Vše o elektřině

Distributor, nebo dodavatel? Kdo je kdo?

Než vám elektřina rozsvítí žárovku, rozžhaví sporák nebo ohřeje vodu, musí nejdřív urazit dlouhou cestu. Z elektrárny putuje přenosovou sítí (soustava větších drátů a kabelů) na velké vzdálenosti a ve velkých objemech do rozvoden, odkud se dostává do distribuční sítě. Až menší dráty distribuční sítě se dostanou přímo do domácností. A kde stojí dodavatel?

Distributor, nebo dodavatel? Kdo je kdo?
Distributor, nebo dodavatel? Kdo je kdo?

Celé tohle dlouhé cestování vašeho dodavatele vlastně vůbec nezajímá. Elektrickou energii sice nakoupíte u jednoho z desítek dodavatelů, kteří mají licenci k jejímu prodeji, ale o samotnou dopravu proudu až k vám domů se starají distributoři elektřiny.

Změna distribuční sazby: Jak na to a kdy o ní uvažovat?

Distribuční oblasti

Na českém trhu působí tři distributoři elektřiny (ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PRE Distribuce). Každý z nich rozvádí elektrickou energii pro odběratele na určitém vymezeném území, tedy v distribuční oblasti

mapa distribuce elektřiny

Distributor elektřiny

Provozuje vedení elektrických drátů a je zodpovědný za přenos elektřiny. Každý ze třech distributorů (ČEZ, E.ON a PRE) v ČR spravuje určitou část území. Zákazníci tak nemohou svého distributora narozdíl od dodavatele změnit.

To znamená, že distributor elektřiny funguje v daném místě pouze jeden, a proto ho nemůžete měnit jako u dodavatelů. Distributor si ale nemůže počínat jako samovládce a dělat si s bezmocnými odběrateli ve své distribuční oblasti, co se mu zlíbí. Samotná distribuce elektřiny stejně jako její cena podléhá regulaci ze strany Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Ten každý rok stanovuje výši poplatku za distribuční služby, který pak najdete ve vašem ročním vyúčtování za energie. Distribuce elektřiny představuje zhruba třetinu celkové ceny, kterou domácnosti zaplatí.

Kromě přenosu elektrické energie k zákazníkům provádí distributor elektřiny také odečty stavu elektroměrů nebo musí řešit případné poruchy a havárie distribuční sítě. Pokud dojde k výpadku proudu nebo jiné technické závadě, musí se právě distributor elektřiny co nejdříve postarat o to, aby byly dodávky elektrické energie zase obnoveny. 

Co má tedy na starosti dodavatel?

Zatímco distributor zajišťuje pouze „dopravu“ elektřiny do vašeho odběrného místa, dodavatel se zabývá obchodováním a je to právě on, kdo vám energie v konečném výsledku prodá. Kupujete od něj samotnou komoditu, tedy koncovou silovou elektřinu. Narozdíl od distributora, dodavatele si můžete svobodně zvolit a dokonce máte právo ho měnit tak často, jak vám umožňuje smlouva. Vybírat můžete buď z tradičních dodavatelů, jako jsou například E.ON nebo ČEZ, nebo z alternativních, kteří vstoupili na trh až po liberalizaci v roce 2006. Který z nich pro vás bude ten nejlepší, záleží na více faktorech. V první řadě je pro mnoho odběratelů důležitá cena, roli však hraje i důvěryhodnost nebo další doplňkové služby. Nejlépe uděláte, když si jednotlivé dodavatele detailně prověříte, třeba v naší jednoduché kalkulačce:

Srovnejte si nabídky dodavatelů. Vyzkoušet!

Kolik zaplatíze za distribuci elektřiny v roce 2020?

U klasické domácnosti, která za rok odebere 2 200 kWh elektřiny, putuje zhruba 45 % celkového účtu za elektrickou energii právě na distributorovi.

Výdaje na distribuci elektřiny v roce 2020 u běžné domácnosti

distribuční region celkové výdaje za elektřinu náklady na distribuci (Kč) náklady na distribuci (%)
ČEZ 14 192 Kč 6 199 Kč 44 %
E.ON 14 209 Kč 6 418 Kč 45 %
PRE 12 894 Kč 5 824 Kč 45 %

Tabulka: Uvádíme ceny elektřiny standardních produktů dominantních dodavatelů v daném distribučním regionu dle kalkulačky TZB info. Počítáme se spotřebou 2,2 MWh ročně v distribuční sazbě D02d a jističem o valikosti 3 x 25A včetně.

Poplatky za distribuci elektřiny 2021-2025

Distribuční poplatky v dalších letech budou růst, v mnoha případech však nepřesáhnou inflační cíl České národní banky. Vyplývá to ze Zásad cenové regulace pro V. regulační období, které vydal Energetický regulační úřad.

Důvodem je, že vlivem rozvoje obnovitelných zdrojů budou distributoři nuceni značně do sítí investovat. Podrobně si o tom přečtěte v článku: Jak se budou vyvíjet ceny za distribuci elektřiny? ERÚ vydal nový výhled

Meziroční změna ceny distribuce elektřiny

 

2021

2022

2023

2024

2025

ČEZ Distribuce a. s.

-2,8%

1,9%

2,3%

2,4%

2,2%

E.ON Distribuce a. s.

-0,1%

2,1%

1,0%

0,3%

2,5%

PREdistribuce a. s.

-2,0%

0,8%

0,0%

-0,3%

0,1%

Celkem

-2,0%

1,8%

1,6%

1,5%

2,0%

Zdroj: ERÚ