Vše o elektřině

Ceny elektřiny 2022: Očekávejte masivní zdražení

Ceny elektřiny v závěru letošního roku výrazně rostou a jinak tomu nebude ani v příštím roce. Skokové zdražení elektrické energie na burze se do ceníků dodavatelů promítá postupně, a tak můžete zdražovací dopisy očekávat i po novém roce.

Ceny elektřiny 2022: Očekávejte masivní zdražení
Ceny elektřiny 2022: Očekávejte masivní zdražení

Proč elektřina tak rychle zdražuje?

Růst cen elektřiny je kombinací několika faktorů, a proto se nedá očekávat, že se vyřeší během pár týdnů. Podívejte se na pár událostí, které se promítly do velkoobchodních cen elektřiny.

Srovnejte si ceny dodavatelů elektřiny a zjistěte, kolik můžete ušetřit

Krach Bohemia Energy: Jak mám postupovat? (NÁVOD)

Velkoobchodní ceny v cenících dodavatelů?

Jak vlastně funguje trh s elektřinou? Obchodníci – dodavatelé si mohou vybrat, zda dají přednost dlouhodobým kontraktům nebo budou elektrickou energii nakupovat raději na krátkodobém trhu. Velcí dodavatelé většinou volí jistější cestu a nakupují elektřinu s velkým předstihem – tím se mohou lépe vyrovnávat s výkyvy trhu. Naopak menší dodavatelé často riskují cestu nákupu na krátkodobém trhu, protože to pro ně bývá ziskovější.

Překotný růst cen na velkoobchodních burzách však způsobil, že tito menší dodavatelé museli citelně navýšit ceny v cenících pro domácnosti, protože aktuálně nakupují elektřinu velmi draze. Proto se můžete setkat s nárůstem cen i o desítky procent, u plynu dokonce ještě více – například dodavatel PRIMAGAS zdražil 1 MWh zemního plynu v produktu Jistota o 222 %.

I když velcí dodavatelé zatím nemuseli zdražit elektřinu tak výrazně, postupně se zvýšení cen promítá i do jejich ceníků, a to především u produktů s fixací na několik let dopředu.

Výhled na rok 2022 není růžový

Jelikož ceny elektřiny pro příští rok na burze zatím příliš nepoklesly, dá se očekávat, že zdražovat se bude i v roce 2022. Pokud se dodavatelům nepodaří nakoupit v dohledné době levnější elektřinu, budou muset zvýšené náklady zohlednit v cenících naplno. A podle odborníků si na snížení cen elektřiny na burze budeme muset počkat až do příštího léta. Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a.s. vysvětluje: „Cena elektřiny bude klesat se zpožděním za cenou plynu. Nejpozději v létě bychom se rovněž měli dočkat. Vzhledem k vývoji na trhu s emisními povolenkami se však již nikdy nevrátíme na ceny kolem 40 eur za MWh jako v roce 2020. Očekávám, že se cena bude pohybovat v rozmezí 60 až 80 eur za MWh.“

Silová elektřina 2021 a 2022: Domácnosti si prudce připlatí

Jak se takové ceny na burze projeví ve vyúčtování domácností? „U elektřiny očekáváme, že účty domácností se příští rok průměrně zvednou o 50 %. Nejvíce vzrostou domácnostem, které přejdou k dodavateli poslední instance po zkrachovalé Bohemia Energy. Jim se mohou účty za elektřinu i zdvojnásobit,“ tvrdí Michal Les, energetický analytik Ušetřeno.cz. „Samotná silová elektřina tvoří přibližně polovinu celkové ceny elektřiny. Regulované náklady, kam patří distribuce nebo poplatky za obnovitelné zdroje, tak budou částečně tlumit celkový růst cen elektřiny,“ dodává Les.

Michal Les: Silová elektřina zdražuje o 20 %, plošně ceny porostou příští rok

Největší šok budou mít zákazníci s fixací

Už teď je jisté, že největší šok čeká zákazníky, kteří měli dosud zafixovanou levnou elektřinu a fixace jim teď končí. U produktů s fixací na 1, 2 nebo 3 roky totiž došlo k nejvýraznějšímu nárůstu cen. Například ČEZ změnil ceníky fixovaných produktů pro nové zákazníky od října. V nejběžnějších tarifu D02d vyjde jedna kilowatthodina na 4,30 Kč při fixaci na 2 roky. V předchozím období byla cena 2,64 Kč/kWh, to znamená nárůst o 63 %. U tříleté fixace se pak cena vyšplhala o 50 % na 3,91 Kč/kWh z původních 2,60 Kč.