Vše o elektřině

Distributor, nebo dodavatel? Kdo je kdo?

Vědět, jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem elektřiny, je důležité. Elektřina k vám domů urazí dlouhou cestu: z elektrárny do rozvoden a odsud do vaší domácnosti. Tato cesta se podílí na konečné ceně, kterou platíte ve fakturách. Pojďme si o distributorovi a dodavateli elektrické energie povědět více.

Distributor, nebo dodavatel? Kdo je kdo?
Distributor, nebo dodavatel? Kdo je kdo?

Distributoři elektřiny

Rozdíl mezi distributorem a dodavatelem elektrické energie je zásadní. Pokud jejich činnost pochopíte, budete také vědět, na koho se v případě různých potíží obrátit. 
Začneme distributory elektřiny. Na českém trhu působí celkem tři distributoři (ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce). Každý z nich rozvádí elektrickou energii pro odběratele na určitém vymezeném území, tedy v distribuční oblasti

Distribuční oblasti v ČR

Distributor elektřiny

Provozuje vedení elektrických drátů a je zodpovědný za přenos elektřiny. Každý ze třech distributorů (ČEZ, E.ON a PRE) v ČR spravuje určitou část území. Zákazníci tak nemohou svého distributora narozdíl od dodavatele změnit.

To znamená, že distributor elektřiny funguje v daném místě pouze jeden, a proto ho nemůžete měnit jako v případě dodavatelů. Samotná distribuce elektřiny stejně jako její cena podléhá regulaci ze strany Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Kromě přenosu elektrické energie k zákazníkům provádí distributor elektřiny také odečty stavu elektroměrů nebo musí řešit případné poruchy a havárie distribuční sítě. Pokud dojde k výpadku proudu nebo jiné technické závadě, musí se právě distributor elektřiny co nejdříve postarat o to, aby byly dodávky elektrické energie zase obnoveny. 

Co má na starosti dodavatel

Zatímco distributor zajišťuje pouze „dopravu“ elektřiny do vašeho odběrného místa, dodavatel se zabývá obchodováním a je to právě on, kdo vám energie v konečném výsledku prodá. Kupujete od něj samotnou komoditu, tedy koncovou silovou elektřinu. Dodavatele si můžete svobodně zvolit a dokonce máte právo ho měnit tak často, jak vám umožňuje smlouva. Díky liberalizaci energetického trhu v roce 2006 můžete vybírat z velkého množství velkých i malých dodavatelů. Který z nich pro vás bude ten nejlepší, záleží na více faktorech. V první řadě je pro mnoho odběratelů důležitá cena, roli však hraje i důvěryhodnost nebo kvalita zákaznického servisu. Nejlépe uděláte, když si jednotlivé dodavatele detailně prověříte, třeba v naší jednoduché kalkulačce:

Srovnejte si nabídky dodavatelů. Vyzkoušet!

Kdo je dodavatel poslední instance?

DPI, tedy dodavatel poslední instance, je ten dodavatel, který okamžitě přebírá odběrná místa jiného dodavatele v úpadku. Díky tomu mohou domácnosti a firmy využívat elektřinu bez jakéhokoliv omezení. Problém ale může nastat u rozdílné ceny a obchodních podmínek, ty má logicky každý dodavatel jiné. A právě tento problém se ukázal v celé šíři na podzim roku 2021, kdy došlo ke krachu dodavatele Bohemia Energy. Kvůli tomu se přibližně milion odběrných míst ocitlo bez dodavatele a přešlo pod DPI. Tito dodavatelé, kteří nové klienty přebrali, pro ně také museli nakoupit velké množství energie, ale za mnohem vyšší částky než u stávajících klientů, protože cena elektřiny ve stejné době skokově vyrostla. Velká část odběratelů tak musela platit až 3× vyšší zálohy.

Z čeho se skládá cena elektřiny

Už víme, co má na starosti distributor a dodavatel elektřiny. Pojďme si proto vysvětlit, jak jejich činnost ovlivňuje cenu elektřiny. Její výsledná cena, kterou platíte ve vyúčtování, se skládá hned z několika částí. Zjednodušeně se rozděluje na neregulovanou část (tu nabízí dodavatel) a regulovanou část (tu určuje stát, respektive Energetický regulační úřad).

