Vše o elektřině

5 jednoduchých tipů, jak se vypořádat se statickou elektřinou

I když statická elektřina nepředstavuje přímo bezpečnostní riziko, dokáže pořádně znepříjemnit život. Určitě to sami znáte – jiskření při svlékání svetru, rozcuchaný účes se „svatozáří“ tvořenou zelektrizovanými vlasy a nepříjemné výboje při kontaktu s různými předměty, ale dokonce i osobami. Co to vlastně statická elektřina je a jak negativní aspekty její existence eliminovat?

5 jednoduchých tipů, jak se vypořádat se statickou elektřinou 3 fotky v galerii
5 jednoduchých tipů, jak se vypořádat se statickou elektřinou

Pokud jste dávali ve škole při fyzice pozor, pak můžete plynule přejít ke konkrétním tipům níže. Jestli však vaše fyzikální znalosti zapadaly v průběhu let prachem a zapomněním, nastal čas si je trochu oživit.

Za všechno mohou neviditelné částice

Veškeré látky jsou tvořeny atomy - miniaturními částicemi, jež lidské oko není schopno postřehnout. Každý atom se skládá z jádra, které tvoří protony a neutrony, a obalu složeného z elektronů. Protony a elektrony jsou nositeli elektrického náboje. Náboj obsažený v protonu je kladný (+), v případě elektronu záporný (-) a pro neutron, jak napovídá už jeho název, je charakteristický neutrální náboj.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Velikost elektrického náboje protonu a elektronu je totožná, liší se pouze polaritou. Pro výpočet elektrického náboje atomu je proto třeba tyto základní náboje sečíst. Je-li počet elektronů a protonů v jednotlivých atomech stejný, pak se elektrický náboj konkrétní látky navenek nijak neprojevuje.

Pokud v atomech převažují protony, pak je látka nabita elektricky kladně. A naopak, pokud počet elektronů převyšuje počet protonů, má látka záporný elektrický náboj. Látky nabité stejným nábojem se odpuzují, zatímco opačné náboje se přitahují.

Zimní měsíce jsou pro nečekané výboje ideální

Pojmem statická elektřina označujeme nahromadění elektrického náboje na povrchu objektů. Když spolu dva materiály přicházejí do kontaktu (např. třením či opakovaným přibližováním a oddalováním), vzniká statický náboj.

Velikost náboje ovlivňuje řada faktorů – elektrické a fyzikální vlastnosti materiálu, teplota, vlhkost, tlak a rychlost, s jakou jsou materiály oddělovány. Statickému náboji se více daří v zimních měsících, pro něž je typická nízká vlhkost vzduchu.  

Pomoc z domácích zdrojů

Toho, že statická elektřina občas potrápí kdekoho, si pochopitelně všimli i obchodníci, a proto si v obchodě můžete pořídit speciální antistatický sprej, náramek nebo třeba i koberec. Před takovou investicí můžete vyzkoušet, jestli by vám nepomohly naše tipy, při nichž si vystačíte pouze s domácími zdroji:

Výbojům statické elektřiny se velice často daří v kancelářských prostorech. Ty jsou totiž často opatřeny klimatizací, která v podstatě zajišťuje neustálou cirkulaci přesušeného vzduchu. A suché prostředí statické elektřině svědčí.

Pokud se k němu přidá ještě vysoká koncentrace elektronických pomocníků v relativně malém prostoru, vznikají ideální podmínky pro drobné či silnější elektrické výboje a „rány“.

A protože se bez počítače a dalších technologických výdobytků v práci pravděpodobně neobejdete, dejte šanci odpařovači vody (v nouzi vám podobně poslouží i plastová nádobka s vodou, kterou umístíte na topení), který ovzduší místnosti dodá potřebnou vlhkost (ta by ideálně neměla klesnout pod 60 procent). Kromě potlačení nechtěného jiskření tak prospějete i svému zdraví.

Zvlhčovač vzduchu dokáže zatočit se statickou elektřinou v klimatizované kanceláři.

Pokud chcete omezit působení statické elektřiny, nezapomínejte také dostatečně zvlhčovat svou pokožku prostřednictvím hydratačních krémů či tělových olejů. To platí speciálně pro ženy, které nosí punčochy a punčocháče. Ty totiž mohou na suché kůži nejen jiskřit, ale také způsobit, že se k nim budou vlivem vzájemného tření „lepit“ šaty či sukně. Jak si s tímto nežádoucím efektem poradit? Přestříkejte rubovou stranu šatů či sukně lakem na vlasy, podobné účinky má i roztok aviváže a vody. 

