokuty v řádech desetitisíců korun za předčasné vypovězení smlouvy nebo smlouva na dobu určitou delší než 3 roky.

Energetičtí šmejdi vylepšili triky. Na co si dát pozor?

Jak se energetickým šmejdům vyhnout? V první řadě nepodepisujte nic mezi dveřmi podomním prodejcům, ani neuzavírejte novou smlouvu po telefonu. Zatímco obcházení domácností zprostředkovateli energií se během pandemie Covid-19 omezilo, nátlak na uzavření nové smlouvy po telefonu patří aktuálně k nejčastějším nekalým praktikám. Často si ani nemusíte být vědomi, že jste novou smlouvu uzavřeli – stačí ústní souhlas po telefonu.

Na novelu energetického zákona, který výrazně omezí možnosti šmejdů, si ještě musíme počkat. Už teď se jim ale můžete vyhnout – vyberte si dodavatele, který podepsal Deklaraci 2.0 na ochranu spotřebitelů od SOCR nebo Etický kodex od Energetického regulačního úřadu.

Prohlédněte si prezentaci dodavatele

Máte v hledáčku nového dodavatele zemního plynu? Podívejte se, jak vypadá jeho prezentace v online i offline prostoru. Působí na vás webové stránky profesionálním dojmem? Jsou informace na webu aktualizované? Dohledáte jednoduše informace o společnosti i nabízených službách? Zda na vás dodavatel působí důvěryhodným dojmem snadno zjistíte i z ostatních materiálů, třeba letáčků nebo reklamy.

Šmejdi zneužívají jména velkých společností. Jak se nenechat nachytat?

Přečtěte si recenze a zkušenosti zákazníků

Když už budete v procházení webových stránek dodavatele, proklepněte si ho rovnou i přes Google. Pokud si vyhledáte název dodavatele ve spojení se slovy recenze, zkušenosti a podobně, dostanete se na hodnocení nebo diskuze současných zákazníků.  Zároveň si zjistěte, v jaké souvislosti se o dodavateli plynu mluví v médiích.

Projděte si obchodní podmínky

Obchodní podmínky dodavatele plynu by měly být jasné a srozumitelné. Musíte se prokousávat desítkami stránek a miniaturním písmem? Pak se před vámi dodavatel nejspíš snaží něco zatajit. Z obchodních podmínek musí být na první pohled zřejmé, jaké jsou podmínky dodávek plynu. Pozornost věnujte především sekci o výpovědi smlouvy, kde musí být jasně stanoveno, jak dlouhá je výpovědní lhůta u smlouvy na neurčito (obvykle 1–3 měsíce) nebo kolik zaplatíte na pokutě, když předčasně vypovíte smlouvu na dobu určitou.

Poplatky za předčasnou výpověď smlouvy: Kde si připlatíte?

Kvalitní zákaznický servis a schopní zaměstnanci

Ještě před podpisem smlouvy s novým dodavatelem plynu se hodí ověřit, jak je na tom zákaznický servis. Jak s vámi dodavatel jedná a komunikuje? Jsou zaměstnanci proškolení a ochotní zodpovědět vaše otázky? Při výběru dodavatele byste také měli brát v úvahu, jakým způsobem bude komunikace probíhat. Někdo dává přednost osobnímu setkání na pobočce, někdo si naopak chce vyřídit všechno sám v mobilní aplikaci. Úroveň poskytovaných služeb se v tomto ohledu u dodavatelů velmi liší, proto se vyplatí informovat se raději předem.

Vybírejte pouze z prověřených dodavatelů

Při výběru důvěryhodného dodavatele vám pomůže online srovnání dodavatelů. Najdete v něm pouze prověřené dodavatele plynu, žádné energetické šmejdy. Ušetříte si tak spoustu starostí a času s prověřováním jednotlivých poskytovatelů. Navíc vám srovnání pomůže ušetřit – dodavatele si jednoduše seřadíte od nejnižší ceny a pak už jen vyberete toho, který nabízí služby podle vašich potřeb.