Vše o elektřině

Neplaťte elektřinu za zloděje: Jak zjistit černý odběr elektrické energie?

Podle regulátora trhu s energiemi spolykají náklady na ztráty způsobené černými odběry zhruba 6 % účtů za elektřinu. Běžná domácnost tedy zaplatí za zloděje pár set korun ročně. Kdo topí přímotopy, nedobrovolně sponzoruje podvodníky ještě vyšší částkou. Jak odhalíte neoprávněný odběr elektřiny a na co si dát pozor u vlastního elektroměru?

Neplaťte elektřinu za zloděje: Jak zjistit černý odběr elektrické energie?
Neplaťte elektřinu za zloděje: Jak zjistit černý odběr elektrické energie?

Jak se na neoprávněný odběr elektřiny dívá zákon? Z pohledu spotřebitele poměrně přísně. Stejně jako tachometr měří ujeté kilometry vozidla, elektroměr počítá spotřebované kilowatthodiny v domácnosti.

5+1 tip jak ušetřit za elektřinu

počet hlasů: 15

Zatímco na tachometr vám nikdo jen tak nesáhne, pokud zrovna nepadne do oka gangu vykradačů aut, měřidlo elektřiny bývá většinou umístěno na veřejně přístupném místě, takže ho prakticky může poškodit každý, kdo se jen mihne kolem. 

Trápí vás vysoká spotřeba elektřiny? Odhalte energetické žrouty ve vaší domácnosti! Pusťte mě na ty žrouty!

Já nic, já muzikant u přetočeného elektroměru většinou nezabírá

Zároveň ale podle zákona odběratel nese úplnou odpovědnost za jeho zabezpečení proti neoprávněné manipulaci.  Platí zde totiž objektivní odpovědnost za černý odběr. Jinými slovy, pokud při kontrole u vás najdou přetočený elektroměr, nepřihlíží se k tomu, kdo měl v podvodu prsty, účet za náhradu škody automaticky putuje za majitelem měřidla. 

Ve výjimečných případech dokáže odběratele zprostit odpovědnosti pouze soud, ale člověk se musí pustit do právní bitvy s nejistým koncem. V podobných případech, kdy spotřebitelé tvrdili, že s jejich elektroměrem musel manipulovat někdo cizí, totiž české soudy rozhodovaly různě.

Tučnou sankci za černý odběr elektřiny může zmírnit pouze soud

počet hlasů: 12

Neplaťte za nepozorné nájemníky

Proto, stejně jako když občas kontrolujete stav financí na svém účtu, byste měli někdy mrknout i na to, jestli je kryt na vašem měřidle neporušený, nebo jestli se zničehonic výrazně nezvedla, nebo nepoklesla spotřeba vaší domácnosti. Pokud byt pronajímáte, doporučujeme nechat přepsat dodavatelskou smlouvu na nájemníky, abyste se vyhnuli riziku, že budete právně popotahováni za cizí problémy s černým odběrem. 

U poškozené plomby ještě nejde do tuhého

Obvykle provádějí kontroly měřidel technici distribučních společností, když narazí na výrazné odchylky ve spotřebě elektřiny během zpracování hromadných dat. Kromě toho vyjíždějí i na „udání“ od anonymních informátorů. Samotné poškození plomby ještě neznamená, že jste spadli do černého odběru. Musí se prokázat, že došlo i k chybnému fungování elektroměru ve prospěch spotřebitele

Platíte za elektřinu vysoké částky? Zkuste si najít lepší nabídku!

Při odhalení krádeže elektřiny, technik odběratele odstřihne od proudu. Pokud nachytaný odběratel přistoupí na mimosoudní dohodu a souhlasí s uhrazením škody, znovu mu dodávky elektřiny obnoví. V opačném případě předává distributor celou záležitost policii a finanční újmu za nefakturovaný proud vymáhá soudně.

Jak nastražit past na nepoctivé sousedy?

Dostali jste podezření, že se vám někdo hrabal v rozvodech a teď se přiživuje na vaší elektřině? Zkuste jednoduchý test. Vypojte všechny spotřebiče na pár hodin nebo přes noc ze zásuvek, a sledujte, co se bude dít. (Ze zkoušky můžete případně vynechat lednici, když si z jejího energetického štítku zjistíte přibližný odběr energie.)

Na elektroměru vám naskákala nová čísla, přestože jste žádný proud ze sítě nečerpali? Pak zalarmujte svého distributora, aby přijel zjednat pořádek a odhalil zloděje i načerno připojené kabely.

Kontakty distributorů při podezření na černý odběr

Zloději elektřiny mohou skončit i ve vězení

A co když se potvrdí, že vaši sousedé opravdu odebírají elektřinu načerno? Za protiprávní jednání jim v přestupkovém řízení hrozí pokuta až 100 000 Kč. V extrémních případech však situace může být vyhodnocena i jako trestný čin krádeže, za který se běžně uděluje trest odnětí svobody. Nepoctivci by si tak klidně mohli posedět v chládku, a to na poměrně dlouhou dobu  6 měsíců až 3 roky.

K sankcím hrozícím ze zákona je navíc potřeba připočítat i pokutu účtovanou dodavatelem.

Tučnou sankci za černý odběr elektřiny může zmírnit pouze soud

počet hlasů: 12