Domácnost

7 důvodů, proč přejít na vytápění plynem

Plyn jako zdroj vytápění se v českých domácnostech těší nemalé oblibě. Řekneme si důvody, proč tomu tak je, a vyjmenujeme si jich rovnou sedm.

7 důvodů, proč přejít na vytápění plynem
7 důvodů, proč přejít na vytápění plynem

Typy plynového vytápění

Než si uvedeme konkrétní důvody, proč si pořizovat plynové topení, podívejme se na jednotlivé typy plynového vytápění. V základu jde o rozdělení na lokální plynové topení (plynový přímotop, tzv. vafky) a plynový kotel (klasický, kondenzační). Plynové kotle se dále rozdělují podle způsobu ohřevu vody a jejich výkon a velikost závisí také na použití v domácnosti. 

Zatímco plynové přímotopy mají svou popularitu dávno za sebou, nejoblíbenější a také nejúspornější jsou kondenzační plynové kotle s účinností až 98 %. Jsou sice dražší než přímotop, který se hodí spíše do malých objektů, ale celkově vám ve standardní domácnosti ušetří nemalé náklady za vytápění.   

Nevýhody lokálních plynových topidel:

Zjistěte, jak funguje plynový kondenzační kotel

7 důvodů pro vytápění plynovým kotlem

A teď už pojďme na jednotlivé tipy, které vás možná přesvědčí, proč zachovat, případně nově instalovat topení na plyn. To je totiž často výhodnější než vytápění elektřinou nebo investice do tepelného čerpadla. A to zejména ve chvíli, kdy jste vlastníkem starší nemovitosti a plynové vytápění v ní bylo instalováno původně. 

Nízké pořizovací náklady a velký výběr

Pořízení nebo výměna plynového kotle není tak nákladná jako instalace jiných typů vytápění, například fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla. Tyto alternativní zdroje je totiž ideální kombinovat i s dalším, záložním zdrojem vytápění nebo zdrojem ohřevu užitkové vody. 

Proto si i novostavby pro jistotu pořizují například kamna na tuhá paliva, kotel na pelety, nebo kombinují tepelné čerpadlo s fotovoltaikou a elektrickým kotlem. Ojedinělé ale není ani využití tepelného čerpadla právě v kombinaci s plynovým kotlem. 

A zatímco za pořízení tepelného čerpadla se solárními panely zaplatíte až 480 000 Kč, v případě instalace plynového vytápění je to okolo 180 000 Kč.

Faktem je, že se na pořízení i výměnu plynového kotle bohužel již nevztahují státní dotace, tedy finanční podpora domácnostem (Nová zelená úsporám, Oprav dům po babičce aj.), ale i v případě tepelného čerpadla a fotovoltaiky, které jsou těmito dotacemi podporovány, musíte často více jak 50 % našetřit ze svého. 

Pokud si pořizujete plynové vytápění jako nový zdroj, počítejte s těmito průměrnými náklady:

Projektová dokumentace cca 10 000 Kč až 15 000 Kč
Výkopové práce a plynová přípojka a instalace 2 metrů potrubí cca 33 000 Kč (+ 2 600 Kč za každý metr potrubí)
Cena radiátorů 5 000 Kč až 7 000 Kč za kus
Cena středního plynového kondenzačního kotle cca 50 000 Kč
Montáž kotle, vyvložkování komínu a svod kondenzátu do kanalizace (+ další práce) cca 20 000 Kč
Celková cena za nové plynové vytápění cca 130 000 Kč až 200 000 Kč

Zdroj: gasnet.cz

Na trhu je z čeho vybírat

Plynové kotle se prodávají už několik dekád a také to má svou výhodu. Na výběr je opravdu velké množství značek a typů podle toho, jaký plynový kotel do své domácnosti potřebujete a k čemu ho používáte.

Také existuje velké množství topenářů, kteří se servisem a opravou plynového vytápění zabývají, a to v dostatečné kvalitě práce. Plynové kotle se tak pohybují v různých cenových relacích. Ty nejmenší a nejlevnější začínají okolo 30 000 Kč, střední pak stojí zhruba 50 000 Kč a ty největší mohou dosáhnout cenovky 80 000 Kč.

Naopak tepelné čerpadlo země-voda mívá průměrnou cenu 200 000 Kč a dražší je také montáž.  

Údržba plynového kotle

Nespornou výhodou plynového kotle jsou nízké náklady na jeho údržbu. Jako domácnost nemáte oproti podnikatelům zákonou povinnost zajišťovat si provozní revizi kotle. Přesto se doporučuje provádět alespoň servisní prohlídku každý rok před topnou sezonou a revizi alespoň jednou za dva až tři roky. Za revizi plynového kotle zaplatíte 2 000 až 2 500 Kč. Servisní prohlídka se pohybuje mezi 500 Kč a 1 500 Kč. 

Díky pravidelným kontrolám a servisu plynového kotle můžete prodloužit jeho životnost, která se pohybuje mezi 15 a 20 lety. Po tuto dobu většinou nemusíte investovat žádné velké částky do výraznějších oprav nebo výměny.

Oproti tomu například tepelné čerpadlo, které obsahuje více jak 5 tun ekvivalentu CO2 fluorovaných skleníkových plynů, musí mít povinnou revizi každý rok u menších zařízení, v případě větších zařízení dokonce jednou za 6 měsíců. Její cena není většinou více jak 1 500 Kč. U běžných tepelných čerpadel v domácnostech jinak povinnost revize a servisních prohlídek není, jsou jen doporučené, ale i tak je mohou mít výrobci čerpadel ve svých smluvních podmínkách zavedeny. 

