Drahá elektřina a plyn budou dusit Evropu ještě dalších 20 let
Levnější energie nakopávají ekonomiku Spojených států, zatímco vysoké ceny elektřiny i plynu podkopávají nohy evropským podnikům. Pokud se v Evropské unii něco nezmění, v následujících dvou dekádách se bude situace v Evropě ještě zhoršovat. V roce 2020 budou nejvyšší cenu elektřiny na světě platit právě Evropané, říká hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury (IEA), Fatih Birol.
Mezi ohrožené druhy nepatří jenom zvířata a rostliny. Z rozhovoru Fatiha Birola pro deník The Financial Times vyplývá, že brzo by na seznam ohrožených druhů mohly přibýt i evropské ocelárny, železárny a petrochemické firmy. Právě tyto podniky spotřebují pro výrobu mnoho energie a vysoké ceny elektřiny a plynu ohrožují jejich konkurenceschopnost ve srovnání se zbytkem světa.
Drahý plyn z Ruska a strach z jádra žene vzhůru ceny energií v EU
„V Evropské unii se v současnosti potýkáme s dvakrát vyšší cenou za elektřinu a třikrát vyšší cenou za plyn než ve Spojených státech amerických,“ odhaluje slabiny evropského průmyslu Birol. Za hlavní příčiny vysokého cenového rozdílu pokládá předražené dlouhodobé smlouvy zejména na ruský plyn, odklon od využívání jaderné energie a rozpaky nad těžbou břidlicového plynu, jehož výrobní náklady jsou nižší.
Mezinárodní energetická agentura (International Energy Agency, IEA)
Nezávislá instituce se sídlem v Paříži, která se zabývá analýzou energetické situace (ropa, elektřina, plyn aj.) ve světě. Každý rok vydává Světový energetický výhled, tedy soubor statistik, prognóz a dlouhodobých trendů v oblasti energií. V současnosti je jejím ředitelem a hlavním ekonomem Dr. Fatih Birol.
Vysoké účty za energie pro podniky povedou k rušení pracovních míst
Američané, kteří se vrhli s nadšením do těžby břidlicového plynu, tak získávají oproti Evropě silnou konkurenční výhodu. Ekonom dále odhaduje, že vysoké ceny evropské energie v následujících dvaceti letech způsobí ztrátu třetiny světového podílu na trhu v energeticky náročných odvětvích. Protože nyní v těchto odvětvích v EU pracuje více než 30 milionů lidí, může úpadek těchto podniků výrazně zamávat s evropskou nezaměstnaností.
Podpora zelené energie z Bruselu nepatří mezi hlavní viníky
Přestože si mnozí kritikové v souvislosti s dramaticky vysokými cenami za energie udělali fackovacího panáka ze zelené politiky EU, Fatih Birol dotacemi do obnovitelných zdrojů energie nijak neopovrhuje. Příspěvky na zelenou energii samy o sobě nedohnaly ceny energií do astronomických výšin. Jádro problému leží ve vysokých cenách za dovoz elektřiny a plynu, protože Unie většinu poptávky po energii uspokojuje právě dovozem z jiných zemí. Pokud nedojde ke změně současného trendu, v roce 2020 budou právě evropské podniky platit nejvyšší cenu za elektřinu na světě.
Ekonom proto upozorňuje na nezbytné přenastavení podmínek pro získání dotací na zelenou energii z evropských fondů. „Evropa si musí uvědomit, že v boji proti globálnímu oteplování zůstala sama. Ani když v roce 2030 přestane nadobro vypouštět skleníkové plyny, na stavu světového klimatu se to nijak neprojeví,“ konstatoval Birol.