Elektromobilita

Hledáte pocit zenového štěstí? Stačí místo auta řídit elektromobil, tvrdí průzkum

Kdyby dnes žil Buddha, jezdil by v elektrickém voze. Podle nejnovější britské studie totiž jízda v elektromobilu zlepšuje náladu a snižuje stres. Kvůli minimálnímu hluku se řidiči i spolucestující cítí víc v pohodě, než když se vezou v autě s hučícím spalovacím motorem. Závěry výzkumu ale trochu nabourávají výsledky jiných bádání, které nejspokojenější lidi nachází úplně jinde.

Hledáte pocit zenového štěstí? Stačí místo auta řídit elektromobil, tvrdí průzkum
Hledáte pocit zenového štěstí? Stačí místo auta řídit elektromobil, tvrdí průzkum

Automobilky BMW, Toyota, Volkswagen či Renault spolu s britskými úřady rozjely velkou kampaň, aby řidiče v ostrovní zemi trochu pošťouchli k nákupu vozů s nízkými anebo s nulovými emisemi. Jinými slovy chtějí do britských garáží dostat více plug-in hybridů a elektromobilů.

Reklama na ticho

Proto se vytasili s pozoruhodným výzkumem, který zjišťoval, jak se cítí britští řidiči za volantem běžných vozů. Co z něj vyplynulo?

Průzkum zjišťoval názory u 1 184 britských řidičů starších 30 let během března 2015. Podle testů výrobců aut je řidič klasického auta vystaven o 6 decibelů silnějšímu hluku než při jízdě v elektrickém voze.

Profesor z Plymouthské univerzity, který se věnuje psychoakustice, Duncan Williams k tomu dodal: „Nejvíce nás iritují dynamické, proměnlivé zvuky, které nemůžeme nijak ovládat.“

Zenoví mniši chodí meditovat do elektromobilů

Výsledky průzkumu nadšeně komentoval motoristický novinář Quentin Willson: „Když začnete řídit elektromobil, první, čeho si hned všimnete, je ticho a klid v kabině. Místo abychom vnímali elektrické vozy jako technologickou novinku, můžeme se na ně dívat jako způsob, jak dostat více pohody do našeho života.

Všichni víme, jak stresující může cesta autem být, ale elektrický motor dokáže proměnit jízdu po silnici téměř v zenový zážitek.

Největší balzám na duši v dopravě? Přecpané MHD

Mohlo by se zdát, že vědci se snaží v průzkumech ukázat, že nejvíc vysmátí lidé jezdí v elektromobilech. Stačí ale vyštrachat pár starších studií, a dozvíme se například, že největším balzámem na duši pro člověka dojíždějícího do práce je překvapivě přecpaný autobus.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Podle studie publikované v odborném časopise Preventive Medicine totiž lidé, kteří při cestě do práce používají veřejnou dopravu (vlak, metro, autobus či tramvaj), se cítí celkově šťastnější a lépe spí, než ti, kteří dojíždějí vlastním autem.