Technologie

Samsung NEON. Konkurence pro lidi ve virtuálním prostoru

Umělá inteligence nemusí být spojována jen s fyzickými produkty. S takovým nápadem přišla společnost STAR Labs. Skupina vědců, matematiků, inženýrů, stratégů a designérů se spojila pro tento plán a vznikl projekt s názvem NEON. Hlavním cílem je vytvoření humanoidního robota, avšak ve virtuální realitě, kde by mohl být online dostupný každému s připojením.

Samsung NEON. Konkurence pro lidi ve virtuálním prostoru
Samsung NEON. Konkurence pro lidi ve virtuálním prostoru

Představení projektu

Na obrazovkách vypadají postavy od společnosti STAR Labs jako běžní lidé. Na první pohled je tak nemusíte rozeznat od běžného influencera nebo jiného člověka, který k vám promlouvá například skrze webkameru. Postavy jsou však vybaveny umělou inteligencí. 

Vedoucí projektu Pranav Mistry tvrdí, že by jejich avataři měli komunikovat v několika jazycích, aktivně reagovat na tón vašeho hlasu, gesta a pohyby, aby poskytly reakci, která je k nerozeznání od běžného člověka. NEON.life projekt usiluje hlavně o to, aby se lidé při komunikaci s jejich avatary cítili uvolněně. Právě proto jsou postavy naprogramovány tak, aby projevovaly emoce a debata s nimi mohla být přirozená. 

Roboti místo farářů a mše ve virtuální realitě: Jak vypadá církev 21. století?

Představení na veletrhu CES 2020 v Las Vegas

Veškerá nově navržená elektronika a virtuální projekty jsou pravidelně prezentovány na světovém veletrhu CES. Stejně tak o sobě dal vědět i projekt NEON. Mnoho ukázek uniklo ještě před oficiálním představením a tak mnoho lidí tušilo, na co se má připravit. 

Videa společnosti STAR Labs, která se dostala na internet, představovala avatary s umělou inteligencí, kteří promlouvali k divákům. Mnoho návštěvníků veletrhu tak předpokládalo, že je již projekt funkční. 

Představení na veletrhu CES ale ukázalo, že je zatím projekt NEON schopný pracovat jen s avatary, které ovládají herci. Nebyl tedy představen konkrétní způsob, jak by mohl robot ve virtuálním prostoru fungovat sám, učit se, reagovat a komunikovat bez pomoci programátorů. 

Projekt NEON tak vytvořil na veletrhu spoustu otázek a nabídl málo odpovědí. Ty by mohly být zodpovězeny například na veletrhu CES v roce 2021. 

CES 2020 přinesl umělé párky, elektromobil jako z Avatara i úlet v podobě „chytrého“ koše

Společnost zde nepředstavila jen produkt NEON, ale také například robotického kuchaře Bot Chef, zlepšení digitálního asistenta Bixby a mnoho dalších. 

Co chce nabídnout projekt NEON zákazníkům

Podle vývojářů jde především o mezeru na trhu. Pokud se například člověk na internetu chce naučit cizí jazyk, teorii nebo klidně i praxi sportovní aktivity a další, má jen omezené možnosti při výběru svého mentora. NEON má jasnou vizi, která by mohla problém vyřešit. 

Zákazník by si podle svých preferencí mohl určit, jak bude jeho učitel vypadat. Především by rozhodovalo pohlaví nebo třeba věk, aby se při učení a výcviku cítil přirozeně. Jakmile by NEON vygeneroval podobu avataru, začala by komunikace. 

Umělá inteligence je schopná se z interakce učit, proto by avatar získával nové informace o svém žákovi, vyhodnocoval by je a dokázal by se dokonale přizpůsobit. 

Strojové učení a umělá inteligence: Jak ovlivní společnost?

Výhody projektu

Hlavní předností je v tomto případě dostupnost. Zatím ještě není projekt dokončen, ale jakmile by se podle vývojářů dostal do online prostoru, mohl by si jej dovolit téměř každý, jelikož se nejedná o skutečného humanoidního robota, na kterého je třeba použít spoustu drahých technologií a materiálů, a tak by byl avatar ve virtuálním prostoru mnohem dostupnější.

Další výhodu spatřují programátoři v možnosti socializace těch lidí, kteří toho nejsou schopni ve skutečném životě. Pokud mají lidé zdravotní problém, který je omezuje, mohou například bez ostychu komunikovat, NEON avatar by jim dokázal nabídnout trpělivé řešení, což by mohlo odbourat psychické bariéry. 

Závěrem projekt NEON zmiňuje bohatou nabídku. I když je v současné chvíli internet plný mnoha tutoriálů, stále skuteční lidé nejsou schopni se divákovi plně přizpůsobit. Umělá inteligence na rozdíl od skutečného člověka dokáže vyhodnotit spoustu dat v jednom okamžiku, a tím se stává přívětivějším řešením. Lidé by se tak mohli s avatarem učit nebo jen volně komunikovat.

Humanoidní roboti. Jak postoupil jejich vývoj?

Nevýhody avatarů

Jelikož ještě není navrženo výchozí řešení projektu, vyvstává mnoho otázek spojených s umělou inteligencí. 

Sběr dat

Aby mohla naplno fungovat a poskytovat zákazníkovi vhodnou odezvu, musí sbírat všechna data. Jakmile by skutečný člověk s avatarem komunikoval, získala by společnost STAR Labs záznam zvuku, obrazu a soukromá data uživatele. Mnoho odpůrců této technologie proto upozorňuje, že ne nejprve třeba zajistit, aby byla uživatelská data v bezpečí. 

Jelikož společnost NEON uvedla, že by mohl avatar fungovat jako finanční poradce nebo například poradce při zdravotní péči, právě proto je nutné tuto otázku vyřešit. 

Spolehlivost umělé inteligence

Otázka spolehlivosti a odpovědnosti se stále řeší. Pokud by avatary poskytovaly odborné rady v oboru, museli by jistě splňovat určité kontroly. V opačném případě, kdyby se na ně lidé spoléhali, ale NEON nedokázal poskytnout správnou odezvu, mohl by být zákazník v nebezpečí. Pak vyvstává otázka, kdo by za takové pochybení nesl odpovědnost. Zdali by byl zákazník předem upozorněn na to, že umělá inteligence neposkytuje stoprocentní spolehlivost nebo by na sebe vzala odpovědnost společnost STAR Labs. 

Robotika a vesmír. Čím moderní zařízení nahrazují astronauty?

Konkurence ve virtuálním prostoru

Nakonec otázka, která se týká fungování společnosti. NEON avataři by totiž mohli vytvořit až nepřiměřenou konkurenci ve virtuálním prostoru. V současné chvíli, kdy je internetem vybavena spousta domácností a mnoho lidí se tak ve virtuálním prostoru snaží uživit, by pro ně mohlo být poskytování služeb téměř nemožné. Jakmile se umělá inteligence bude moci dokonale přizpůsobit požadavkům zákazníka, je možné, že lidé přestanou vyhledávat skutečné osoby?