Servisní prohlídka by se měla u tepelných čerpadel provádět také každý rok před topnou sezonou (případně před létem, pokud je čerpadlo určeno i k chlazení) a podle typu čerpadla se pohybuje v rozmezí od 1 800 Kč až klidně do 5 000 Kč bez dopravy a oprav. Pokud ji tedy výrobce nenabízí zdarma v rámci záruky.

Účinnost vytápění a kombinace s jinými zdroji

Plynové kondenzační kotle jsou vysoce efektivní zařízení s účinností až 98 %, což je výrazně více než u klasických kotlů. Díky kondenzační technologii dokáží využít teplo, které je obsažené v odváděných spalinách. To pak snižuje celkovou spotřebu plynu a vede k výrazným úsporám na nákladech za energie.

Nejvyšší účinnost mají plynové kotle u starších domů, kde často dochází ke kombinaci s tepelným čerpadlem jako ideálním hybridním vytápěním. Plynový kotel se k tepelnému čerpadlu jednoduše připojí a spínají mezi sebou podle potřeby.

Zdaleka nejvýhodněji vychází vytápění plynem ve srovnání s vytápění elektřinou. Elektrický kotel je sice ještě levnější na pořízení a instalaci, ale proti plynu hovoří mnohem vyšší ceny elektřiny na trhu a v cenících dodavatelů. Pokud tedy nemáte novostavbu, příliš díky elektrokotli, ale ani fotovoltaice na vytápění neuspoříte.

D57D: Sazba za tepelné čerpadlo, která vám ušetří tisíce korun

Flexibilní instalace

Oproti jiným zdrojům vytápění, jako je kotel na peletky nebo tepelné čerpadlo, lze plynový kotel instalovat v podstatě kdekoliv v domě. Nezabere tolik místa a jeho chod je velmi tichý, takže nikoho v domácnosti neruší.

Stabilní dodávky

Tímto se dostáváme k samotnému plynu jako komoditě. I přes problematický rok 2022, kdy začala ruská agrese na Ukrajině a s tím i potíže s dodávkami plynu do zemí Evropské unie, se podařilo pomocí nových dodávek mimo Ruskou federaci zajistit dostatečné množství plynu pro celou topnou sezonu.

Navíc se dodávky celkově opět stabilizovaly a cena plynu tak na trzích stále klesá. Jak je vidět, ani takto velká krize nijak zvlášť dodávkami plynu neotřásla a stále se jedná o jeden z nejstabilnějších fosilních zdrojů energie, který je díky nízkým emisím CO2 při spalování i šetrný k životnímu prostředí.

Cena plynu na trhu

Plyn je komodita, která se obchoduje na burze. Její ceny jsou ovlivněny nabídkou, poptávkou, ale i děním ve světě. Největší výkyv cen plynu začal na denním trhu v roce 2021 (průměr 112,7 eur/MWh v prosinci) a dosáhl svého vrcholu v srpnu 2022 (průměr 231,9 eur/MWh). V současnosti se cena za MWh plynu na denním trhu pohybuje v hodnotách 31,3 eur/MWh (průměr za duben 2024).

Z pohledu posledních dvou let je plyn zdaleka nejlevnější, i když se jen stěží vrátí na hodnoty v roce 2020 (roční průměr 10 eur/MWh). Díky zlevňování trhu mohou ale dodavatelé už od roku 2023 nabízet nové produkty s výhodnými cenami. Stačí proto jejich nabídky sledovat pomocí online srovnávačů, jako je například srovnávač od společnosti Ušetřeno.cz.

Jak se měnila průměrná roční cena plynu na denním trhu?

2020 2021 2022 2023 2024
10 EUR/MWh 47 EUR/MWh 123,4 EUR/MWh 42,7 EUR/MWh 30,3 EUR/MWh (údaj platný k 9. 5. 2024)

Zdroj: spotmarketindex.cz

Ceny plynu 2024 – Pražská plynárenská, Centropol, MND

Plynové vytápění a EU

O nevýhodnosti pořízení plynového kotle se v současnosti hovoří v souvislosti s projednáváním možného zákazu prodeje plynových kotlů Evropskou komisí od roku 2029 a úplného zastavení vytápění domácností plynem od roku 2040. V médiích se tak začaly šířit ne úplně podložené informace o tom, že české domácnosti nebudou moci topit plynem a kvůli rozhodnutí EU bude nutné složitě hledat náhrady a finanční prostředky na pořízení tepelných čerpadel. Evropská komise ale tuto novou směrnici nevydala, i když projednávána byla. 

Proti směrnici se ozvalo několik členských států a prošla tak velkou kritikou. Problematický by byl příliš rychlý přechod na alternativní a hybridní způsoby vytápění, doprovázený sociálními nerovnostmi. V České republice využívá plyn k vytápění více jak 1,7 milionů domácností, a to zejména ve starších rodinných a obytných domech.

Navíc se jedná o návrh revize tzv. ekodesignu z nařízení Evropské komise z roku 2013, který byl zpracováván v době největší plynové krize v roce 2022. Do té doby se dodávky plynu podařilo stabilizovat, takže již odpadá toto radikálnější řešení. Navíc, jak se zdá, nebylo by zcela reálné legislativně tak rychle implementovat úplně novou metodiku o hybridním vytápění.

To znamená, že plynové vytápění u starších i úplně nových domů bude nejen stále možné, ale také výhodné pro peněženky českých domácností. Pořízení nového plynového kotle se nemusíte bát a rozhodně o něm uvažujte i v kombinaci s jinými obnovitelnými zdroji energie.