Oděvy ze syntetických a směsových materiálů jsou ke vzniku statické elektřiny náchylnější než oblečení z přírodních vláken. Pokud chcete, aby vaše prádlo lépe odolávalo elektrostatickým jevům, pak pravidelně používejte aviváž – používáte-li sušičku, v níž probíhá divoké tření, pak tato poučka platí dvojnásob. Popřípadě můžete do bubnu pračky přidat menší množství jedlé sody nebo bílého či jablečného octa.

Pomoci může i kousek staniolu, který během pracího cyklu vyruší elektrické náboje, jež se během očistného procesu tvoří. Ale pozor – staniol by se v žádném případě neměl dostat do sušičky! Pokud chcete „odelektrizovat“ prádlo, které už je vyprané, pak elektrický náboj vyrušíte tím, že přes něj přejedete jakýmkoliv kovovým předmětem (například kovovým šatním ramínkem).

Anketa

Jaký faktor by podle návrhu ERÚ měl v budoucnu významně rozhodovat o výši účtu za elektřinu?

I když tato skutečnost pravděpodobně zarmoutí příznivce tenisek, statické elektřině se mimořádně daří v gumových podrážkách, které jsou typické pro sportovní  či pracovní obuv. Mezi specifika gumy totiž patří schopnost akumulovat elektrické náboje.

Pokud vás trápí statická elektřina, tak na gumové boty zapomeňte.

Některá specializovaná pracoviště proto svým zaměstnancům předepisují, aby nosili obuv s antistatickou úpravou. Ideálním řešením je pak investice do bot kompletně zhotovených z kůže.

Pokud máte jemné vlasy, pak účinky statické elektřiny jistě velmi dobře znáte. Zachránit vás může silikon. Ne, opravdu nemusíte podstupovat plastickou operaci, postačí, pokud budete na kštici používat vlasovou kosmetiku s obsahem silikonu. Ten obalí vlasy speciální vrstvou, která dokáže neutralizovat elektrické náboje.

Ovšem každá mince má dvě strany – silikon v šamponech, kondicionérech a stylingových prostředcích čelí dlouhodobě kritice, protože zmíněná silikonová vrstva k vlasu bohužel nepropustí ani potřebnou výživu, a tak váš vlasový porost může zatížit. Pokud proto silikonovým produktům neholdujete, pak alespoň vyměňte plastový hřeben za jeho dřevěnou obdobu.

Jak si poradit se statickou elektřinou?

Když problémy způsobuje: Pomůže vám:
Suché prostředí Odpařovač vody
Punčochy a silonové punčocháče Lak na vlasy, roztok aviváže a vody
Syntetické a směsové materiály Aviváž, jedlá soda, bílý či jablečný ocet.
Gumové podrážky Obuv s antistatickou úpravou, celokožená obuv
Jemné vlasy

Vlasová kosmetika s obsahem silikonu

 

Ochrana před statickou elektřinou v zaměstnání

I když je zásah statickou elektřinou nepříjemný, většinou se obejde bez vážnějších následků pro lidský organismus. Existují však také situace, a to zejména v některých typech zaměstnání, kdy elektrostatický výboj (ESD) může způsobit opravdu velké problémy.

V průmyslu, konkrétně například při zpracování textilu či plastů, totiž vznikají výboje mnohem silnější než doma či v kanceláři. Takové výboje pak mohou zaměstnance snadno vylekat a zapříčinit nepřiměřenou reakci, která může vést ke zranění. Zároveň při každém vyrušení statickým výbojem dochází také ke snižování koncentrace a produktivity.

Mimo to však výboje mohou poškodit nebo úplně zničit polovodičové komponenty a řídicí elektroniku výrobních strojů. Zničen může být také samotný výrobek, a to hlavně tehdy, když výboj poničí jeho povrch nebo dokonce způsobí průraz. Statická elektřina je problémem i v provozech, kde je třeba pečlivě dbát na čistotu, jako je například balení jídla a nebo výroba lékařských přístrojů. Nabité povrchy totiž přitahují nečistoty, které pak způsobují vznik zmetků. Jak se tedy dá se statickou elektřinou bojovat v těchto případech?

Antistatická pracoviště by tedy měla být vybavena uzemněním pro pracovníky, například speciálními antistatickými náramky či návleky na obuv, přístroji ke kontrole tohoto uzemnění, ionizátory, antistatickými obaly pro výrobky a také správným označením. Často se využívá také speciální antistatické oblečení, obuv či dokonce nástroje.