Vše o elektřině

Ceny plynu 2022: Bude vytápění luxusem?

V závěru letošního roku se ceny zemního plynu pro domácnosti překotně zvyšují. Na vině je dlouhá loňská zima i nedostatek plynu z Ruska, které se omezením dodávek snaží vystupňovat tlak na spuštění plynovodu Nord Stream 2. Jaké budou ceny plynu pro domácnosti v roce 2022?

Ceny plynu 2022: Bude vytápění luxusem?
Ceny plynu 2022: Bude vytápění luxusem?

Plyn zdražuje ještě rychleji než elektřina

Snad každý týden oznámí další dodavatel, že bude měnit ceníky a zvyšovat ceny zemního plynu pro domácnosti. A není se čemu divit – ceny zemního plynu na burze vystřelily do nevídaných výšin. Oproti loňskému podzimu se jedna megawatthodina zemního plynu obchoduje na Pražské burze za 4–5× vyšší cenu.

Podstatný růst velkoobchodních cen se samozřejmě musí projevit i v cenících dodavatelů. Větší hráči zatím zdražují pozvolněji, protože nakoupili s předstihem ještě levnější plyn, výraznější zvýšení cen se tak projevuje spíše u produktů s fixací na několik let. Menší dodavatelé však přistupují k razantnímu zdražení – například dodavatel PRIMAGAS zvýšil cenu za 1 MWh zemního plynu o 222 %.

Srovnejte si cenu elektřiny a zjistěte, kolik můžete ušetřit

Co stojí za vysokými cenami plynu na burze?

Na trh se zemním plynem aktuálně působí hned několik faktorů, které se podílí na růstu cen. Prvotní problémy začaly již po loňské topné sezóně, kdy se vyprázdnily zásobníky zemního plynu po celé Evropě. Loňská zima byla dlouhá a chladná, proto byla spotřeba plynu na vytápění velmi vysoká a zásobníky se nepodařilo zcela doplnit ani během léta. Stejně tak vzrostl zájem o plyn díky oživení ekonomiky po pandemii covid-19 – jakmile se rozběhlo hospodářství na plné obrátky, vzrostla poptávka po energiích a surovinách, včetně zemního plynu.

Ceny elektřiny 2022: Očekávejte masivní zdražení

Více plynu je potřeba také pro provoz plynových elektráren. Ty totiž letos musely vyvažovat nedostatečnou výrobu z větrných elektráren kvůli nepříznivému počasí a rovněž nahrazují výrobu uhelných elektráren – jejich provoz zdražují vysoké ceny za emisní povolenky.

Zvýšená poptávka po plynu je jen jedna strana mince. Zemního plynu do Evropy neproudí dostatek. Během léta se zastavily dodávky z Ruska přes ukrajinský plynovod kvůli neshodám zemí ohledně smluv a plateb, ale méně plynu proudilo také přes Bělorusko a Polsko. Odborníci se domnívají, že tak Rusko tlačí na spuštění plynovodu Nord Stream 2, i když Gazprom toto tvrzení popřel. Případem se však již zabývá Evropská komise kvůli podezření z manipulace trhu.

Pokles cen na burze nejspíš až po topné sezóně

Cena plynu na burze se v posledním měsíci mírně stabilizovala a pohybuje se kolem 60 eur za megawatthodinu. To je ale čtyřnásobek loňských cen a vzhledem k tomu, že právě začala další topná sezóna, se nedá očekávat, že by v následujících měsících došlo k rapidnímu poklesu cen. K tomu by mohlo dojít až po zimě. Velký vliv bude mít také vývoj kolem zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 – ten byl dokončen na začátku září a nyní se čeká na povolení od německého regulátora, aby plyn mohl začít proudit. Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a.s. k tomu říká: „Cena plynu se začne snižovat, jakmile se plně zprovozní plynovod Nord Stream 2. Díky tomu se zvýší dodávky plynu do Evropy, což povede k poklesu ceny. K poklesu cen by měl přispět i konec topné sezóny, takže již v průběhu jara zažijeme cenový sešup na energetických burzách.

Michal Les: Silová elektřina zdražuje o 20 %, plošně ceny porostou příští rok

V roce 2022 si domácnosti za plyn připlatí

Pokud dojde ke zlevnění zemního plynu po topné sezóně, bude ještě nějakou dobu trvat, než se snížení cen promítne do ceníků dodavatelů. V příštím roce by tak domácnosti měly počítat s citelně vyššími účty za plyn, než byly zvyklé v předchozích letech. „U plynu se průměrné platby domácností zvýší o polovinu až o 70 %. Důvodem je, že nejen samotný plyn zdražoval více než elektřina, ale samotná komodita tvoří v celkové ceně plynu téměř 70 %. Znamená to, že každé zdražení na burze se výrazně promítne do celkové platby,“ uvádí Michal Les, energetický analytik Ušetřeno.cz. „Klientům zkrachovalé Bohemia Energy se mohou platby dokonce ztrojnásobit, jelikož ceny u dodavatelů poslední instance jsou výrazně vyšší, než je možné v současnosti získat na trhu,“ dodává.

Topná sezóna 2021/2022 se tak některým rodinám opravdu prodraží. Domácnosti, které jsou momentálně u dodavatele poslední instance, by si tak neprodleně měly najít nového dodavatele plynu.