Technologie

Let balónem do vesmíru? Brzy se budete moci svézt i vy, za 1,7 milionu Kč

Na to, abyste opustili naši Zeměkouli, nepotřebujte projít těžkým výcvikem astronauta a obejdete se i bez rakety. Americká firma World View našla mnohem příjemnější způsob, jak pozorovat hvězdy a planety hodně zblízka. Pytlíky na zvracení si můžete nechat pro cestu letadlem. Při velmi pomalé cestě k hranici vesmíru se vám špatně neudělá. Navíc dostanete při letu i míchaný drink.

Let balónem do vesmíru? Brzy se budete moci svézt i vy, za 1,7 milionu Kč
Let balónem do vesmíru? Brzy se budete moci svézt i vy, za 1,7 milionu Kč

Plánujete si dovolenou na příští rok? Co takhle zkusit pár hodin na hranici vesmíru. Koncem roku 2016 vám společnost World View nabídne možnost 2 hodiny se plavit ve stratosféře jen na skok od kosmu. Speciální kapsuli, která pojme 6 pasažérů a 2 členy posádky, vynese nahoru héliový balón

S héliem skoro až ke hvězdám

Pozvolná cesta vzhůru zabere 1,5 až 2 hodiny. Ale celou tu dobu nemusíte jen koukat z okna na úžasné výhledy. Koho úchvatné panorama vzdalující se Země omrzí, může si odskočit do malého baru pro koktejl anebo využít menší koupelnu.

Nemusí zoufat ani ti, kteří se nedokáží na pár hodin odtrhnout od Facebooku a dalších sociálních sítí. Na palubě totiž bude i internet, takže všechny své zážitky budou moci vesmírní turisté hned sdílet s ostatními, kteří „zůstali při zemi“.

Jak vypadá let do vesmíru s World View?

Cestující se dostanou do výšky 30 km nad zemským povrchem, což představuje zhruba dvojnásobnou hodnotu oproti výšce, ve které létají dopravní letadla. K oblakům a ještě dál je dopraví postupné napouštění balónového obalu héliem, které je lehčí než vzduch. 

Jednou jste nahoře s balónem, jindy jdete dolů s paraglidem

Za cenu 1,7 milionu korun dostanou turisté dvouhodinovou příležitost kochat se vesmírem, který se zdá téměř na dosah. Balón vás vezme tam, kam uhání stratosférické větry. Až si vykoukáte oči, začne kapitán balónu po troškách vypouštět hélium, takže výškový balón pomalu klesá. Když se vám balón skoro ztratí před očima, oddělí se od kapsule, která se sama snese k zemi jako paraglidista.

Vesmírných závodů se účastní více společností

Firma World View není první ani poslední, která chce rozjet podnikání v komerčních letech do vesmíru. Na dychtivé turisty si brousí zuby také firma Virgin Galactic, jež plánuje vozit lidi v raketoplánu až do výšky 100 km nad zemí, což mnozí považují za takový vesmírný práh. Cena za letenku bude ale dvakrát dražší než u World View. 

Anketa

Víte, k čemu chce "zneužít" výškové balóny Google?

První let pro veřejnost s Virgin Galactic by se měl uskutečnit až v roce 2017. Původní dřívější datum posunula nehoda raketoplánu, při které zahynul testovací pilot.