Vše o elektřině

Ceny a ceníky dodavatelů elektřiny 2023: ČEZ, E.ON, MND

Řešíte výši měsíčních záloh za elektřinu a potřebujete poradit se současnými cenami? Přinášíme přehled dodavatelů elektrické energie, kteří nabízí produkty za cenu pod současným vládním stropem.

Ceny a ceníky dodavatelů elektřiny 2023: ČEZ, E.ON, MND
Ceny a ceníky dodavatelů elektřiny 2023: ČEZ, E.ON, MND

Co je to vládní strop

Od počátku roku 2023 vláda stanovila strop na cenu energií nejen pro firmy, ale také pro domácnosti. Nově se tak v cenících všech zákazníků objeví maximum 6,05 Kč s DPH za kWh elektřiny a 3,025 Kč s DPH za kWh plynu. U domácností se to týká celé spotřeby a u firem s napojením na vysoké a velmi vysoké napětí 80 % spotřeby. Stejně tak zůstávají zrušené platby za spotřebované obnovitelné zdroje energie.

Ať už se na trzích s energiemi bude dít cokoliv, stát tímto po celý rok garantuje ceny v dané výši, kterou nepřekročí.

Vládní strop elektřiny a plynu přehledně: Jak vás chrání?

Ceny dodavatelů 2023: Ceny jsou pod stropem 

V současnosti se setkáváme s trendem snižování ceny u dodavatelů dokonce i pod vládní strop. Důvodem je značný pokles cen elektřiny na trzích především v prosinci 2022 a lednu 2023. Díky tomu mohou dodavatelé nabízet cenově výhodnější produkty především lidem se smlouvou na dobu neurčitou, nebo lidem s končící fixací.

V následujících letech se ceny elektřiny budou ještě vyvíjet a pokud nenastane další nepříznivá událost, jako je eskalace válečného konfliktu nebo nedostatek energií, můžeme očekávat jejich postupný pokles. Vliv na to bude mít ale i cena plynu, která do ceny elektřiny stále výrazně zasahuje.

Srovnejte si ceny dodavatelů a zjistěte, kolik můžete ušetřit

Ceník E.ON

Společnost E.ON nabízí pro stávající zákazníky produkt Komplet Elektřina PRO s fixací ceny na 3 roky. Cena za silovou elektřinu v distribuční sazbě D02d pro běžnou spotřebu je zde udávána 4 746 Kč bez DPH za 1 MWh (1 000 kWh). Úspora oproti vládnímu stropu (5 000 Kč bez DPH za 1 MWh) je 254 Kč.

 

Typ spotřeby Distribuční sazba Název produktu Cena ve vysokém tarifu (bez DPH)
Běžná spotřeba D 01d, D 02d  Klasik 4 746 Kč
Ohřev vody nebo vytápění akumulačními kamny + elektromobil D 25d, D 26d, D 27d Aku 4 961 Kč
Vytápění přímotopem, elektrickým kotlem nebo tepelným čerpadlem D 45d, D 56d, D 57d Přímotop 4 986 Kč
Rekreační objekty se spotřebou zejména v pátek až neděle D 61d Víkend  4 977 Kč

Zdroj: Ceník společnosti E.ON

Ceník MND

MND Energie přichází s produktem Proud pro nové a stávající zákazníky. Smlouva je na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 3 měsíce. V distribuční sazbě D02d Standard společnost nabízí cenu 4 896,7 Kč bez DPH za 1 MWh. Úspora oproti vládnímu stropu je 103,3 Kč.

 

Typ spotřeby Distribuční sazba Název obchodní sazby dle spotřeby Cena ve vysokém tarifu (bez DPH)
Běžná spotřeba D 01d, D 02d  Standard 4 896,69 Kč
Elektromobil D 27d Elektromobil 4 952,89 Kč
Vytápění přímotopem D 45d Přímotop 4 933,05 Kč
Elektrické topení D 57d Elektrické topení 4 933,05 Kč

Zdroj: Ceník společnosti MND

Ceník ČEZ

Ceník společnosti ČEZ nabízí smlouvu na dobu určitou, konkrétně 3 roky. První rok obsahuje maximální možnou cenu v rámci státního stropu, tedy 5 000 Kč bez DPH. Změna však nastane v dalších letech, kdy se cena postupně bude snižovat pod vládním stropem. Díky tomu budou mít zákazníci jistotu, že v následujících letech na elektřině několik stovek korun měsíčně ušetří.

Distribuční sazba Cena ve vysokém tarifu 1. rok (bez DPH) Cena ve vysokém tarifu 2. rok (bez DPH) Cena ve vysokém tarifu 3. rok (bez DPH)
Standard D 02d 5 000 Kč 4 690 Kč 4 332 Kč

Zdroj: Ceník společnosti ČEZ

Ceník VEMEX

Výhodné ceny pod vládním stropem garantuje také společnost VEMEX Energie v rámci produktu FLEXI + Léto pod stropem. Jeho podmínkou je smlouva na dobu určitou, konkrétně do 30. září 2023 s automatickým prodloužením na dobu neurčitou do produktu FLEXI. Cena za měsíční odběr silové elektřiny v sazbě D02d je 3 999 Kč bez DPH. To je úspora 1 0001 Kč oproti vládnímu stropu.

 
Typ spotřeby Distribuční sazba Název produktu Cena ve vysokém tarifu (bez DPH)
Běžná spotřeba D 01d, D 02d  Standard 3 999 Kč
Ohřev vody nebo vytápění akumulačními kamny + elektromobil D 25d, D 26d, D 27d Akumulace 8, Elektromobil 3 999 Kč
Vytápění přímotopem, elektrickým kotlem nebo tepelným čerpadlem D 45d, D 56d, D 57d Přímotop, Elektrické topení, Tepelné čerpadlo 3 999 Kč

Zdroj: Ceník společnosti VEMEX

Ceny elektřiny 2023 klesají pod strop

Ceníky podle krajů

Při srovnání nabídek například pomocí kalkulačky můžete jednoduše zjistit, jaké produkty a za jakou cenu nabízejí dodavatelé elektřiny v jednotlivých krajích. Po zadání jednoduchých parametrů, jako je distribuční sazba, velikost vašeho bydlení a současný dodavatel, se před vámi objeví seznam obchodníků, názevy produktů a porovnání úspor mezi dosavadním dodavatelem a novým. Často tak zjistíte, že lze ušetřit několik tisíc korun ročně.

Uvedená cena u produktu je celková cena, kterou zaplatíte za rok. Součástí srovnání jsou také podrobnější informace, například délka smlouvy s výpovědní lhůtou, nebo zda je produkt určen novým či stávajícím zákazníkům.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu