Hledáte pocit zenového štěstí? Stačí místo auta řídit elektromobil, tvrdí průzkum

Kamila Hamalčíková
Aktualizováno:

Kdyby dnes žil Buddha, jezdil by v elektrickém voze. Podle nejnovější britské studie totiž jízda v elektromobilu zlepšuje náladu a snižuje stres. Kvůli minimálnímu hluku se řidiči i spolucestující cítí víc v pohodě, než když se vezou v autě s hučícím spalovacím motorem. Závěry výzkumu ale trochu nabourávají výsledky jiných bádání, které nejspokojenější lidi nachází úplně jinde.

Hledáte pocit zenového štěstí? Stačí místo auta řídit elektromobil, tvrdí průzkum
Hledáte pocit zenového štěstí? Stačí místo auta řídit elektromobil, tvrdí průzkum

Automobilky BMW, Toyota, Volkswagen či Renault spolu s britskými úřady rozjely velkou kampaň, aby řidiče v ostrovní zemi trochu pošťouchli k nákupu vozů s nízkými anebo s nulovými emisemi. Jinými slovy chtějí do britských garáží dostat více plug-in hybridů a elektromobilů.

Reklama na ticho

Proto se vytasili s pozoruhodným výzkumem, který zjišťoval, jak se cítí britští řidiči za volantem běžných vozů. Co z něj vyplynulo?

  • 70 % motoristů věří, že řízení v méně hlučné kabině vozu by jim zlepšilo náladu a snížilo hladinu stresu.
  • 74 % řidičů by si ve svém každodenním životě přálo strávit více času v tichu.
  • 84 % dotázaných souhlasilo s tvrzením, že „Británie se stala mnohem hlučnějším místem pro život ve srovnání s dobou před 10 lety.“
  • 8 z 10 motoristů by také ocenilo, kdyby motor auta vyluzoval méně hluku, aby se řidič mohl více soustředit na konverzaci s ostatními nebo s větším požitkem poslouchat hudbu.
inside-image
V roce 2020 by v ČR mělo být 500 až 1000 dobíjecích stanic.

Průzkum zjišťoval názory u 1 184 britských řidičů starších 30 let během března 2015. Podle testů výrobců aut je řidič klasického auta vystaven o 6 decibelů silnějšímu hluku než při jízdě v elektrickém voze.

Profesor z Plymouthské univerzity, který se věnuje psychoakustice, Duncan Williams k tomu dodal: „Nejvíce nás iritují dynamické, proměnlivé zvuky, které nemůžeme nijak ovládat.“

Zenoví mniši chodí meditovat do elektromobilů

Výsledky průzkumu nadšeně komentoval motoristický novinář Quentin Willson: „Když začnete řídit elektromobil, první, čeho si hned všimnete, je ticho a klid v kabině. Místo abychom vnímali elektrické vozy jako technologickou novinku, můžeme se na ně dívat jako způsob, jak dostat více pohody do našeho života.

Všichni víme, jak stresující může cesta autem být, ale elektrický motor dokáže proměnit jízdu po silnici téměř v zenový zážitek.

Největší balzám na duši v dopravě? Přecpané MHD

Mohlo by se zdát, že vědci se snaží v průzkumech ukázat, že nejvíc vysmátí lidé jezdí v elektromobilech. Stačí ale vyštrachat pár starších studií, a dozvíme se například, že největším balzámem na duši pro člověka dojíždějícího do práce je překvapivě přecpaný autobus.

calculationBox(number)

Podle studie publikované v odborném časopise Preventive Medicine totiž lidé, kteří při cestě do práce používají veřejnou dopravu (vlak, metro, autobus či tramvaj), se cítí celkově šťastnější a lépe spí, než ti, kteří dojíždějí vlastním autem. 

Podobné články

Distribuční sazba D27d: Ideální při nabíjení elektromobilu
Martin Sítek  12.06.2025

Distribuční sazba D27d: Ideální při nabíjení elektromobilu

Vlastníte elektromobil? Pak si můžete zvolit speciální distribuční sazbu D27d. Jedná se o jednu z nejvýhodnějších sazeb. Jaké jsou pro D27d podmínky?

Dotace na elektromobil v roce 2025
Martin Sítek  16.03.2025

Dotace na elektromobil v roce 2025

Víme, jak je to s dotacemi pro podnikatele i fyzické osoby na elektromobil. Jaké jsou jejich podmínky, výše a kdo všechno může žádat?

Kolik stojí nabíjení elektromobilů?
Martin Sítek  24.02.2025

Kolik stojí nabíjení elektromobilů?

Zjistěte, jaká je cena nabíjení elektromobilu od společností, které provozují dobíjecí stanice. Často je možné výrazně ušetřit.