Technologie

Od jakých bolestí vám uleví elektroterapie?

Elektrická energie má své místo také ve zdravotnictví, kde se její použití nazývá jako elektroléčba. Nejedná se však o moderní vynález. Zatímco v době antiky používali lékaři elektrické úhoře, dnes již známe daleko sofistikovanější způsoby, jak pomocí elektrické energie zahnat bolest nebo vyléčit vážnější nemoci.

Od jakých bolestí vám uleví elektroterapie?
Od jakých bolestí vám uleví elektroterapie?

Galvanoterapie

Galvanoterapie využívá stejnosměrný proud o stálé intenzitě. Při jejím použití se v těle urychlují přirozené léčebné procesy, které mohou pomoci při vážnějším zranění nebo zánětu v těle. Ošetřeny tak mohou být šlachy, svaly, nervy a mnoho dalších. V tkáni při procesu dochází k výměně kladných a záporných elektročástic, čímž je oblast stimulovaná a tělo přistupuje rychlejší regeneraci. 

Aplikuje se ve vodě, kdy je každá noha ponořena do jiné nádoby a zapojená k opačným elektrodám. Na takovou situaci reaguje organismus výrazným prokrvením a urychlením regeneračních procesů. 

Volba následujících metod závisí vždy na povaze zranění. K pacientovi se přistupuje individuálně a je volena šetrná a účinná procedura.

TENS

Ideálním řešením pro pacienty, kteří trpí chronickými bolestmi je tzv. TENS. Jakmile nezabírají léky tlumící bolest, přichází na řadu transkutánní elektrická nervová stimulace. Vlny o frekvenci 1- 200 Hz procházejí skrze kůži pacienta a dostávají se až ke zdroji bolesti. Stimulují nerv, který je umístěn blízko tomu, jenž vydává mozku signál o bolesti. Funkci dráždivého nervu tak uvedou do pozadí. Pacient pak přestane cítit silnou bolest a uleví se mu. K dosažení dlouhodobého účinku je ale třeba proceduru opakovat, stejně jako u dalších zmíněných níže.

Jak se zbavit strachu z výšek? Vědci z Oxfordu zkusili terapii virtuální realitou

Träbertovy proudy

Lékaři využívají Träbertovy proudy převážně k tlumení bolestí u pacientů. V takovém případě je využita frekvence 142 Hz. Když je zařízení používáno k uvolnění křečí, jedná se o modifikované Träbertovy proudy s frekvencí 182 Hz. 

Pro podobné obtíže se využívají tzv. interferenční proudy, které jsou vhodné pro léčbu vážných bolestí páteře, gynekologické obtíže, dýchací obtíže nebo Bechtěrevovu nemoc.  Nevýhodou této metody je ovšem horší snášenlivost. Ne každý pacient na ni reaguje dobře a trpí také pokožka, která je vystavena vysoké zátěži. 

K tlumení bolesti jsou ideální také nízkofrekvenční diadynamické proudy pracující se stejnosměrným proudem. Výhodou této metody je poměrně krátká aplikace v řádu tří až deseti minut, která se aplikuje v nejhorších případech jednou denně, ale později také jednou za týden, aby bylo účinku dosaženo dlouhodobě. 

Diametrie

Procedura se dělí na krátkovlnnou, ultrakrátkovlnnou a mikrovlnnou. 

Druh diametrie

Frekvence

Účinky

Krátkovlnná

27, 12 MHz

  • Rozšíření cév
  • Potlačení bolesti
  • Zvýšení tělesné teploty

Ultrakrátkovlnná

433, 92 MHz

  • Prokrvení hlubokých tkání

Mikrovlnná

2, 45 GHz

  • Krátké a rychlé ošetření povrchové tkáně

Metody lze jednoduše rozdělit podle použité frekvence:

Frekvence proudu

Frekvence

Metody

Specifikace

Nízkofrekvenční

Do 1000 Hz

  • Diadynamické proudy
  • Träbertovy proudy
  • TENS
  • Faradizace
  • Elektrostimulace
  • Kardiostimulace
  • Defibrilace
  • Neurostimulace

Tlumí bolest. Základní metody.

Středněfrekvenční

2500 – 12 000 Hz

  • Interferenční proudy
  • Kotzovy proudy

Bez galvanické složky. Bez rizika poleptání kůže.

Vysokofrekvenční

Nad 100 000 Hz

  • Diatermie
  • Indukované proudy
  • Elektrochirurgie

Bez dráždivých účinků. Zahřívají.

Iontoforéza

Díky iontoforéze je možné pacientovi podat léky v iontové podobě přímo do těla. Hlavní předností metody je schopnost proniknout až do nejhlubších sfér tkáně, a tam účinně zasáhnout. 

PEMF neboli magnetoterapie

Metoda pracující s pulsním elektromagnetickým polem má široké možnosti využití. Pacientům je doporučována nejen pro detoxikaci, rychlejší hojení nebo tlumení otoku, ale také pro uvolnění svalů nebo tlumení chronické bolesti. Účinek vždy záleží na míře použité frekvence.

Magnetoterapie uměle vytváří proud v nervových vláknech. Prostřednictvím takového zásahu je znesnadněna přirozená cesta informace od nervu až k mozku, a proto pacient přestává cítit chronickou bolest, jsou utlumeny určité reakce, jako je otok a podobně. Výsledkem metody je také lepší prokrvení, pročištění, uvolnění napětí a regenerace.

Léčebný efekt

Kmitočty v Hz

Tlumení bolesti

2 – 12

Uvolnění svalů

4 – 13

Zmírnění otoku

8 - 23

Prokrvení

10 - 46

Detoxikace

12 – 162

Regenerace a hojení

18 - 162

Zdroj: Biomag.cz, výrobce a prodejce přístrojů pro pulzní magnetoterapii

Magnetoterapie má ovšem své nevýhody. Nemohou ji podstoupit těhotné ženy a pacienti, kteří využívají pomocné elektronické orgány. Tabu jsou také virová onemocnění a ta, která způsobují krvácení. 

Jste fidgeter? Drobná pomůcka z 3D tiskárny zklidní vaši mysl i ruce

VAS

Distanční elektroléčba neboli VAS využívá principů magnetoterapie a elektroterapie, ovšem bez přímého kontaktu s kůží. Díky tomu je možné pacienta ošetřovat i v případě, že má sádru, ortézu, obvaz nebo jen citlivou kůži. Šlachy, klouby a hluboké rány se díky této technologii lépe hojí a regenerují.