Technologie

Jste fidgeter? Drobná pomůcka z 3D tiskárny zklidní vaši mysl i ruce

Patříte mezi jedince, kteří se těžce vyrovnávají se stresovými situacemi? Stává se vám, že nevíte, co s rukama? Potřebujete je zaměstnat, abyste se mohli soustředit na práci či studium? Neustále musíte něco držet v ruce, hrajete si s propiskami a všemi drobnými předměty v dosahu? Pak je dost možné, že patříte mezi „fidgetery“. Co relativně nový pojem, který možná vidíte poprvé, vlastně znamená?

Jste fidgeter? Drobná pomůcka z 3D tiskárny zklidní vaši mysl i ruce
Jste fidgeter? Drobná pomůcka z 3D tiskárny zklidní vaši mysl i ruce

Zdroj úvodní fotografie: reprofoto YouTube.com

Pravděpodobně jste slovo „fidget“ ještě nikdy neslyšeli. Slovníkový překlad zní „vrtět, neposedět“, což v zásadě vystihuje, oč se jedná. Samotné slovo je však možná tak trochu jazyková hříčka, stejně jako je hravá povaha této geniální pomůcky. Pro vysvětlení původu slova totiž připadá v úvahu také spojení „fingers“ (prsty) a „gadget“ (přístroj, zařízení). Český ekvivalent pro tento výraz byste hledali marně, neboť zatím pravděpodobně neexistuje.

Mezi fidgetery patří jednoduše každý, komu ke zvýšení koncentrace, k uklidnění a odbourání strasu pomáhá zaměstnat ruce nějakou jednoduchou opakující se činností. Cvakání propiskou, nadzvedávání její svorky, klepání prsty do stolu či židle, natáčení pramínku vlasů na prst a mnoho dalších podobných projevů vás právem řadí mezi rozsáhlou populaci fidgeterů.

The Trama je důkazem toho, že v jednoduchosti je síla.

Atraktivní hračka z 3D tiskárny

Kanadský nadšenec a chronický fidgeter Sean Hodgins si dal za cíl navrhnout, vyrobit a uvést na trh světově nejlevnější rotační hračku, která naplní fidgeterské potřeby podobně naladěných jedinců. Uživatelům by tato pomůcka měla přinést zvýšení koncentrace, dosažení vnitřního klidu a redukci nervozity.

Vydejte se na Měsíc nebo na Mars! Moondrop simuluje kosmickou gravitaci

Jak by měla ideální hračka pro fidgetera vypadat? Hodgins na počátku pracoval s celou řadou prototypů, z nichž postupně vybral tvary nejlépe vyhovující danému účelu. Výroba prostřednictvím 3D tiskárny se stala základem k zajištění nízké ceny výsledného produktu.

Někdo si nervozitou kouše nehty, zatímco někdo dává přednost jednoduché rotační hračce.

Tvůrce si nechal prototypy vytisknout u společnosti Shapeways, která je známá výrobou personalizovaných produktů. Kdokoli může nahrát svůj návrh předmětu určeného pro 3D tisk a společnost jej vytiskne. V nabídce je více než 50 různých materiálů a povrchových úprav (plasty, kovy, porcelán).

Múzy vs. věda: Umělkyně z Holandska tiskne své výtvory na 3D tiskárně

A tak vznikl koncept, který dostal název The Trama. Ve videu níže se můžete podívat na několik dílů v různých barevných provedeních.  Doplňují je kuličková ložiska podobná těm, s nimiž se můžete setkat třeba u skateboardu.

Terapeutický efekt rotačních pomůcek

Rotační fidgety ale nejsou jen obyčejnými hračkami pro neklidné ruce, při jejich používání byly údajně zaznamenány pozitivní účinky na celou řadu psychických problémů od úzkostí a poruch koncentrace až po hyperaktivitu. Jejich výhodou je také relaticně nízká pořizovací cena. Cena jednotlivých barevných dílků startuje na necelých 11 eurech. Uznejte, že za terapii u psychologa byste rozhodně zaplatili víc.