Technologie

Drobeček Raspberry Pi Zero: Počítač o velikosti kreditky stojí 5 dolarů

Počítač, který se dá pořídit za 5 dolarů a rozměry připomíná krabičku od sirek, je na světě. Ne, vážně si neděláme legraci, charitativní organizace Raspberry Pi, která už ve svém portfoliu pár podobných drobečků má, nedávno představila nový model Zero, jehož cena klesla proklatě nízko. Co takový mikropočítač za necelých 130 korun umí?

Drobeček Raspberry Pi Zero: Počítač o velikosti kreditky stojí 5 dolarů
Drobeček Raspberry Pi Zero: Počítač o velikosti kreditky stojí 5 dolarů

Zdroj: Raspberry Pi

Představa o ideálních rozměrech technologických výdobytků se v průběhu let výrazně proměňuje. Po nástupu mobilních telefonů výrobci i zákazníci postupně směřovali k co nejmenším rozměrům. Toho, kdo se na veřejnosti „vytasil s pádlem“, čekalo společenské znemožnění. Trend se s narůstajícími možnostmi telefonních přístrojů otočil, a tak dnešní nejmodernější smartphony a phablety mohou připomínat menší televize.

Phablet

Phablet je přenosné zařízení s dotykovým displejem, které kombinuje vlastnosti smartphonu a tabletu. Phablet bývá větší než smartphony, ale maximálně stejně velký jako nejmenší tablety. Rozměry displeje se zpravidla pohybují mezi pěti a sedmi palci. Pojmenování phablet vzniklo spojením slov phone a tablet.

V případě počítačů můžeme dlouhodobě pozorovat téměř výhradně tendence k postupnému redukování velikosti. První computery, jež se u nás objevily, zabíraly klidně i několik místností, není proto divu, že se pro ně vžilo označení sálové počítače. Jejich výkon, ze kterého ve své době zůstával rozum stát, by nás dnes rozesmál. Uběhlo pár desítek let a nesrovnatelně sofistikovanější přístroj zredukoval svou velikost natolik, že ho bez potíží ukryjete v dlani.

Výkon? Jako levný smartphone

A jaké jsou parametry mikropočítače za revolučně nízkou cenu? Přístroj uvnitř pohání 1GHz procesor od ARM, má 512 MB paměti RAM, slot na microSD kart a micro USB. Zařízení měří 65 x 30 x 5 mm.  Výbavu završuje microHDMI výstup s podporovou rozlišení Full HD 60p, neosazený 40 pinový GPIO konektor a neosazený kompozitní video výstup. Pro lepší představu je jeho výkon srovnatelný s některým z nejlevnějších chytrých telefonůPočítač využívá operační systém Linux.

Zakladatel a šéf nadace Raspberry Pi Eben Upton.

Miniaturní počítač s destičkou plošných spojů je nejnovějším výtvorem z vývojářské dílny  britské nadace Raspberry Pi, jejímž hlavním posláním je podpořit výuku informatiky na školách. Zakladatelé společnosti věří, že počítačovou gramotnost mohou podpořit právě i cenově dostupné přístroje do kapsy, respektive – vzhledem k rozměrům – spíš do kapsičky.

Počítač jako dárek k časopisu

S ohledem na nebývalé nízkou cenu tvůrci přistoupili k přelomovému kroku - přibližně 10 tisíc kusů miniaturního Raspberry Pi Zero získají zcela zdarma čtenáři časopisu Mag Pi. Skladný přístroj bude přílohou magazínu a originálním dárkem pro šťastlivce, kterým se podaří ostře sledované vydání ukořistit. Počítač bude nalepený na obálce specializovaného titulu.

Anketa

Raspberry Pi Zero potěší počítačové nadšence. Víte, jaká další činnost dovede přivodit pocit zenového štěstí?