Porovnání cen elektřiny 2017 v Evropě: Nejvíc platí Němci a Portugalci. Jak si vedou Češi?

Platí české rodiny málo anebo hodně za proud tryskající z domácích zásuvek v porovnání s jinými Evropany? Při přepočtu na standard kupní síly to není taková katastrofa jako v Německu, Portugalsku či Španělsku, ale záleží hodné na celkové spotřebě domácnosti. Kdo odebere hodně elektřiny, platí nižší ceny než evropský průměr. Naopak při nízké spotřebě Češi dohánějí Portugalce a Němce.

  • 30. ledna 2018
bulb

Porovnání cen elektřiny 2017 v Evropě: Nejvíc platí Němci a Portugalci. Jak si vedou Češi?

main-article
bulb
main-article

Českou domácnost stála loni elektřina více než Francouze, Brity nebo Belgičany

Kde v Evropě platí nejnižší ceny za elektřinu? Po přepočtu na kupní sílu odebírají nejlevnější proud domácnosti na Islandu, ve Finsku či v Norsku. Naopak nejvýš se účty za elektrickou energii v roce 2014 vyšplhaly rodinám v sousedním Německu. Tipnete si, kde se ve srovnání cen elektřiny u 33 evropských zemích umístila Česká republika?

  • 7. května 2015
bulb
main-article

Elektromobily jdou v Evropě na dračku. Loni se jich prodalo téměř 100 tisíc

Prodeje elektromobilů a plug-in hybridů v zemích EU a EFTA meziročně vzrostly o více než 50 %. Loni evropští řidiči zaregistrovali 97 791 nových vozů na elektrický pohon, zatímco v roce 2013 zaparkovali do svých garáží pouze 65 071 nových kousků. Největší hlad po vozech na elektřinu měli Norové, Britové a Němci. Kolik elektromobilů přibylo za loňský rok do českých garáží?

  • 18. března 2015
bulb
main-article

Evropské ceny elektřiny pro podniky budou v roce 2035 nejdražší na světě

Kam se řítí evropská energetika? Podle ředitele energetické společnosti Verbund AG, Stephana Sharmy, ceny elektrické energie ženou evropské podniky téměř do záhuby. Do dvaceti let budou evropské firmy platit za elektřinu nejvíce ze všech a jejich konkurenceschopnost padne k zemi jako boxer se svaly anorektické modelky. Která data nám podle Sharmy už dnes ukazují soumrak evropské energetiky?

  • 17. prosince 2014
bulb
main-article

Proč cena elektřiny zdražila 8krát od roku 1991? Studie našla tři „pachatele“

Kdyby bylo zdražování cen elektřiny považováno za zločin, detektivové by při svém pátrání našli tři hlavní „pachatele“: deregulaci cen v 90. letech, spekulaci na komoditních burzách předcházející finanční krizi a zavádění příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů. Kterého pachatele by pomyslný soud nakonec zprostil viny, protože by musel uznat významné polehčující okolnosti?

  • 28. října 2014
bulb
main-article

Jaderné velmoci: Které státy k nim dnes patří a co změnila panika z jádra?

Zatímco plán na dostavbu dvou jaderných bloků v Temelíně šel k ledu a všechny jaderné elektrárny v Německu půjdou na nucený důchod nejpozději v roce 2022, v jiných státech světa rostou nové jaderné reaktory jako houby po radioaktivním dešti. Největší jadernou velmocí jsou nyní Spojené státy v závěsu s Francií a Japonskem. Mapu jaderných mocností ale plánují překreslit Asiaté.

  • 16. července 2014

Starší články

Jak vypadá místo největší jaderné katastrofy v dějinách po více než 30 letech? Zajeli jsme se do Černobylu a jeho okolí podívat.

Nahoru