Domácnost

Cena plynu za m3: Jak ji spočítat?

Na plynoměru vidíte spotřebu v m3, fakturu vám dodavatel vystavuje v kilowatthodinách a v cenících uvádí megawatthodiny. Jak se v jednotkách vyznat a kolik vlastně platíte za každý spotřebovaný kubík plynu?

Cena plynu za m3: Jak ji spočítat?
Cena plynu za m3: Jak ji spočítat?

Přepočet m3 na kWh

Plynoměr měří spotřebu zemního plynu v metrech krychlových (m3), což je objemová jednotka. Váš dodavatel ale udává na faktuře spotřebu zemního plynu v kilowatthodinách (kWh) a v cenících v megawatthodinách (MWh), což jsou energetické jednotky. Nový způsob účtování vstoupil v platnost od 1. dubna 2001.

Tisíce korun můžete ušetřit prostřednictvím jednoduché změny dodavatele

Pro přepočet platí následující vzorec:

objemový koeficient × spalné teplo objemové × odebrané m3 plynu = odebrané kWh plynu

Přibližně platí, že:

1 m3 = 10,55 kWh = 0,01055 MWh

To je ale pouze zprůměrovaná hodnota. V každém metru krychlovém plynu je totiž obsaženo jiné množství energie. Objemový koeficient zohledňuje vliv tlaku a teploty plynu v plynoměru v porovnání s tlakem a teplotou atmosféry. Množství spalného tepla pak závisí především na kvalitě a přesném složení zemního plynu.

Vyúčtování elektřiny: Jak vyčíst z faktury za energie vše, co potřebujete

Právě z toho důvodu je fakturace plynu v energetických jednotkách férovější, protože lépe reflektuje, kolik energie získáte z dodaného množství zemního plynu.

Jak spočítat cenu plynu za m3

Na základě výše uvedeného vzorce si již jednoduše dopočítáte, jak vysoká je cena plynu za m3. Ve vyúčtování dohledejte průměrnou účtovanou jednotku bez DPH, tzn. cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu bez daně.

Tuto částku vynásobíte objemovým koeficientem a spalným teplem, čímž získáte cenu plynu za m3. Pro přibližný přepočet můžete opět použít vztah 1 m3 = 10,55 kWh.

Například cena za každou spotřebovanou jednotku plynu je 1,50 Kč/kWh bez DPH. Přibližně platí, že za metr krychlový zaplatíte 1,5 × 10,55 = 15,8 Kč. Cena plynu za m3 je tedy cca 16 Kč bez DPH.

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?

Co tvoří cenu zemního plynu?

Při tomto výpočtu se zohledňuje pouze jednotková cena plynu na základě spotřeby. To ale není jediná částka, kterou jako odběratel platíte. Cena plynu se totiž skládá z několika složek.

Cena zemního plynu je tvořena regulovanou a neregulovanou částí. Regulovaná část se řídí zákony a nařízením Energetického regulačního úřadu. Patří do ní zejména poplatky distributorovi za přepravu plynu a rezervovanou kapacitu, dále také platba za činnost operátora trhu. Regulovaná složka tvoří přibližně 25 % vašich celkových plateb za zemní plyn a její výši nemůžete nijak ovlivnit.

Neregulovanou část ceny plynu určuje každý dodavatel individuálně a činí asi 75 % celkových plateb za plyn, proto představuje skvělou příležitost pro úsporu. Součástí neregulované ceny je platba za každou spotřebovanou megawatthodinu a měsíční poplatek za služby dodavatele, který je stanovený fixní částkou. Jednotková cena plynu i výše měsíčního poplatku za služby se u jednotlivých dodavatelů může lišit až o desítky procent. Proto se vyplatí udělat si srovnání dodavatelů a vybrat si toho nejvýhodnějšího.

Kontakty největších dodavatelů elektřiny a plynu

Srovnejte si dodavatele online a ušetřete

Na českém trhu působí desítky dodavatelů a vy si můžete svobodně zvolit, od koho budete odebírat zemní plyn. Srovnejte si dodavatele plynu pohodlně online ze svého počítače nebo mobilu. Podle roční spotřeby získáte nabídky přímo na míru vašim potřebám. Díky změně dodavatele můžete ročně ušetřit až tisíce korun. V roce 2020 se pro změnu dodavatele plynu rozhodlo 200 tisíc odběratelů a mezi nejčastější důvody patří právě vysoké ceny.