Neregulovanou část ceny znáte jako obchodní cenu silové elektřiny. Dodavatel po nákupu elektřiny na burze tedy dodává samotný proud, za který nabízí svou vlastní obchodní cenu, ale k tomu potřebuje využít distribuční síť, tedy rozsáhlou infrastrukturu, kterou naopak udržuje distributor. Regulovaná část ceny zahrnuje mimo jiné poplatky pro udržování, obnovu a modernizaci energetické sítě. Regulovaná cena se liší v každé distribuční oblasti, přičemž tuto cenu platí všichni odběratelé v rámci dané oblasti.

Co obsahuje regulovaná část ceny

Regulovaná část elektřiny se podílí zhruba na třetině celkové ceny, kterou za elektřinu zaplatíte. Tato cena se každoročně mění, ale ani odběratelé ani dodavatelé její výši nemohou nijak ovlivnit.

Poplatky regulované části ceny jsou:

- měsíční poplatek za jistič,

- cena distribuce podle typu spotřeby (vysoký a nízký tarif),

- měsíční poplatek za činnost operátora trhu (OTE),

- systémové služby na základě spotřeby MWh,

Změna distribuční sazby: Jak na to a kdy o ní uvažovat?

Kolik zaplatíze za distribuci elektřiny v roce 2024?

Abyste si mohli spočítat cenu elektřiny, je dobré znát vaši průměrnou roční spotřebu a distribuční sazbu. Distribuční sazba elektřiny má různá označení (například D02d) podle toho, jak vysokou máte spotřebu a jaký typ spotřebičů využíváte (například běžné spotřebiče, nabíječku elektromobilu, fotovoltaiku, tepelné čerpadlo, přímotopy k vytápění, elektrický bojler na ohřev vody a další). Některé distribuční sazby také využívají dva tarify – nízký (NT) a vysoký (VT). Ty pak nazýváme dvoutarifní, zatímco sazby jen s vysokým tarifem jsou jednotarifní (zmíněná D02d). 

Pro modelový výpočet jsme využili ceníky bez fixace na dobu neurčitou od 3 největších dodavatelských společností a zaměřili jsme se na regulovanou cenu s DPH za distribuci v jednotlivých distribučních sazbách a distribučních územích. Cena neobsahuje poplatek za jistič, systémové služby, daň z elektřiny ani činnost OTE. Nejedná se tedy o celkovou cenu, která obsahuje i tyto poplatky + obchodní neregulovanou část. 

Cena za distribuované množství elektřiny v roce 2024

Dodavatel (distribuční oblast) cena za distribuci D02d za MWh (ve vysokém tarifu) cena za distribuci D25d za MWh (ve vysokém a nízkém tarifu) cena za distribuci D56d za MWh (ve vysokém a nízkém tarifu)

ČEZ (oblast ČEZ Distribuce)

2 438,95 Kč (VT) 2 607,76 Kč (VT) 530,09 Kč (NT) 784,83 Kč (VT) 530,09 Kč (NT)
E.ON (oblast EG.D) 2 541,96 Kč (VT) 2 492,35 Kč (VT) 545,02 Kč (NT)

779,60 Kč (VT) 545,02 Kč (NT)

PRE (oblast PREdistribuce) 1 388,28 Kč (VT) 1 510,94 Kč (VT) 206,48 Kč (NT)

273,10 Kč (VT) 530,09 Kč (NT)

Zdroj: Ceníky ČEZ, E.ON, PRE.

Poplatky za distribuci elektřiny 2021–2024

Distribuční poplatky v jednotlivých letech postupně rostly, ale naposledy došlo k výraznějšímu navýšení v roce 2024. Cena za distribuci elektřiny v roce 2023 tedy byla výrazně nižší, než je tomu od roku 2024. Vyplývá to ze Zásad cenové regulace pro V. regulační období, které vydal Energetický regulační úřad.

Důvodem je inflace, důraz na rozvoj obnovitelných zdrojů a celková modernizace sítě.