Vše o elektřině

Otázky a odpovědi: Jak to bude se stropováním ceny elektřiny a plynu?

Již od prvního ledna příštího roku platí strop na ceny elektřinu a plynu. Zjistěte, jak se vás tento cenový strop dotkne.

Otázky a odpovědi: Jak to bude se stropováním ceny elektřiny a plynu?
Otázky a odpovědi: Jak to bude se stropováním ceny elektřiny a plynu?

Jak je to se stropem elektřiny a plynu?

Strop na elektřinu a plyn platí od prvního ledna příštího roku. Cena za dodávku elektřiny bude maximálně ve výši 5 Kč za kWh bez DPH, což je 6,05 Kč/kWh s DPH. Stálý měsíční plat za dodávku elektřiny bude maximálně ve výši 130 Kč na odběrné místo za měsíc. U plynu je cenový strop ve výši 2,5 Kč za kWh, což je 3,025 Kč za kWh s DPH. Opět platí limit na maximální měsíční plat za dodávku plynu ve výši 130 Kč.

Zafixoval jsem si ceny elektřiny a plynu v minulém roce a mám nižší ceny, než je strop. Co teď?

V případě, že máte sjednanou nižší cenu elektřiny nebo plynu formou fixace, pak váš smluvní vztah nebude stropem nijak dotčen a platí do doby konce fixace. Nemůže se tedy stát, že zaplatíte vyšší ceny elektřiny a plynu kvůli stropu.

Jak poznám, že mám zastropované ceny elektřiny a plynu?

Zastropování platí automaticky a o nic žádat nemusíte. Dodavatelé mají jako povinnost vám do 30 dnů od vyhlášení cenového stropu, tedy od 1. ledna 2023, poslat upravený rozpis záloh. 

Je u stropu nějak omezená maximální spotřeba?

Není. Nemusíte tak mít obavu, že v případě stejné spotřeby, jako v minulém roce, zaplatíte vyšší ceny za silovou elektřinu nebo komoditní složku plynu. Limit se týká jen malých a středních firem, kde je omezení na spotřebu plynu ve výši 4200 MWh.

Kolik díky zastropovaným cenám ušetřím?

To je obtížná otázka, vzhledem k tomu, že řada domácností si stihla zafixovat ceny ještě v minulém roce. Aktuální ceny u silové složky elektřiny u některých dodavatelů však přesahovaly i 12 Kč za kWh (cena s DPH). Úspory proto mohou být u lidí, kterým končila fixace, značně vysoké. Domácnost, která například využívá elektřinu k ohřevu vody a vytápění, může oproti současným cenám ušetřit i více než 100 000 Kč ročně.

na referenční odběratele elektřiny

Běžná spotřeba 1,9 MWh/rok

S ohřevem vody 4,37 MWh/rok

Ohřev vody a topení 10,46 MWh/rok

Platba celkem s DPH 2022

13 677 Kč/rok

27 881 Kč/rok

53 869 Kč/rok

Platba celkem s DPH – 2023 se stropem

18 100 Kč/rok

35 903 Kč/rok

73 598 Kč/rok

Platba celkem s DPH – 2023 bez stropu

38 385 Kč/rok

82 479 Kč/rok

185 022 Kč/rok

Úspora díky zastropování

20 284 Kč/rok

46 576 Kč/rok

111 424 Kč/rok

Má smysl si zafixovat ceny elektřiny na dva roky?

Ano, má. Strop na ceny elektřinu a plynu platí po celý příští rok. V roce 2024 už vláda se stropem nepočítá. Pro řadu domácností, které nechtějí spekulovat, má smysl zafixovat si ceny elektřiny i na rok 2024 a získat jistotu, že v případě dalšího zhoršení geopolitické situaci a nedostatku plynu či elektřiny budou mít zajištěné dodávky za stabilní cenu. Sledujte, kdy vám končí smlouva, srovnávejte a řešte situaci včas. Jedině tak si budete schopni zajistit prostřednictvím změny dodavatele výhodné ceny elektřiny a plynu. 

Můžou politici strop zrušit?

Vláda slibuje, že strop potrvá během celého roku 2023 a odhaduje, že to bude stát kolem 130 miliard korun. Ekonomové ale varují, že to může být i více než 200 miliard. Státu mohou na úsporný tarif dojít peníze a může proto strop zvyšovat, popřípadě ho zrušit. Pokud k tomu dojde, je vhodné mít výhodně zafixované ceny, ideálně formou dvouletého fixu. Máte tak jistotu, že v případě zrušení fixu nebudete platit výrazně vyšší cenu. 

Jak je to s úsporným tarifem?

Úsporný tarif už jste poznali na říjnovém vyúčtování. V závislosti na vaší distribuční sazbě vám u elektřiny byla připsána částka od 2000 Kč do 3500 Kč. V příštím roce ale úsporný tarif končí a další příspěvek již nezískáte. Ztráta to bude především pro domácnosti, které používají plyn, ať už k vaření nebo vytápění, jelikož tyto příspěvky měly obdržet v příštím roce.

 

Distribuční sazba

Výše příspěvku

D01d

3500 Kč

D02d

3500 Kč

D25d

3500 Kč

D26d

2000 Kč

D35d

2000 Kč

D45d

2000 Kč

D56d

2000 Kč

D57d

2000 Kč

 

Co se nemění je zrušení poplatku za příspěvek na obnovitelné zdroje energie ve výši 599 Kč na 1 MWh energie, který by měl zůstat v platnosti i během příštího roku.

Kde s můžu ověřit, že jsem obdržel peníze za úsporný tarif?

Nejjednodušší způsob, jak si můžete ověřit, že vám peníze za úsporný tarif připsaly, je navštívit online rozhraní dodavatele. Zde byste měl vidět připsaný státní příspěvek, který by se vám měl rozpočítat do záloh na příští měsíce.

Hrozí nám, že dojde plyn? 

Spotřeba plynu meziročně padá téměř o 20 %. Rostou také dodávky zkapalněného plynu LNG, především ze Spojených státu. Nedostatek plynu proto zatím není reálný. V případě, že by k němu došlo, vláda by na prvním místě omezovala především energeticky náročný průmysl. Domácnosti by byly omezovány až v dalších vlnách. 

Jak funguje nákup elektřiny na burze?

Dodavatelé elektřinu pro spotřebitele nakupují také na české burze, kde mohou nakupovat jak elektřinu na daný den, tak elektřinu, která bude výrobci dodáná v příštích letech. Na burze prodávají svou elektřinu výrobci, kteří v případě růstu cen jsou nuceni skládat vysoké bankovní zálohy. Nemůže se tedy stát, že by elektřina, kterou nakoupil dodavatel na burze, nebyla spotřebitelům dodáná. Pro spotřebitele je především důležitá cena, kterou mu poté dodavatel nabízí v v oficiálních cenících a nebo neveřejných nabídkách.