Vše o elektřině

Michal Les: Silová elektřina zdražuje o 20 %, plošně ceny porostou příští rok

Světem obchází strašák vysoké inflace. Zdražují nejen cenné kovy, ale také i elektřina a plyn.

Michal Les: Silová elektřina zdražuje o 20 %, plošně ceny porostou příští rok
Michal Les: Silová elektřina zdražuje o 20 %, plošně ceny porostou příští rok

Cena elektřiny se meziročně téměř ztrojnásobila. Co se na trhu děje?

Značnou část toho, co se na trhu s elektřinou děje, lze připsat růstu cen emisních povolenek, která se meziročně více než zdvojnásobila. Cena emisních povolenek ve zkratce ovlivňuje náklady na výrobu elektřiny ze zdrojů, které nejsou považovány za ekologické.

Dalším faktorem, zejména na evropské úrovni, může být rostoucí poptávka po elektřině. Zejména přechod z fosilních paliv právě na elektřinu může poptávku a tedy i cenu zvyšovat. Zde je dobré podotknout, že přechod například k elektromobilitě či vytápění pomocí právě elektřiny je v jednotlivých zemích na různé úrovni, často vyšší než v ČR.

Zafixujte si ceny elektřiny v době, kdy není pozdě

Jak dodavatelé promítli rostoucí ceny na burze do svých ceníků?

Reakce dodavatelů jsou různé, někteří menší přestali úplně nabírat nové zákazníky, dalším příkladem může být snaha převést zákazníky z fixovaných produktů s nízkou cenou do takových produktů, které jsou pro dodavatele z dnešního pohledu výhodnější, například produkty kopírující ceny na velkoobchodním trhu.

Mimo těchto „atypických“ reakcí se dá říci, že postupně dochází k plošnému zdražování cen silové elektřiny o 15 – 20 %. Pokud však ceny na burze stále porostou dají se teoreticky očekávat i další vlny zdražování.

Je dobré připomenout, že cena silové elektřiny tvoří o něco méně než 50 % konečné ceny pro zákazníka. U plynu lze očekávat zdražení pro zákazníka až o 30 %. V současnosti je situace taková, že někteří dodavatelé již zdražili avšak existují tací již stále ještě vyčkávají. U plynu se poměr neregulované složky ceny, tedy té kterou ovlivňuje dodavatel, pohybuje okolo 70 %.

Dodavatel zvýšil ceny. Mohu se bránit?

Kam se cena za MWh může dostat u běžných ceníků a těch podpultových v příštím roce?

Již nyní se na trhu objevily produkty s cenou 3 400 Kč za MWh bez DPH. To je pro zatím však spíše výjimka. Nicméně je asi dobré si uvědomit, že ani dodavatelé elektřiny nemohou dlouhodobě a ve velkém množství prodávat komodity za nižší ceny, než za které je nakoupí.

Jaké mám možnosti, pokud chci na elektřině ušetřit?

V současné době je stále ještě možné najít na trhu produkty, kterých se zdražení prozatím nedotklo. Je také dobré myslet na fixaci, a tedy možné zajištění výhodných cen na co nejdelší dobu.

V tomto ohledu není špatnou možností zvolit služby srovnávacího portálu, který má k dispozice produkty od více dodavatelů a je schopen je pro zákazníka porovnat a případně i pomoci při výběru toho nevýhodnějšího. 

Energetická chudoba je realitou, vláda nesmí zavírat oči, varují odboráři

Srovnejte si ceny elektřiny a ušetřete průměrně 3000 Kč změnou dodavatele